Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Uklízím rád v kuchyni. Je to normální?

Moc mě nebaví vařit. Nesnáším mytí nádobí. Ale rád uklízím v kuchyni. Žena po mě doma chce občas pomoc s něčím v kuchyni. Přines, podej, otevři, zavři, dones, odnes, vyndej, naostři, oprav. Někdy rád pomůžu, jindy se rád zdekuji někam jinam za jakoukoli důležitější prací. V kuchyni je žena v ráži, je lepší se jí vyhnout a přijít, až je hotovo.

Ale někdy si připadám, že utíkám jako voják z boje. Nechám ji tam samotnou. Ale já tam stejně spíš překážím a tím, že nejsem schopen udělat věci úplně přesně, jak moje žena chce, tak moje pomoc není vítána a oceňována, jak by to pro mě bylo přijatelné. Když slyším "Jak jsi to ty rajčata neřezal? To jsou moc velké kusy!", "Proč ta cibule je na takový prcinky?", "Nedáveje tam do salátu tolik soli!" A tak dokola pořád něco, moc se v té kuchyni rád necítím. Taky si tam připadám, že nejsem schopen téměř nic udělat tak, aby to bylo dobře. Než se tomuto ohodnocování svého výkonu vystavovat, tak radši uteču z boje.

No a pak se mi staly dvě příhody, které jsem spojil v jedno a najednou se všechno vyjasnilo.
První byla moje zkušenost s kolegou z práce. Je chorobně pečlivý, všechno musí u něj být na svém místě, nesnáši jakýkoli nepořádek. Tedy z mého pohledu nesnáší i to, co já ještě pokládám za pořádek. Viděl jsem ho, jak přišel v poledne do kuchyňky v práci. Možná si dovedete představit, jak kuchyňka po pár hodinách používání asi dvaceti lidmi, vypadá. Spousta použitých hrnečků, příborů, talířů. Vše všude, pocákané, vylité kafe, zbytky od rajčete, špinavé prkénko. Hrůza, ale vlastně normální stav.

No a kolega přišel a já nevěřil svým očím. Během pár chvilek všechno uklidil. Myslel jsem si, že to dělá nějaká žena nebo uklizečka, a on kolega. Uklizečka to všechno uklidí ráno, než přijdeme do práce. Bylo vidět, že to kolega nedělá poprvé. Během několika minut byly hrnečky na jedné straně, použité přibory všechny v jednom hrnečku, utřená linka a pořádek. A to všechno udělal během toho, co jsme se bavili. Užasle jsem se ho zeptal, proč to dělá. "No já to tak dělám. Chci si oběd připravit na čisté lince."

No, to musí mít jeho žena doma peklo. Domácí pedant, který buď pořádek vyžaduje nebo všude slídí a uklízí. Chudák žena. "Já to tak dělám i doma. Žena to nejdřív nechápala, ale teď si zvykla. Už s tím počítá. Já to dělám rád, ona zase ráda vaří."

A tak jsem si to tajn doma vyzkoušel. Přišel jsem domů z práce dřív a všechno uklidil. A měl jsem z toho dobrý pocit. A žena nic nepoznala. Docela se mi to líbilo, pochvalu jsem nepotřeboval.

A pak se stala druhá příhoda. Přišel jsem z práce později a žena už byla v kuchyni a byla ve viditelně špatné náladě. "Co se děje?" "No ty to nevidíš!? Podívej se tady na ten binec, co tu Pavel nechal." Jo, syn si něco sám připravoval a moc dobře po sobě stopy neuklidil. Mně to tak hrozné nepřipadalo, ale ženu to rozhodilo tak, že ji vaření nebavilo, a celý večer byla nabručená. Všechno už bylo špatně, lepší se někam zdekovat a nechodit jí do rány.

Zjistil jsem, že žena vlastně vaří už cestou domů z práce. Kupuje to, co je třeba a při odemykání dveří už přesně ví, co je třeba udělat, aby za chvilku měla večeři hotovou. No a když přijde do prostoru, který si nejprve musí uklidit, než něco začne, tak jí to rozhodí.

Navrhnul jsem jí, že bych to zkusil s uklízením, že mi to nevadí. Už vlastně obsluhuju myčku. Taky to trochu práce je, musí se tam všechno naskládat tak, aby se to dobře umylo, pak po umytí zase vyndat a dát na správné místo. Není to moc práce, ale chvilku času to zabere. Tak bych k tomu přibral i tu linku. Kolega mi přece ukázal, že to jde velmi svižně a pak je to hezky čisté. Tak jsme se domluvili, že to zkusíme. A ono to docela funguje. Ne úplně vždy, ale docela často. Já jsem tím to vyvázán z povinností, "které nemusím", mám svoji samostatnou práci, do které mi nikdo nepovídá.

Nejsem tak pořádný jako kolega v práci. Na svém stole mám docela binec. Ale kuchyň když to jde a příjdu hlavně včas, tak uklízím. Ona je kuchyň výborná v tom, že se v ní dá uklízet skoro pořád. Možná je to takový můj únik z pracovního stresu. Pocákaná mikrovlnka, špinavé obtisky prstů na skle, nevynešený koš, zbytky mouky na lince, mušky na ovoci, zanešený mixér, nenabroušené nože. Je toho dost. Já teda nemohu uklízet dlouho. Tak asi čtvrt hodiny. Pak už toho mám dost. Maximálně půl hodiny. Beru to asi jako reklaxaci mezi prací. Ženě to pomůže, mně to nevadí, docela mi vyhovuje, že mám nějakou práci i v kuchyni. Žena si nepřipadá jako kuchařka a uklizečka zároveň.

Mohu o sobě říct, že rád uklízím v kuchyni. Je to taková práce, která není vidět. Možná zdánlivě podřadná práce. Odstraňování špíny. Nic tvůrčího. Nic nového nevznikne. Prakticky nikdo mě nepochválí. NIkdo si toho nevšimne. Jen kdyt uklizeno není. Ale dělám to rád. Ne nadšeně, ale rád. Představuji si, že tím pomáhám k lepšímu pocitu své ženy v kuchyni. někdy mě snad i za něco pochválí, kdo ví. Ale jsem rád, že od té doby, co uklízím ráda vaří. nebo raději. A hlavně jsem už dlouho neslyšel ten pozvdych, že si připadá jako uklízečka a kuchařka zároveň.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | úterý 18.9.2012 17:20 | karma článku: 14,96 | přečteno: 1076x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1446x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 335x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Peníze pro českou muniční iniciativu poslala teprve čtvrtá země

28. května 2024  18:18

Litva se přidala k české muniční iniciativě, přispěje 35 milionů eur (862,6 milionu korun)....

Parlament v Gruzii přehlasoval veto, zákon o zahraničním vlivu projde

28. května 2024  18:12

Gruzínský parlament v úterý přehlasoval veto kontroverzního zákona o zahraničním vlivu. Prezidentka...

Silné bouřky udeřily hlavně na východě, řidiče v autě uvěznil strom

28. května 2024  15:59,  aktualizováno  17:37

V úterý odpoledne se od Svitavska po Náchodsko vytvořil pás velmi silných bouřek, ty se ještě...

Vrátíme věk odchodu do důchodu, přes 65 let nejede vlak, řekl Babiš

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  17:27

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začali na mimořádné schůzi schvalovat...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.