Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jeden malý pohyb

8:23 selektivní tón vysílačky hlasitě přerušuje klid dnešní služby, kterou sloužím jako záchranář v posádce RZP. Zároveň píská i kolegům lékařské posádky RV. Text na lístku s výjezdem, který zároveň vyjíždí z tiskárny je jasný „pád z výše ++“, muž, 66 let. 

To první plus znamená závažný mechanismus pádu, druhé indikuje závažný stav, ve kterém pacient je. Cítím jak mi srdce silněji buší, vyplavený adrenalin pracuje. I když práci dělám už dost let, podvědomému vzrušení a vyplavení adrenalinu se člověk neubrání. Tělo si pracuje po svém. Každá vteřina rozhoduje, běžíme do auta.

8:24 vyjíždíme. Jako první osobní auto s lékařem, za nimi my s kolegou ve „velkém“ autě – dodávce s krabicovou sanitní nástavbou. Venku je krásné ráno, i když je ještě chladno, sluníčko přes sklo auta hřeje. Pojedeme sotva minutu, místo nehody je pár ulic od našeho stanoviště.  Ani si nestihnu předepsat hlavičku záznamu o výjezdu jak obvykle, ale rovnou si natahuji rukavice. S kolegou řidičem upřesňujeme, co kdo z auta vezme. Poslední zatáčka, vjíždíme do dvora statku, u kterého na nás mávají. Smyk pneumatik zvedá oblak prachu.

8:25 mačkám na dotykovém displeji navigace status „místo“, čas se zaznamenává do záznamu o výjezdu a informace se v podobě piktogramu zobrazuje na monitoru dispečera. Beru výběhový kufr a s lékařem spěcháme k lidem gestikulujícím a mávajícím na nás pod schody na pavlač. Může být tak 6 metrů vysoká, pod ní na zemi kamenné plotny, schody jsou velice příkré. Na zemi klečí asi třicetiletá plačící žena, drží v polosedě staršího muže v bezvědomí a hladí ho po vlasech. Další starší žena, patrně pánova manželka a jedna malá holčička také pláčou. Muž zjevně nekrvácí, ale je bledý, promodralý. Nedýchá normálně, jen občas lapne po dechu a chrčivě vydechne. Ani nemůže, vzhledem k poloze, ve které je, má pravděpodobně uzavřené dýchací cesty. Rodina se rozestupuje a dělá nám místo. Opatrně muže pokládáme na zem, lékař si kleká za jeho hlavu a zažitým pohybem mu uvolňuje dýchací cesty. Okamžitý nádech. Po pár vteřinách druhý, třetí. Muž pohne víčky a vytřeštěně otevírá oči. Nechápe co se děje, kde je, co tam děláme my. Kolega řidič zastiňuje tělem slunce, aby pánovi nezářilo přímo do očí. Žena mezitím s pláčem líčí, že tatínek šel na půdu pro hadici na zalévání, těsně nad schody o ní zakopl a zřítil se se schodů. Vůbec nevěděla, co má dělat. Někdo zavolal záchranku.

Uklidňujeme pacienta, dceru i ostatní členy rodiny. Nasazujeme pánovi tuhý krční límec, preventivní imobilizaci krční páteře, a lékař ho zevrubně vyšetřuje. Bolí ho hlava a na nic, co se mu stalo, si nepamatuje. Při prohlídce lékař nenachází žádnou známku úrazu. Přesto, kvůli závažnému mechanismu pádu, který prodělal, pána důkladně zajišťujeme. Napichuji mu dvě nitrožilní kanyly, do kterých podáváme infuze a ukládáme ho vakuové matrace. Ta po odsátí vytvoří dokonalou dlahu kolem celého těla.

Cítím, jak i moje počáteční napětí ustupuje a rozplývá se při provádění nacvičených úkonů. Nakládáme pána ve vakuové matraci na nosítka a dáváme ho do sanitky. Lékař vypisuje dokumentaci, pacienta budeme do nemocnice transportovat sami bez jeho doprovodu. Volám na dispečink, aby nás avizovali v traumacentru. Kolega dispečer se ptá na informace, které po němu budou v nemocnici chtít a zajímá se, jak to vypadalo na místě. S volajícími byla prý velice obtížná komunikace. Neustále křičeli ať už přijedeme a kde jsme.  I když se snažili jim poradit co dělat, nebylo možné se prosadit.

Rád bych rodině řekl, že dispečerky a dispečeři nejen že posílají sanitky, ale mohou také poradit co dělat než sanitka přijede. V tomto případě stačilo nechat pána ležet na zádech a mírně mu zaklonit hlavu, aby měl uvolněné dýchací cesty. Než to domyslím, slyším zvenku sanitky lékaře, jak rodině říká: „…když je v bezvědomí a nedýchá, může mu tenhle nepatrný pohyb zachránit život“.

8:32 odjíždíme do nemocnice, budeme tam za 15 minut.

Pán měl nakonec „jen“ otřes mozku a po dvoudenní hospitalizaci ho propustili domů. Dočasná ztráta vědomí a neschopnost udržet volné dýchací cesty ho ale málem stála život. Kdybychom to neměli tak blízko, mohl být klidně mrtvý. Jak tenká hranice je mezi životem a smrtí - jeden malý pohyb.

Hezké jaro!

Autor: Jan Bradna | pondělí 13.4.2015 5:03 | karma článku: 32,58 | přečteno: 4300x
  • Další články autora

Jan Bradna

Žena po napadení, pozor klouže to!

Krátké a nekonkrétní sdělení ve vysílačce spolu s výjezdem obou vozů, lékařského i záchranářského. Buď na tom žena není dobře, nebo nemá dispečink k dispozici bližší, relevantní informace.

2.3.2016 v 5:20 | Karma: 33,69 | Přečteno: 3998x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Rande se smrtí

Být záchranářem na „malém“ doktorském autě v setkávacím systému rendez-vous záchranné služby má svá specifika.

15.6.2015 v 6:32 | Karma: 37,72 | Přečteno: 5521x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Kryštof - pomoc z nebe

Mám spolu se šesti kolegy noční službu na dispečinku. Od centralizace operačního řízení před několika lety máme na starosti provoz záchranné služby v celém kraji.

12.5.2015 v 6:30 | Karma: 39,04 | Přečteno: 4151x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Dopravní nehoda, podrobnosti nemáme

Stojím před oddělením Emergency u otevřené sanitky, dýchám svěží vlhký vzduch vonící právě skončenou bouřkou a nechce se mi začít uklízet spoušť, kterou jsme v autě zanechali.

27.4.2015 v 6:09 | Karma: 35,45 | Přečteno: 3803x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Je to tak jednoduché

Dneska je jaro, jak má být, slunce září a sníh úplně zmizel. Od začátku služby v 6:45 byl poměrně klid, vyjeli jsme zatím ke dvěma pacientům. Krátce po třetí odpoledne přichází výzva: bolesti na hrudi, muž, 60 let.

27.3.2015 v 5:00 | Karma: 34,66 | Přečteno: 3471x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 10364x
Je mi sedmatřicet, vzděláním jsem všeobecná sestra a zdravotnický záchranář. Později jsem vystudoval zdravotnický management. Pracuji patnáctým rokem v intenzivní péči a urgentní medicíně, nejdřív jako sestra na JIP na Homolce, pak u záchranky, v Newcastlu ve Walk-in Centre jako Nurse Practitioner, po návratu domů zase u záchranky a ve vlastní firmě Life Support.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy