Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Emailová mánie

Mám chytrý mobil. A tak patřím už k těm, kdo se v metru a tramvaji nedívají nikam jinam než do svého displaye. Koupil jsem si hlavně proto, že trochu cestuji a potřebuji mít přístupný email. Čas v dopravním prostředkku se dá využít třeba k emailování. Sice to psaní není tak pohodlné. Místo psaní všemi deseti, které jsem se náročně učil, tak se znovu vracím k těm dvěma prstům, kterými jsem začal. Inu vývoj :)

Napsal jsem si svůj profil na facebook. Spíš proto, abych mohl sdílet to, co dělám a mít trochu přehled, co dělají kamarádi. Občas se na to podívat, tak jednou za týden. To byla moje představa. Do mobilu jsem chat určitě nechtěl. A on se tam dostal sám a nejde vyndat. Asi při nějakém kliknutí na email, který mi oznamoval, že "někdo někde něco". V chytrém mobilu říkal něco o facebooku a asi domáčknul něco, co jsem neměl. A tak mám v mobilu facebook, který bych tam nechtěl mít. Stejně tak tam mám twitter, který jsem nikdy nepoužil a nechci využívat. Jak se tam dostal?

Možnosti pro komunikaci naprosto úžasné. To, co bylo dřív nepředstavitelné je skutečností. Ještě si představuji, jaký to byl zázrak, když se zavedl fax. Napíšeš dopis a on za chvliku vyleze někde někomu na vzdáleném faxovém aparátu. nepředstavitelné. Místo posílání dopisů a dlouhé doručovací doby je to teď jen okamžik. Dřív člověk krátce psal a dlouho to trvalo než dopis došel, teď je doručení věc okamžiku. Hned. Všechno máme hned.

Hodně krát jsem už slyšel o zahlcení emaily. Pro samé vyřizování emailové komunikace není čas na skutečnou práci. Emaily nás dohonily a předhonily. Zavedli jsme pojem spamu. Mít seznam emailů, na který mohu napsat své nabídky, to je drahý artikel. Naštěstí už teď operátoři hodně spamů ruší. A vytváří se blacklisty spamerů. To je seznam těch, kdo odesílají emaily, které nejsou vyžádané. A protože se na tensto seznam hříšníků dostanou občas i lidé poctiví, vzniknul whitelist. Seznam holubic, které se omylem dostaly mezi černé vrány. I mému klientovi se stalo, že se dostal do blacklistu. Je to snadné. Napíšte email všem svým kamarádům a jste tam. Nebo něco podobně nevinného. A odříznou vás ode vší komunikace. Zjišťujete, že vám lidé neodpovídají na emaily. Den, dva, týden. A pak najdou vaše zprávy v seznamu nevyžádané pošty. Kdo to tam dal? Roboti. Čapek za všechno může. Vymyslel roboty. Roboti podle určitých kritérií vytvářejí blacklisty. Když se kácí les, padají třísky. Když ale tou třískou jste vy sám, není vám do zpěvu.

Dostat se na whitelist stojí naproti blacklistu mnoho úsilí a vytrvalosti. Tady už nepracují roboti, ale lidé. Ti vás musí schválit, že jste byl neoprávněně nařčen ze spamerství a připíší vás. Ale ouha - těch whitelitů je více. Musíte skoro na každého poskytovatele, aby vás osvobodil. Na gmail, seznam, centrum... A někteří vás prostě ignorují. Já mám email s koncovkou na čtyři znaky a to se tiscali nelíbí, jsem automaticky spamer... Tak když napíšu někomu na tiscali, musím mu zavolat, aby si můj email přečetl ze spamu :(

Komunikace je heslo dneška. Kdo nekomunikuje, ten neexistuje. Kdo nemá profil na linkedinu, nehledá práci. S kým se nedá spojit přes facebook, není in. Když nemáš skype, tak ti nebudu volat.

Emaily a komunikace nás zahltily tak, že nemáme čas na práci. Pro samé chatování pak nemáme čas si popovídat přímo. Zjistil jsem sám pro sebe, že nejhorší je zahájit den vyřizováním emailů. Vyřídím všechny a pak budu mít čas na důležitější věci. To je past. Spadnete tam a vyhrabete se z ní za pár hodin. Stačí se chytit nějakým odkazem a člověk se veze.

Zjistil jsem pro sebe několik podmínek úspěšného emailování a chatování:
1. Začít den něčím, co skutečně chci dělat. NE tím, co mi doporučíjí druzí.
2. Emailům a chatu se věnovat tehdy, když jsem už trochu unaven. Nemusím o tom tolik přemýšlet a rychleji mau nepotřebné a zbavuji se balastu reklam.
3. Chci se sám rozhodovat - zda otevřít email, zda chatovat. A volit si pro to správný čas. A hlavně se chci rozhodovat pro to, co mě baví, co dělám rád. A být s lidmi, které mám rád.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | pondělí 22.4.2013 17:03 | karma článku: 8,66 | přečteno: 528x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Argentinský prezident si rýpl do choti španělského premiéra. Madrid žádá omluvu

20. května 2024  11:16

Španělská vláda v neděli oznámila, že se rozhodla odvolat španělskou velvyslankyni v Argentině. A...

Na abertamské křižovatce během pár dní hořelo další auto, všichni stihli utéct

20. května 2024

Druhý požár osobního automobilu na v podstatě totožném místě v rozmezí pouhých několika dní...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  10:34

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.