Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Černý pasažér s platnou jízdenkou

Moje zkušenost s Dopravním podnikem města Praha. Kupte si jízdenku a stejně zaplatíte pokutu. Myslel jsem si, že v digitálním věku je SMS jízdenka rovnocenná té papírové. Ale není.

Měl jsem platnou jízdenku a přesto mě donutili zaplatit pokutu. Nevěříte? Přesvědčte se sami. Hlavně nevěřte, že SMS jízdenka je skutečnou jízdenkou. Není. Vlastně jen pomůžete svým darem Dopravnímu podniku na jeho nehospodárný provoz. Zaplacení pokuty beru jako daň za to, že jsem Dopravnímu podniku věřil. Možná i hlavní chybou bylo to, že jsem se mu svěřil do jeho péče. Raději jezdím na kole. To je jistější. Ale v tu dobu jsem měl zlomené žebro, a na kole to nešlo...

Ale postupně, jak to všechno vzniklo. Nastoupil jsem do tramvaje. Po chvíli jsem s i uvědomil, že nemám jízdenku, tak jsem ji poslal přes mobil. Tedy napsal jsem na číslo 902 06 SMSku DPT32. Vlastně jsem ji poslal trochu jinak. Poslal jsem DPT 32. Tedy s mezerou. Ujela mi ruka a jak píšu mezery mezi slovy, tak jsem ji takto poslal. A mobil jsem strčil do kapsy. Za chvíli spokojeně zabručel, že SMS přišla zpět. Mám nastavenu vibraci, nechci druhé cestující rušit svým vyzváněním. A protože jsem měl co číst, pokračoval jsem ve čtení. Tramvají jsem dojel k metru a metrem až na náměstí Míru. A tam při výstupu byla kontrola jízdenek.

Mám přeci platnou jízdenku, tak se nic neděje. Jdu s davem. Ale najednou ve mě začala hlodat myšlenka - co když vlastně jízdenku nemám, když jsem tam napsal tu mezeru? Už se mi jednou stalo, že mi přišla SMSka, že text je ve špatném tvaru a jízdenka je tedy neplatná. A přesně v tomto rozpoložení mě zastihla rázná revizorka. Vypadá to, že mají čuch na lidi, kteří  si nejsou jisti. "Předložte jízdenku, revize jízdenek." Hledám, hledám a nic v mobilu nenacházím. Vždyť tam přeci musí být! říkám si. Určitě tam je! Alespoň ta zpráva, že byla odeslána špatně. Začínají se mi třást ruce. "Tak máte jízdenku nebo nemáte?" Zvyšuje svůj hlas revizorka. Za ní stoji dva poliši, to jejímu hlasu přidává důraznost. "No vlastně nevím", říkám po pravdě. "Tak budete muset zaplatit pokutu!" To se mi nechce, tak ještě hledám. Zmatkuji a v tu chvíli si neuvědomuji, že v mém chytrém mobilu jsou přečtené SMS jinde než nepřečtené. Docela spěchám a potřebuji někde být a už se nachyluje čas a já termín nestíhám. Přemýšlím pro sebe, že jsme kousek od Švejka, naproti němu jsou kanceláře dopravního podniku, tak budu moct jízdenku předložit dodatečně tam. Nechávám tedy netrpělivou a trochu agresivní revizorku vypsat papírek a spěchám na setkání.

Po setkání otevírám mobil. Ještě trochu života v něm zbylo, baterka nic moc. Ale SMS je na světě.  A správně. Měl jsem tedy jízdenku, jen jsem ji nebyl schopen najít. Mezera nevadí, bylo to OK. Určitě jsem si měl SMS zkontrolovat, jak přišla. Ale potřeboval jsem si něco připravit a místo vědomí pracovalo podvědomí.  Už jsem na Dopravním podniku v ulici Na Bojišti byl před lety. Je to naproti restaurace U Švejka, to si ještě pamatuji. Tehdy vše dopadlo dobře, reklamace se vyřídila, bylo to v pohodě. Jsem si jist, že to musí dopadnou dobře, jdu přeci bojovat za svoji čest. Nejsem přeci černým pasažérem!

Hned první setkání Na Bojišti nevyšlo. Bylo úterý a oni tam na reklamace jsou jen v pondělí a středu. No to mě docela štve, protože do centra města nejezdím každý den. Hlavně jezdím tam v úterý a ve čtvrtek. Ale příští týden si něco přehodím a přijedu sem.

Pokračování příště... Nějak mi to nejde všechno najednou, docela mě to všechno štve.

Autor: Ludek Bouska | pondělí 16.12.2013 7:00 | karma článku: 14,02 | přečteno: 1819x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  10:34

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  9:03

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Lajky nestačí, věda potřebuje peníze, říká nový ministr Ženíšek

20. května 2024

Premium Přichází nový ministr Marek Ženíšek, který má za úkol, slovy Miroslava Kalouska, „tančit na...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.