Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Svoboda od svobody. Otázky z jiného světa 3.

„Jakže, Bůh vám zakázal jíst ze všech stromů v zahradě?“ Svoboda je poznaná nutnost, tvrdili nám na škole. V širším měřítku můžeme být svobodní jen tam, kde se dodržují určitá pravidla. Jakmile se pravidla nedodržují, dochází k chaosu. A hlavně pak k tomu, že se prosadí ten, kdo má ostřejší lokty, kdo v tom umí chodit, kdo si nebere servítky. Prostě ten, kdo nectí pravidla, psané zákony pro něj nic neznamenají. Pokud zákony nedodržují ti, kdo byli ustanoveni k tomu, aby je opatrovali, stávají se nástrojem proti těm, které by měly ochraňovat. Jsou svobodní od svobody. Přeci se nenechají omezovat svobodou jiných.

Příkladem chaosu je vypnutí semaforu na rušné křižovatce. Slabší – tedy chodci – přestanou mít nárok na bezpečný přechod, cyklisté raději zvolí chodník a ve středu křižovatky se nejspíše srazí  dva „svobodní“ jedinci v silných autech.

Podobné je to asi i s poslaneckou imunitou. Ti, kteří mají střežit dodržování pravidel, je sami dodržovat nemusí. Staví se nad zákon. „Zákon jsem já“ už nějaký diktátor prohlásil. Ukazují tím, že vlastně lépe se má ten, kdo pravidla dodržovat nemusí. Tedy ve svém důsledku pravidla jsou omezující a lépe je být nad nimi. Když se takového pojetí stane příkladem hodným následování, dostáváme se do chaosu jinou cestou.

Chápu, že třeba k dodržování silničních pravidel musí třeba i policie silniční pravidla občas porušit. Ale to je jen v zájmu dodržování pravidel a jen v oprávněném případě. Jsou jakoby nesvobodně svobodní od svobody … Ale to už je docela složité …

Bylo to vždy, je v naší současnosti a téměř jistě bude pořád. A není to jen výsada politiků, lobistů a známých osobností. Třeba i paní ze sousedství má svoji svobodu od svobody. Má ohromného psa, který si pravidelně vyhlédne určité místo a tam odkládá své poklady. A paní nic nevidí, nevšimne si, že „už je odloženo“. Je svobodná od toho, aby si s sebou brala pytlíček FEDOG pro svého psíka. Nesvobodní jsem pak my, kteří před svým vchodem musíme po nich uklízet. Je svobodná od našeho pojetí svobody. V Londýně prý mají pokutu za znečištění chodníku 1000 liber. Jsem si jist, že kdyby podobné nařízení platilo u nás, tak exkrementy před naším domem nebudou. Pak by ale bylo třeba ještě mít hlídače pořádku, kteří nebudou svobodní od svobody.

První otázku v bibli položil ten, kdo měl dbát na dodržování dobrých pravidel a zákonů, které stanovil jeho „šéf“. Začal být svobodný od svobody, které se mu dostalo. A začal tu svou svobodu nabízet i ostatním. Řekl ženě: „Jakže, Bůh vám zakázal jíst ze všech stromů v zahradě?“ No to je neslýchané, jak vás někdo omezuje, to si přeci nesmíte nechat líbit! Nenechte si přeci něco přikazovat a zakazovat! Přemýšlejte o tom, podívejte se, o co přicházíte.

Hadova otázka je zpochybněním toho, co znamená „dobré“. On ukazuje něco „lepšího“. Takovým zvláštním způsobem, že pošpiní to dobré. Když tu jsou nějaké zákazy, tak to přeci pro vás nemůže být dobré! Problém je, že mnoho zákazů, příkazů a doporučení jsou pro nás nezbytné, životu prospěšné a chránící před mnohým. Když je odmítneme, stavíme se do role posuzovatele a odmítáme ochranu, kterou nám doporučení poskytovala. Had, pak Eva a i Adam se postavili na svoje nohy tím, že zpochybnili to, že dobré bylo dobré. Chtěli lepší a pohrdli dobrým.

Hadova otázka je jako vystřižená ze soudobých reklam. „Cože, vy se musíte pořád omezovat?“ „Toto vy nemůžete?“ Stačí jen velmi málo. Téměř všechno můžeme mít téměř hned. Jen to pak stojí delší odříkání.

Napadá mě, že ti, co nabízejí něco lepšího, vlastně nabízí to, co už není dobré. „To lepší“ může mít jeden ukazatel „lepší“, ale ostatní není ani dobré. A nejhorší pak je to, co je vydáváno za nejlepší, nejlevnější, nejžádanější. Takovým věcem bude lepší se vyhnout. Nakonec tedy nejlepší volbou je to, co je dobré.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | neděle 24.6.2012 7:00 | karma článku: 6,90 | přečteno: 684x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Přežil jsem rakovinu, jsem spokojený, říká Kajínek. A trvá na obnově procesu

23. května 2024

Premium Nejznámějšímu českému vězni Jiřímu Kajínkovi dnes vyprší sedmiletá podmínka, kterou dostal spolu s...

Blackface! Ne, jen mast na uhry. Škola v Kalifornii vyhodila žáky, teď jim zaplatí

23. května 2024

Premium Mlýn války proti „systémovému rasismu“ a cynismus školy semlel i studenty, kteří se v roce 2014...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05,  aktualizováno  20:58

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.