Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žena po napadení, pozor klouže to!

Krátké a nekonkrétní sdělení ve vysílačce spolu s výjezdem obou vozů, lékařského i záchranářského. Buď na tom žena není dobře, nebo nemá dispečink k dispozici bližší, relevantní informace.

Rychle vycházíme na dvůr stanoviště, kde stojí zaparkované dvě sanitky. Já dnes mířím k „velkému“ vozu rychlé zdravotnické pomoci, kde sloužím jako záchranář spolu s kolegou, který nastoupil teprve před pár týdny.  Je aktivní, má o práci zájem a každý výjezd je pro něj vzrušující. Vyjíždíme.

Zima se chýlí ke konci, ale v noci na včerejšek se vzedmula k poslednímu záchvěvu opravdu zimního počasí. Nasněžilo pár centimetrů, které přes den povolily a navečer opět přimrzly. A teď už asi tři hodiny opravdu hustě sněží. Silnice klouže, je špatně vidět a občas nejde dobře rozeznat, kudy máme přesně jet. Míříme do malé vesničky v dolíku, kam je to ze všech směrů z kopce dolů. Po pár minutách cesty volá dispečink: „žena nezvedá telefon, je možné že je v bezvědomí, na místo míří hlídka policie“. Opakuji do telefonu informaci a cítím, jak kolega pomalu zrychluje. Krotím jeho nervozitu. Hlavní je dojet. I když tam budeme o pár minut později, je to lepší než nedojet nebo si něco udělat. Dává nohu z plynu, ale je znát, že doplňující zpráva mu vrtá hlavou a musí se hodně ovládat, aby jel pomalu a obezřetně.

Úspěšně jsme sklouzali kopec do vesnice a z návsi se boční uličkou prohrabali až k posledním domkům. Zbývá už jen krátká rovinka a prudší kopec dolů s táhlou zatáčkou. Za ní je náš cíl - zpustlý mlýn u malého rybníčku. Kolega jede pomalu dál. Nějak se mi z toho kopce nechce, bojím se, že bychom se nemuseli dostat zpátky nahoru. Navrhuji, že necháme auto tady a těch tři sta metrů dojdeme. Než to ale dořeknu, jedeme z kopce dolů. Krátké ťuknutí na brzdu před zatáčkou, zabouchání ABS a tupé žuchnutí. To jak jsme sklouzli ze silnice do levého příkopu a opřeli se bokem sanitky o závěj. „Jsi v pohodě?“ je první věta, kterou slyším. Jo, jsem. Vůbec nic nám není, autu asi taky ne. Jen tu potupně ležíme ve škarpě. No nic, polykám pár peprných slov, čas probrat jak a co jsme měli udělat lépe, budeme ještě mít. Teď je prioritou dostat se k pacientce a přivolat náhradní vůz. Vyhrabeme se z auta, vezmeme potřebné vybavení a odpovíme na pár vtipných poznámek lékaře a řidiče „malého“ auta. Ti měli odhad lepší a zastavili nahoře na kopci. Spěcháme pěšky k místu zásahu, informuji dispečink. Cestou nás dobíhají policisté, také zaparkovali nad kopcem. Pacientka má rozbitý obličej, asi zlomený nos, možná lehký otřes mozku. Je ale hlavně zpitá pod obraz, takže komunikace s ní je složitá, nadává na přítele, který jí zmlátil a utekl, nadává na život, na systém, nadává nám. Lékař ji vyšetřuje, já rychle měřím fyziologické funkce, čistím a ošetřuji tržnou ránu v obličeji. Naučil jsem se pracovat a nevnímat víc než svoji práci, nebrat si invektivy opilců a jejich podnapilých kamarádů, nezabývat se tím, kdo co způsobil a kdo za co může. Moje role je být tady pro pacienta a maximálně dobře udělat to, co mám. Někdy se člověk vtažení do situace sice neubrání, ale opilecké „kecy“ umím pouštět druhým uchem ven. Přichází náhradní posádka, kterou dispečink přivolal k transportu pacientky do nemocnice. Společně jí transportujeme nad kopec do jejich sanitky.

Jedna část příběhu končí, druhá, podstatně delší, začíná. Obhlížíme situaci. Měli jsme velké štěstí, že jsme sjeli do levého příkopu. Kdyby nás smyk stáhl doprava, čekala by nás cesta dobrých dvacet metrů prudkou strží do potoka. Snažíme se auto vytlačit, ale ani pět párů rukou s mikrobusem nehne. Na místě s námi totiž zůstali kolegové z lékařského vozu i hlídka policie. Volá dispečink, chtějí mi spojit velitele hasičů, kteří nás jedou vyprostit. Je to bodrý chlapík, prosí o trpělivost. Musejí jet objížďkou a hodně pomalu, kdyby to prý vzali do vsi stejnou cestou jako my, mohli by při váze jejich auta pobořit pár domků. Čekání si krátíme všemožnými i nemožnými pokusy o vyproštění auta vlastními silami, podhrabání, podsypání, přizvednutí a podobně. Asi po půl hodině přichází pěšky družstvo hasičů. Auto nechali na návsi, taky by odsud nemuseli odjet. Po obhlídce zavrhují použití svého auta i jiné těžké techniky. Nemá šanci se sem bezpečně dostat a stejně by se navijákem po ledu jen přitáhli k nám. Takže zbývá lidská síla. S pomocí hasičského ručního nářadí, několika klád z přilehlého lesíka, posypového štěrku z nádoby na návsi a za nezištného přispění velmi veselé partičky mladíků, vracejících se z místní hospody, se nám po dvou hodinách daří auto dostat zpátky na silnici. Je zima, ještě že mám kulicha a teplé rukavice. Jako poděkování rozdávám náhodným pomocníkům čokoládové tyčinky, které v zimě vozím jako železnou energetickou zásobu. Ručně odhazujeme sníh v celém kopci a sypeme led posypovým štěrkem. Po pomalém sjetí a otočení nakonec vybruslíme celou trasu zpět se zátěží pěti hasičů v sanitním prostoru. Auto je v naprostém pořádku a nic nebrání tomu, abychom s ním do rána absolvovali ještě dva výjezdy.

O tři dny později hostí mladý kolega naše zachránce při jejich další službě nejvybranějšími delikatesami a dodnes zdraví všechny hasiče hlubokou úklonou. Já, stejně jako před několika lety, kdy se příhoda stala, vozím v zimě v kapse kulicha, teplé rukavice a několik čokoládových tyčinek. A zimní výjezdy ve sněhu mám v práci pořád stejně rád, navzdory tomu, že jsme před pár dny měli na ledovce o dost vážnější nehodu. Nikomu se nic nestalo, ale sanitka dopadla hůř než tenkrát.

Autor: Jan Bradna | středa 2.3.2016 5:20 | karma článku: 33,69 | přečteno: 3998x
  • Další články autora

Jan Bradna

Rande se smrtí

Být záchranářem na „malém“ doktorském autě v setkávacím systému rendez-vous záchranné služby má svá specifika.

15.6.2015 v 6:32 | Karma: 37,72 | Přečteno: 5521x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Kryštof - pomoc z nebe

Mám spolu se šesti kolegy noční službu na dispečinku. Od centralizace operačního řízení před několika lety máme na starosti provoz záchranné služby v celém kraji.

12.5.2015 v 6:30 | Karma: 39,04 | Přečteno: 4151x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Dopravní nehoda, podrobnosti nemáme

Stojím před oddělením Emergency u otevřené sanitky, dýchám svěží vlhký vzduch vonící právě skončenou bouřkou a nechce se mi začít uklízet spoušť, kterou jsme v autě zanechali.

27.4.2015 v 6:09 | Karma: 35,45 | Přečteno: 3803x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Jeden malý pohyb

8:23 selektivní tón vysílačky hlasitě přerušuje klid dnešní služby, kterou sloužím jako záchranář v posádce RZP. Zároveň píská i kolegům lékařské posádky RV. Text na lístku s výjezdem, který zároveň vyjíždí z tiskárny je jasný „pád z výše ++“, muž, 66 let.

13.4.2015 v 5:03 | Karma: 32,58 | Přečteno: 4300x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Je to tak jednoduché

Dneska je jaro, jak má být, slunce září a sníh úplně zmizel. Od začátku služby v 6:45 byl poměrně klid, vyjeli jsme zatím ke dvěma pacientům. Krátce po třetí odpoledne přichází výzva: bolesti na hrudi, muž, 60 let.

27.3.2015 v 5:00 | Karma: 34,66 | Přečteno: 3471x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Po celý týden budou teploty okolo 30 stupňů. Místy přijdou bouřky

15. července 2024

Přímý přenos Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Denní teploty se...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 10364x
Je mi sedmatřicet, vzděláním jsem všeobecná sestra a zdravotnický záchranář. Později jsem vystudoval zdravotnický management. Pracuji patnáctým rokem v intenzivní péči a urgentní medicíně, nejdřív jako sestra na JIP na Homolce, pak u záchranky, v Newcastlu ve Walk-in Centre jako Nurse Practitioner, po návratu domů zase u záchranky a ve vlastní firmě Life Support.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy