Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

uvidíme...

Je 18 hodin. Odcházím z domova do práce. Čeká mě podle všech zkušeností nejnáročnější noční služba v roce. Ne proto, že by se stalo nějaké hromadné neštěstí, nejsou povodně, ani u nás neprobíhá žádný ozbrojený konflikt. Přesto to za pár hodin ve všech nemocnicích v zemi bude vypadat jako v polním lazaretu, lidé budou ležet i na chodbě příjmových ambulancí, tísňové linky budou přetížené telefonáty. Je totiž 31.12.

Ke slavení Silvestra žádný vztah nemám, osobně bych byl nejraději někde sám, daleko od lidí, na chalupě v horách a šel si lehnout v deset hodin. Místo toho budu už posedmé ve své pracovní kariéře mít noční službu. Minulý rok jsem měl noční na operačním středisku. Nikdy v životě jsem nezažil nic podobného. Představuji si, že takhle vypadá tsunami.  Naprosté přetížení všech tísňových linek; organizování nočního zásahu letecké záchranky u chlapečka, který vypadl z okna; rvačky; pád s mostu do kolejiště; popálené ruce a utrhané prsty od rachejtlí; další rvačky a napadení;  dvě dopravní nehody; epileptický záchvat; napadení psem a úrazy v opilosti; opět úrazy v opilosti; podchlazení v opilosti; intoxikace alkoholem. To vše spojeno s desítkami omylů a volání těch, kteří si chtějí ověřit, jestli opravdu zkolabovala síť, nebo jen nazdařbůh volají a řvou do telefonu. Všichni opilí namol, buď rozjásaní, nebo naopak neuvěřitelně agresivní a sprostí. Posádky, na které čekají další výjezdy ještě než dorazí k předchozímu pacientovi.

I ty předchozí silvestrovské noční, kdy jsem sloužil v posádce sanitky byly velmi náročné - projezdili jsme opravdu celou noc, dohadovali se a prali s opilci, několikrát o vlas unikli rvačce, nebo „zábavné“ pyrotechnice, navštívili neuvěřitelné objekty, v kterých lidé slaví příchod nového roku, byli napadáni, i zváni na panáka. Proti loňské službě na dispečinku to ale vždy byl jen slabý odvar.

I kvůli téhle rok staré zkušenosti odcházím z domova s dost smíšenými pocity. Ve skrytu duše doufám, že se bude opakovat silvestrovská noc jako ta před asi pěti lety, kdy naše posádka za celou silvestrovskou noc vyjela jen jednou, ke staré babičce, která v noci, cestou na záchod upadla na topení a rozsekla si hlavu. 

Venku je letos je docela zima, lidí slavících venku by mohlo být méně. Se zimou ale roste i riziko podchlazení opilých. Jako v urgentní medicíně nikdy, nemá ani tentokrát cenu nic dopředu odhadovat a tipovat. Může být klid, můžeme se zbláznit pod návalem práce. Uvidíme...

---------------

Je Nový rok; 7 hodin ráno. Končím noční službu. Poprvé jsme vyjeli před půl dvanáctou a do rána se dostali na stanoviště jednou, asi na 10 minut. Najezdili jsme necelých 200 kilometrů, k dalšímu ošetření jsme odvezli šest lidí. Jednoho na internu, tři na chirurgii a dva na metabolickou jednotku. Náš jediný pacient, jehož stav neměl nic společného s „oslavami“ příchodu nového roku, byl ten první, starší muž s rozkolísaným krevním tlakem. Jediný nebyl pod vlivem alkoholu. Všichni ostatní byli oslavenci. Dva skončili na metabolické jednotce s těžkou otravou alkoholem, tři na chirurgii s úrazy spojenými s těžkou opilostí. Na pěti výjezdech jsme spolupracovali s policií, dvakrát uklízeli kompletně pozvracenou sanitku.
Obavy se naštěstí nenaplnily a letošní „oslavy“ byly skutečně klidnější. Ještě že u nás neplatí, že jak na Nový rok, tak po celý rok…

Přeji všem dobrý rok.

Autor: Jan Bradna | úterý 6.1.2009 2:10 | karma článku: 39,89 | přečteno: 7573x
  • Další články autora

Jan Bradna

Žena po napadení, pozor klouže to!

Krátké a nekonkrétní sdělení ve vysílačce spolu s výjezdem obou vozů, lékařského i záchranářského. Buď na tom žena není dobře, nebo nemá dispečink k dispozici bližší, relevantní informace.

2.3.2016 v 5:20 | Karma: 33,69 | Přečteno: 3998x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Rande se smrtí

Být záchranářem na „malém“ doktorském autě v setkávacím systému rendez-vous záchranné služby má svá specifika.

15.6.2015 v 6:32 | Karma: 37,72 | Přečteno: 5521x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Kryštof - pomoc z nebe

Mám spolu se šesti kolegy noční službu na dispečinku. Od centralizace operačního řízení před několika lety máme na starosti provoz záchranné služby v celém kraji.

12.5.2015 v 6:30 | Karma: 39,04 | Přečteno: 4151x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Dopravní nehoda, podrobnosti nemáme

Stojím před oddělením Emergency u otevřené sanitky, dýchám svěží vlhký vzduch vonící právě skončenou bouřkou a nechce se mi začít uklízet spoušť, kterou jsme v autě zanechali.

27.4.2015 v 6:09 | Karma: 35,45 | Přečteno: 3803x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Jeden malý pohyb

8:23 selektivní tón vysílačky hlasitě přerušuje klid dnešní služby, kterou sloužím jako záchranář v posádce RZP. Zároveň píská i kolegům lékařské posádky RV. Text na lístku s výjezdem, který zároveň vyjíždí z tiskárny je jasný „pád z výše ++“, muž, 66 let.

13.4.2015 v 5:03 | Karma: 32,58 | Přečteno: 4300x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Po celý týden budou teploty okolo 30 stupňů. Místy přijdou bouřky

15. července 2024

Přímý přenos Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Denní teploty se...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 10364x
Je mi sedmatřicet, vzděláním jsem všeobecná sestra a zdravotnický záchranář. Později jsem vystudoval zdravotnický management. Pracuji patnáctým rokem v intenzivní péči a urgentní medicíně, nejdřív jako sestra na JIP na Homolce, pak u záchranky, v Newcastlu ve Walk-in Centre jako Nurse Practitioner, po návratu domů zase u záchranky a ve vlastní firmě Life Support.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy