Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otázky z jiného světa

Ptát se nemocného, zda chce být zdráv - to může jen blázen, nebo někdo z jiného světa. Ježíšova otázka nemocnému je ve skutečnosti mocnou koučovací otázkou, která změnila jeho život. Vidím v bibli více otázek než odpovědí. Jsou výzvou k hledání mých osobních odpovědi. Ty otázky jsou jiné než si klademe, jsou z jiného světa.

Bouška

Přestavte si, že přijdete do eLDeeNky (LDN = léčebna pro dlouhodobě nemocné), uvidíte tam člověka, který je tak nemocný, že se nemůže hýbat. A vy se ho zeptáte: „Pane, chcete být zdráv?“ Co vám řekne? „Člověče, jděte si dělat legraci z někoho jiného“ Nebo na vás bude přímo sprostý. Je to bláznivina, ptát se nemocného, zda chce být zdravý. To chce přeci každý nemocný. Přesto takovou „bláznivou otázku“ někdo už položil.

Chci se zabývat otázkami, které nám nabízí bible. Jsou totiž často naprosto jiné, než otázky, které klademe my. Ptáme se způsobem zjišťovacím, na otázku chceme odpověď. V bibli nacházíme otázky, které často odpověď nemají. Nebo nedávají tak, jak bychom chtěli a čekali. Jinde zase najdeme odpověď a musíme se ptát, jaká byla otázka. Biblické otázky jsou často jakoby z jiného světa. Neptají se po tom, co nás trápí, co prožíváme každý den.

Jednou z takových otázek je Ježíšova otázka nemocnému. Ležel u rybníka, kam se scházeli nevyléčitelně nemocní kvůli zázračnému uzdravení. Ten člověk byl nemocný skoro 40 let. Nemohl se sám pohybovat, ležel odevzdaně u zázračného rybníka a čekal na zázrak z nebe, který věděl, že nepřijde. A Ježíš se ho ptá: „Chceš být zdráv?“ Co je to za otázku? Samozřejmě, že chce být zdráv! Jinak by nebyl v sanatoriu a nečekla na uzdravení! Proč tento nemocný vyhlížel "uzdravujícího anděla Páně"? No přece kvůli zázraku uzdravení! Věděl sice, že on se do rybníka nedostane v pravý čas, aby byl uzdraven, ale možná alespoň chtěl vidět uzdravení někoho jiného. Alespoň mít tu naději. Naději, že zázračné uzdravení je možné. A když by bylo možné pro někoho jiného, pak třeba někdy i pro něj. Co kdyby. Naděje umírá naposled.

Proč klade Ježíš takovou zbytečnou otázku? Vždyť je vidět, že ten nemocný chce být uzdraven. Ježíšova otázka zjevně není naší zjišťovací otázkou. Přijde mi, že za jeho otázkou je otázka po smyslu. „Vypadá to, že chceš být zdráv, ale co skutečně chceš?“ Mnozí nemocní nechtějí být trvale uzdraveni. Mají své nemoci rádi, zvykli si na ně. Mám takové lidi okolo sebe. Když slyší, že by mohli být  úplně zdrávi, tak se tomu vysmějí. Oni mají svoji nemoc, ví o ní dost od svých lékařů. Ví že stačí brát určité prášky a všechno vypadá dobře. Alespoň na chvilku. Možná se Ježíš ptá: "Ještě pořád chceš být doopravdy zdráv?"

Kolegovi v práci se stalo, že dostal hemeroidy. Nepříjemná věc, následná operace byla ještě nepříjemnější. Brrrrr. Diagnóza určila příliš málo vlákniny v jeho stravě. Nejlepší by bylo změnit stravu a jíst celozrnné výrobky, méně tučného, žádné uzeniny. Jenže kolega objevil Psylium a doktor mu doporučil, že je možné vlákninu dodat, když zrovna v jídle není. A tak kolega jí své milované klobásky a bůčky a k nim si vezme Psylium, aby se vyhnul hemeroidům.

Jiný kamarád dostal cukrovku. Mírnou, ale trochu s ním zacvičila. Musí si zjišťovat cukr v krvi, pravidelně jíst po dvou hodinách, případně si píchnout inzulín, když něco není v pořádku. A zvyknul si na nový režim, je s tím vyrovnán a v podstatě i spokojen. Má lék na svou chorobu. Známá doktorka v IKEMu zkusila léčbu několika lidí, kteří měli přesně takovou diagnózu jako můj přítel. Nasadila radikálnější prostředky, které jsou ale dostupné každému. A měla úspěch. Něco radikálně nového, objevného, možná převratného. Šel jsem za kamarádem mu nadšeně říct, že je tu jakási možnost. Třeba by to mohlo i v jeho případě zafungovat, nevím. Jeho reakce mě naprosto šokovala. Vysmál se mi, že to je nesmysl. Věří doktorům, že jeho nemoc je nevyléčitelná. Takto to bude až do konce života. Proč to nechtěl alespoň zkusit? Nic by tím neriskoval.

Přijímáme léky proto, abychom bylí zdraví, ale vlastně úplně zdrávi být nechceme. Stačí nám „pocit zdraví“, aktuální nepřítomnost nemoci. Když se nemoc neprojevuje, cítíme se zdraví. A k doktorovi jdeme tehdy, když se něco pokazí. Doktor jako správný opravář cosi rychle napraví a my se opět cítím zdrávi. Proč je nám tak příjemné si na zdraví jen hrát? Dáváme tím najevo, že nám o zdraví vlastně nejde, důležitější je to, jak vypadáme a zda se cítíme zdrávi.

A sem asi směřuje ta otázka z jiného světa „Chceš být zdráv?“ Chceš to doopravdy? Co to pro tebe znamená? Jsi připraven na to změnit svůj života a být zdráv? A jsi pro to ochoten něco udělat? Není ten současný stav vlastně pohodlnější, když se o tebe druzí starají? Budeš se muset jako zdravý starat o druhé! - chceš to doopravdy? Svět zdravých je boj, nemocní jsou v poklidu...

Chci být zdráv? Co když to pro mě bude znamenat něco, co je pro mě nepříjemné? A netýká se tato otázka i třeba psychického, duševního, duchovního zdraví? Chci se zbavit svých stresů, svých bolehlavů, svých depresí? Chci to skutečně doopravdy? Co kdyby existovalo něco, co mě vyléčí natrvalo a nebudu potřebovat své léky? Kdybych mohl odhodit své berle a být úplně ok? Půjdu do toho?

Cítím se jako ten nemocný. Chtěl bych. Ale potřeboval bych někoho, kdo mě vyzve k odložení mých vlastních omezení. Moje berle jsou pro mě výmluvou přede mnou samým...

Autor: Ludek Bouska | středa 20.6.2012 21:52 | karma článku: 13,72 | přečteno: 790x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 795x | Diskuse | Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1452x | Diskuse | Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 44x | Diskuse | Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 335x | Diskuse | Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Dva zastřelení na Sokolovsku. Policie řeší, zda šlo o sousedské spory

16. července 2024  12:15,  aktualizováno  13:26

Karlovarští kriminalisté přijali po 10. hodině oznámení o dvou lidech bez známek života. Podle...

Metsolaová obhájila post šéfky europarlamentu. Evropa je pro všechny, sdělila

16. července 2024  8:53,  aktualizováno  13:23

Maltská europoslankyně Roberta Metsolaová z lidovecké frakce EPP obhájila post předsedkyně...

Lidové noviny posílí online obsah a stanou se součástí rodiny MF DNES

16. července 2024  13:18

Deník Lidové noviny a zpravodajský web lidovky.cz projdou významnou změnou. Vzhledem k vývoji na...

Onanoval před cestujícími v metru. Policie hledá muže s vytetovanou lebkou

16. července 2024  13:16

Pražští policisté pátrají po neznámém muži, který opakovaně onanoval před cestujícími v metru....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 971x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.