Biblické otazníky 7. Jak ses to ke mně zachoval?
Co faraon? Byl on tím hlavním, kdo byl podveden? Považoval Abrahama za spolehlivého člověka? Spolehnul se na jeho morální kredit, protože Abraham byl věřící? Můžeme důvěřovat druhým na základě toho, že jsou věřící? Proto, že chodí do nějaké církve? Znamená zbožnost vyšší morální kredit těch, co věří? Přenesli byste zlobu za to, že vás jeden věřící zklamal i na ostatní věřící? Když se nedá důvěřovat jednomu, pak ani dalšímu? Máme jako věřící odpovědnost za to být důvěryhodní i za druhé věřící? Abychom svým negativním příkladem nevrhli špatné světlo i na někoho druhého? A co kdyby to bylo obráceně: Budeme důvěryhodní a spolehliví a kvůli nám se někdo spolehne na našeho spoluvěřícího, který ale takový není? Nepoškodíme vlastně toho, kdo mu důvěřoval? Jak je možné, že věřící jsou někdy napomínání nevěřícími? Že úroveň morálky lidí žijících bez Boha je vyší než věřících?
Co Sára? Jak se cítila, když se kvůli Abramově lži dostala do faraonovo harému? Poslechnula by svého muže příště také? Protože ho tak milovala? Co si o něm myslela, když se bál o svůj života a jí vystavil takovému nebezpečí? Věřila, že ji Abraham nějak z harému pomůže? Že ji zachrání? Nebo byla v šoku a nebyla schopna nijaké reakce? Nebyla na Abrahama naštvaná, že to všechno takto zpackal? Tak moc to všechno chtěl zorganizovat, až do dopadlo jinak a nedobře? Co naše partneři, když se nám něco nepovede, jak to "ohodnotí"? Okomentují před druhými? Nebo pořád nám důvěřují a věří, že to bylo jen nedopatření? Jak je možné, že Abrahama jeho žena tak na slovo poslechla? Ani trochu se neozvala? Může být pro nás v tomto ohledu Sára pozitivnější vzor než Abraham? Svojí oddaností svému muži? K muži, který není ideální, který lže a podvádí?
Co Abraham? Jak se cítil v této situaci? Lhaql proto, že se bál se o svůj život? A když svojí lží ohrozil i svoji manželku, bál se také o ni? Došlo mu, že lež má krátké nohy a že je lepší říkat pravdu? LItoval své lži, která uvrhla Sáru do nezáviděníhodné situace? Plánoval tu situaci nějak vyřešit? Proč po nějaké době nešel za faraónem sám s omluvou? Aby nějak také pomohl Sáře a dostal ji domů? Jak dlouho si myslel, že to nevyjde najevo? Jak dlouho by to šlo ututlat? Co by se stalo, kdyby Bůh nezasáhl a dal faraonovi poznat, že je se Sárou něco v nepořádku? To by ji tam Abraham doopravdy nechal ve faraónově harému?
Co je to důvěra a jak se rodí? Jak dlouho to trvá, než se vytvoří důvěra? Jsou někteří lidé důvěryhodní "od pohledu"? Aniž je známe, důvěřujeme jim? A jiní od pohledu nedůvěryhodní - a ať udělají cokoli, důvěřovat jim nebudeme? Existují nějaké kroky pro vybudování důvěry? Co se myslí výrazem "ovzduší důvěry"? Existuje v nějakém společenství, které znáte, "ovzduší důvěry"? Působí to tak, že tam každému všechno uvěříte? Nebo skoro každému skoro všechno? Stává se, že v určitém společenství nemohou být nedůvěryhodní lidé? Že by se tam prostě necítili dobře a tak tam nejsou? Co Jidáš mezi apoštoly - byl důvěryhodný nebo ne? Co nestálý Petr - působil důvěryhodně? Jestli ano, jaktože on tolikrát dělal věci, za které by se mohl stydět?
Jak dlouho to trvá než vznikne mezi lidmi důvěra? Trvá to týdny, měsíce nebo léta? A čím déle, tím je důvěra silnější? Čím déle, tím méně je možné ji ohrozit? Stačí někomu, že mu o sobě něco řekneme a staneme se důvěrohodnými lidmi? Třeba to, že nás někdo doporučí jako spolehlivého člověka? Nebo to, že patříme do nějaké skupiny? Nebo že jsme členy církve? Existuje taková důvěra, kdy budeme někomu důvěřovat "ať udělá cokoli"? Není důvěra slepá? Oslepuje nás v tom, abychom si věci ověřovali? Místo ověření jen tak slepě důvěřujeme? Máme druhým důvěřovat, nebo si to raději ověřovat sami? Co všechno si můžeme ověřit a kde už musíme důvěřovat? Musíme důvěřovat i v tom, co všichni přijímají jako jasné?
Jak je možné důvěru ztratit? Jak dlouho to trvá v poměru k tomu, jak vzniká? Jaký je poměr času budování důvěry oproti její ztrátě? Třeba deset ku jedné? Desetkrát déle trvá vybudovat důvěru než je možné ji ztratit? Nebo je ztráta důvěry jednorázová? Když někdo udělá něco špatného, okamžitě ztrácí naši důvěru? Nebo máme nastaveno "třikrát a dost"? Lze znovu nabýt důvěru k někomu, ke komu jsme ji ztratili? Jestli ano, trvá znovunabytí důvěry déle? A bude to úplná, bezpodmínečná důvěra, tak jako na začátku? Nebo trochu omezená jistou zkušeností, která vedla ke ztrátě důvěry?
Stalo se někdy, že jste druhého obelhali? Nebo neřekli plnou pravdu? Co jste si mysleli celou tu dobu, co jste věděli, že se druhý na vás spoléhá a vy jej mystifikujete? Stalo se vám také někdy, že jste vůči někomu byli nespolehlivým partnerem? Že jste třeba nedorželi závazky, které jste si sami dali? A druzí se na to spolehli a teď se kvůli vám dostali do problému?
Co když jsme my tím, kdo zradil důvěru? Druhý se na nás spolehnul a najednou zjistí, že jsme něco udělali proti důvěře? Lhali nebo podvedli nebo udělali něco nečestného? Stalo se vám někdy, že jste se dostali do podobné situace jako Abraham? Přišlo nám, že malá lež vyřeší potenciálně velké nebezpečí? Nepočítali jsme, že se věci obrátí proti nám? Že naše nečestné nebo nepřímé jednání vyjde najevo? Že budeme pak stát a snažit se obhájit sebe? I před sebou samým? Styděli jste se někdy za to, co jste udělali? Co jste si řekli? Jakou stopu to ve vás zanechalo? Už to nikdy nezopakujete? Anebo lépe ohlídáte, aby se na to nepřišlo? Co kdyby se přišlo na malinká pochybení, která jsme udělali? Něco jsme jen tak něco vzali, vlastně to nikomu nepatřilo a nám se to hodilo? Co kdyby to někdo natočil na kameru a pak pustil lidem? Co se druzí nedozví, to je v pořádku?
Jak na vás působí, když se objevují aféry založené na skrytém odposlechu, na tajném nahrávání nebo filmování? Je to čestné získávat infomace z něčího soukromí? Co je nečestné - to nahrávání nebo to jednání? Nebo oboje? A je pak správné, když viník unikne trestu? Když si najme silnější právníky, lobisty a ti to nějak zařídí? Jak je možné, že existují obránci práva (právníci), kteří obhajují zjevné podvody? Dá se právo koupit? Je právo vždy na straně bohatějšího? Máte důvěru v právní systém? K čemu máte důvěru?
Jaký smysl má být důvěryhodný? K čamu to pomáhá a čemu to brání? Chceme být důvěryhodní? Spolehliví? Nosí se to? Je spolehlivost v současné době ctností, kterou lidé obdivují a chtějí mít? Co bychom chtěli více - být důvěryhodný a chudý nebo nedůvěryhodný a bohatý? Je možné si důvěrychodnost koupit? Je důvěryhodnost především pro nás samoné nebo pro lidi okolo nás? Chceme být vnějškově důvěryhodní, i když sami sobě nědůvěřujeme? I když víme, jací jsme?
Důvěřuji sám sobě? Svým schopnostem? Tomu, co jsem udělal, že to bylo uděláno s nejlepším vědomím a svědomím? Bylo to tak? Když ne, proč dělám někdy věci tak, že vím, že nejsou správné? To, co nechci dělat? Věříte tomu, že otázky, které pokládám jsou především otázky pro mě? Věřím já sám tomu, že to, co pomáhá mně, může pomoci i druhým?
Ludek Bouska
Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.
Ludek Bouska
Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...
Ludek Bouska
Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...
Ludek Bouska
Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?
Ludek Bouska
Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Je jen otázka času, kdy Rusko napadne další evropskou zemi, řekl Zuna
Poslanci kývli na to, že vláda bude moci v příštích osmi letech zvyšovat výdaje České republiky...
OBRAZEM: Do centra Budějovic vyrazili draci. Nalákali děti, pak se hašteřili
Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. A v Českých Budějovicích také draci. Dvě desetimetrové...
Lidé od května zaplatí víc České televizi i rozhlasu. I ti, kdo mají jen mobil
Prezident Petr Pavel potvrdil zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu i rozšíření okruhu...
Konvoj svobody připomněl v Praze konec války, pak zamířil na jih a západ Čech
Konvoj zhruba desítky historických armádních vozidel v pátek v centru Prahy připomněl 80 let od...

Kanceláře flexibilní velikosti na Chodově
Roztylská, Praha 4 - Chodov
13 250 Kč/měsíc
- Počet článků 78
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 974x
Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!
Mám stránky 333coaching.cz.
Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.
Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.
Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.
Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.