Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je to tak jednoduché

Dneska je jaro, jak má být, slunce září a sníh úplně zmizel. Od začátku služby v 6:45 byl poměrně klid, vyjeli jsme zatím ke dvěma pacientům. Krátce po třetí odpoledne přichází výzva: bolesti na hrudi, muž, 60 let.

Obvyklý sled událostí: lístek s podrobnostmi o výjezdu, bunda, boty, cesta do garáže. Do minuty od výzvy vyjíždíme. Dnes sloužím v posádce rychlé zdravotnické pomoci (RZP) a kromě nás dvou s řidičem jezdíme ještě se studentem 3. ročníku oboru zdravotnický záchranář, který je u nás na praxi. Vzhledem k charakteru a hlavně potenciálním rizikům hlášeného stavu s námi k pacientovi vyráží i lékařská posádka v systému rendez-vous*.

Jedeme krajinou jiskřící sluncem, silnice jsou poměrně prázdné. Klábosíme s řidičem o počasí a proběhlé dovolené. Podobných výjezdů zažil každý z nás dvou stovky a nijak nás nestresují. Praktikant si tím teprve projde, zatím je pro něj stres asi každý výjezd. Vypadá to ale, že z něj bude dobrý kolega.

Za deset minut přijíždíme na místo. Bytovka, třetí patro. V bytě je ve vzduchu cítit, že tu bydlí kuřáci. Pán sedí na posteli a evidentně mu není dobře. Spal po noční a asi před hodinou ho probudila bolest na hrudníku a zhoršené dýchání. Bolest popisuje jako z učebnice: tíha za hrudní kostí, vyzařující do zad, k tomu dušnost. Měříme fyziologické funkce a točíme dvanácti svodové EKG: jasný nález svědčící pro infarkt přední stěny srdce. Tím, že nás zavolal a navíc včas, si možná zachránil život. Infarkt myokardu je diagnóza, na kterou je náš systém přednemocniční neodkladné péče a její plynulé návaznosti na akutní kardiologickou péči ve specializovaných centrech nastaven na světové úrovni. Vždyť právě v České republice bylo poprvé prokázáno, že pokud je člověk s infarktem vezen rovnou do specializovaného centra, bez zastávky v lokální nemocnici, jsou jeho šance na přežití nejlepší. Pokud vše půjde jak má, může být pán za pár dní doma, zpátky u své rodiny, práce a koníčků. Lékař ordinuje léky, které má pán dostat a volá na dispečink kvůli zajištění okamžitého přijetí na katetrizační sál. Já napichuji kanylu do žíly na ruce a podávám do ní léky, které připravuje řidič lékařského vozu. Druhý řidič se stážistou mezitím připravují schodolez – transportní křeslo schopné sjíždět po schodech. Pacient s infarktem se nesmí namáhat a zatěžovat srdce. Díky schopnosti sjíždět plynule po schodech nemusíme pacienty snášet ručně. Je to rychlejší a šetrnější jak pro pacienta, tak pro naše záda. Dispečink potvrzuje, že nás v nemocnici na katetrizačním sále očekávají. Vše probíhá tak rychle, že pánova manželka skoro nestíhá sbalit základní věci do tašky. Závodíme s časem. Velká část pacientova srdce je totiž kvůli uzávěru věnčité tepny v tuto chvíli odříznuta od přísunu kyslíku. Čím dříve bude díky katetrizaci tepna opět zprůchodněna, tím lépe.

V sanitce rychle pánovi nasazuji masku s kyslíkem, poutám jak pacienta, tak sebe a vyrážíme. Mezi psaním dokumentace zodpovídáme s lékařem pacientovy dotazy. Snažíme se ho uklidnit podrobným popsáním toho, co ho čeká po příjezdu do nemocnice: přijedeme s ním rovnou na katetrizační sál, kde se mu z vpichu v třísle, nebo na zápěstí dostanou speciálním katetrem pod rentgenem až do ucpané tepny v srdci, kterou zprůchodní a případně vyztuží speciální síťkou. Zrovna když dokončím výklad a sděluji pánovi, že za pár minut budeme v nemocnici, povídá najednou: „Teď je mi teda zase špatně…“. Společně s dotazem „jak špatně“ mrknu a na EKG monitor a vše je mi jasné: na EKG běží nekoordinovaná arytmie, takzvaná fibrilace komor. Na EKG jsou sice vidět elektrické potenciály chaoticky běhající srdcem, ale mechanicky již srdce nepracuje. Zastavilo se. I teď nastává mnohokrát zažitá a procvičovaná souhra. Volám na řidiče: „ Zfibriloval , zastav!“. Pacienta pokládáme a zároveň zkoušíme oslovit. Nereaguje, otáčí oči v sloup a navíc se přidávají bezvládné pohyby rukou – křeče způsobené nedostatečným okysličením mozku. Stážista střihá pánovi triko, během pár vteřin mu na hrudník nalepujeme defibrilační elektrody. Připojit kabel, defibrilátor nabít na 200 joulů, zkontrolovat, že se pána ani nosítek nikdo z nás nedotýká, hlasitě upozornit, že budu defibrilovat. Výboj. Na rozdíl od nadskočení v akčních seriálech sebou pán jen trochu trhne. Okamžitě pokládám ruce doprostřed jeho hrudníku a začínám ho pravidelně stlačovat, lékař mezitím připravuje dýchací vak s maskou. Asi po třech stlačeních ale pán otevírá oči, nevěřícně na mě kouká a pokouší se z hrudníku odstrčit moje ruce. Zkoušíme ho oslovit, je trochu zmatený, ale komunikuje. V podstatě chce navázat na náš rozhovor před intermezzem se zástavou srdce. Díky okamžitě podanému defibrilačnímu výboji se srdce ihned rozběhlo a opět zásobuje celé tělo i mozek krví a tedy kyslíkem.

Vysvětluji mu v rychlosti, co se stalo, nasazuji zpátky masku s kyslíkem a praktikant přeměřuje krevní tlak. Protože na EKG monitoru jsou vidět časté přídatné stahy srdečních komor, které by mohly opět spustit arytmii, podáváme ještě nitrožilní antiarytmika. Hotovo, můžeme pokračovat. Zdržení netrvalo déle než 3 minuty a přesto bylo pro pána otázkou života. Chceme trochu odlehčit situaci a tak probíráme, že jsme mu v zápalu boje zničili tričko. Snad nebylo památeční. Nebylo, ale po dnešku bude. Rozstřihnutí napůl mu bude připomínat, že v něm přežil vlastní smrt.

Předání na katetrizačním sále je standardní: přepojit na místní monitor EKG a defibrilátor, svléknout všechno oblečení, přesunout na operační stůl. Mezitím předáváme personálu informace o celém průběhu našeho ošetřování, podaných lécích i kratičké resuscitaci. Rychle se loučíme, teď je řada na kardiologovi, zdravotních sestrách a rentgenologické laborantce.

Cestou zpátky na stanoviště máme dobrou náladu: nejen že je krásně a díky práci venku si můžeme hezké počasí užívat, ale ještě jsme teď naprosto bezprostředně někomu zachránili život. Mohli zachránit. Mohli a udělali jsme to, kvůli čemu všichni tuto práci děláme. A to jen díky tomu, že nás včas zavolal. Kdyby přivolání pomoci odkládal, byl by teď už pravděpodobně mrtvý. Je to tak jednoduché.

------------------------------

*Rendez-vous systém je jednou z možností zajištění péče a dostupnosti zdravotnické záchranné služby. Lékař v něm jezdí s řidičem-záchranářem zvlášť v osobním autě. Posádka rychlé zdravotnické pomoci a lékařská posádka se setkají až v místě nehody a společně pacienta začnou vyšetřovat a ošetřovat Po vyhodnocení stavu a primárním ošetření na místě je v drtivé většině případů lékař volný pro další výjezd, pacienta pak do nemocnice převáží posádka rychlé zdravotnické pomoci. Ačkoli služba vypadá jako drahý luxus, tento systém šetří nejen peníze, ale umožňuje především lepší dostupnost a variabilitu péče.

Autor: Jan Bradna | pátek 27.3.2015 5:00 | karma článku: 34,66 | přečteno: 3471x
  • Další články autora

Jan Bradna

Žena po napadení, pozor klouže to!

Krátké a nekonkrétní sdělení ve vysílačce spolu s výjezdem obou vozů, lékařského i záchranářského. Buď na tom žena není dobře, nebo nemá dispečink k dispozici bližší, relevantní informace.

2.3.2016 v 5:20 | Karma: 33,69 | Přečteno: 3998x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Rande se smrtí

Být záchranářem na „malém“ doktorském autě v setkávacím systému rendez-vous záchranné služby má svá specifika.

15.6.2015 v 6:32 | Karma: 37,72 | Přečteno: 5521x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Kryštof - pomoc z nebe

Mám spolu se šesti kolegy noční službu na dispečinku. Od centralizace operačního řízení před několika lety máme na starosti provoz záchranné služby v celém kraji.

12.5.2015 v 6:30 | Karma: 39,04 | Přečteno: 4151x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Dopravní nehoda, podrobnosti nemáme

Stojím před oddělením Emergency u otevřené sanitky, dýchám svěží vlhký vzduch vonící právě skončenou bouřkou a nechce se mi začít uklízet spoušť, kterou jsme v autě zanechali.

27.4.2015 v 6:09 | Karma: 35,45 | Přečteno: 3803x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Jeden malý pohyb

8:23 selektivní tón vysílačky hlasitě přerušuje klid dnešní služby, kterou sloužím jako záchranář v posádce RZP. Zároveň píská i kolegům lékařské posádky RV. Text na lístku s výjezdem, který zároveň vyjíždí z tiskárny je jasný „pád z výše ++“, muž, 66 let.

13.4.2015 v 5:03 | Karma: 32,58 | Přečteno: 4300x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 10364x
Je mi sedmatřicet, vzděláním jsem všeobecná sestra a zdravotnický záchranář. Později jsem vystudoval zdravotnický management. Pracuji patnáctým rokem v intenzivní péči a urgentní medicíně, nejdřív jako sestra na JIP na Homolce, pak u záchranky, v Newcastlu ve Walk-in Centre jako Nurse Practitioner, po návratu domů zase u záchranky a ve vlastní firmě Life Support.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy