Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Biblické otazníky 7. Jak ses to ke mně zachoval?

Faraon vyčítá Abrahamovi, že jej podvedl. Lhal mu ohledně Sáry, tvrdil že Sára je jeho sestra. Zklamanal faraonovu důvěru. Podvedl jej, když to vůbec nečekal. Spolehnul se na Abrahama, věřil jeho slovu. Lidově řečeno to byla podpásovka. Nemorální, nečestné chování. Abraham, muž víry, hrdina, který je vzorem velikého počtu věřících. V mnoha různých společenstvích. A tento hrdina je načapán při lži. Lže sám a ještě k tomu navádí druhé. Jak to ohodnotíme? Může takový člověk být pro nás vzorem? Jsme schopni Abrahama pochopit? Proč to udělal? A proč to někdo zaznamenal do bible? Přece o hrdninech by se nemělo mluvit špatně... (1.Mojžíšova 12,18) 

Co faraon? Byl on tím hlavním, kdo byl podveden? Považoval Abrahama za spolehlivého člověka? Spolehnul se na jeho morální kredit, protože Abraham byl věřící? Můžeme důvěřovat druhým na základě toho, že jsou věřící? Proto, že chodí do nějaké církve? Znamená zbožnost vyšší morální kredit těch, co věří? Přenesli byste zlobu za to, že vás jeden věřící zklamal i na ostatní věřící? Když se nedá důvěřovat jednomu, pak ani dalšímu? Máme jako věřící odpovědnost za to být důvěryhodní i za druhé věřící? Abychom svým negativním příkladem nevrhli špatné světlo i na někoho druhého? A co kdyby to bylo obráceně: Budeme důvěryhodní a spolehliví a kvůli nám se někdo spolehne na našeho spoluvěřícího, který ale takový není? Nepoškodíme vlastně toho, kdo mu důvěřoval? Jak je možné, že věřící jsou někdy napomínání nevěřícími? Že úroveň morálky lidí žijících bez Boha je vyší než věřících?

Co Sára? Jak se cítila, když se kvůli Abramově lži dostala do faraonovo harému? Poslechnula by svého muže příště také? Protože ho tak milovala? Co si o něm myslela, když se bál o svůj života a jí vystavil takovému nebezpečí? Věřila, že ji Abraham nějak z harému pomůže? Že ji zachrání? Nebo byla v šoku a nebyla schopna nijaké reakce? Nebyla na Abrahama naštvaná, že to všechno takto zpackal? Tak moc to všechno chtěl zorganizovat, až do dopadlo jinak a nedobře? Co naše partneři, když se nám něco nepovede, jak to "ohodnotí"? Okomentují před druhými? Nebo pořád nám důvěřují a věří, že to bylo jen nedopatření? Jak je možné, že Abrahama jeho žena tak na slovo poslechla? Ani trochu se neozvala? Může být pro nás v tomto ohledu Sára pozitivnější vzor než Abraham? Svojí oddaností svému muži? K muži, který není ideální, který lže a podvádí?

Co Abraham? Jak se cítil v této situaci? Lhaql proto, že se bál se o svůj život? A když svojí lží ohrozil i svoji manželku, bál se také o ni? Došlo mu, že lež má krátké nohy a že je lepší říkat pravdu? LItoval své lži, která uvrhla Sáru do nezáviděníhodné situace? Plánoval tu situaci nějak vyřešit? Proč po nějaké době nešel za faraónem sám s omluvou? Aby nějak také pomohl Sáře a dostal ji domů? Jak dlouho si myslel, že to nevyjde najevo? Jak dlouho by to šlo ututlat? Co by se stalo, kdyby Bůh nezasáhl a dal faraonovi poznat, že je se Sárou něco v nepořádku? To by ji tam Abraham doopravdy nechal ve faraónově harému?

Co je to důvěra a jak se rodí? Jak dlouho to trvá, než se vytvoří důvěra? Jsou někteří lidé důvěryhodní "od pohledu"? Aniž je známe, důvěřujeme jim? A jiní od pohledu nedůvěryhodní - a ať udělají cokoli, důvěřovat jim nebudeme? Existují nějaké kroky pro vybudování důvěry? Co se myslí výrazem "ovzduší důvěry"? Existuje v nějakém společenství, které znáte, "ovzduší důvěry"? Působí to tak, že tam každému všechno uvěříte? Nebo skoro každému skoro všechno? Stává se, že v určitém společenství nemohou být nedůvěryhodní lidé? Že by se tam prostě necítili dobře a tak tam nejsou? Co Jidáš mezi apoštoly - byl důvěryhodný nebo ne? Co nestálý Petr - působil důvěryhodně? Jestli ano, jaktože on tolikrát dělal věci, za které by se mohl stydět?

Jak dlouho to trvá než vznikne mezi lidmi důvěra? Trvá to týdny, měsíce nebo léta? A čím déle, tím je důvěra silnější? Čím déle, tím méně je možné ji ohrozit? Stačí někomu, že mu o sobě něco řekneme a staneme se důvěrohodnými lidmi? Třeba to, že nás někdo doporučí jako spolehlivého člověka? Nebo to, že patříme do nějaké skupiny? Nebo že jsme členy církve? Existuje taková důvěra, kdy budeme někomu důvěřovat "ať udělá cokoli"? Není důvěra slepá? Oslepuje nás v tom, abychom si věci ověřovali? Místo ověření jen tak slepě důvěřujeme? Máme druhým důvěřovat, nebo si to raději ověřovat sami? Co všechno si můžeme ověřit a kde už musíme důvěřovat? Musíme důvěřovat i v tom, co všichni přijímají jako jasné?

Jak je možné důvěru ztratit? Jak dlouho to trvá v poměru k tomu, jak vzniká? Jaký je poměr času budování důvěry oproti její ztrátě? Třeba deset ku jedné? Desetkrát déle trvá vybudovat důvěru než je možné ji ztratit? Nebo je ztráta důvěry jednorázová? Když někdo udělá něco špatného, okamžitě ztrácí naši důvěru? Nebo máme nastaveno "třikrát a dost"? Lze znovu nabýt důvěru k někomu, ke komu jsme ji ztratili? Jestli ano, trvá znovunabytí důvěry déle? A bude to úplná, bezpodmínečná důvěra, tak jako na začátku? Nebo trochu omezená jistou zkušeností, která vedla ke ztrátě důvěry?

Stalo se někdy, že jste druhého obelhali? Nebo neřekli plnou pravdu? Co jste si mysleli celou tu dobu, co jste věděli, že se druhý na vás spoléhá a vy jej mystifikujete? Stalo se vám také někdy, že jste vůči někomu byli nespolehlivým partnerem? Že jste třeba nedorželi závazky, které jste si sami dali? A druzí se na to spolehli a teď se kvůli vám dostali do problému? 

Co když jsme my tím, kdo zradil důvěru? Druhý se na nás spolehnul a najednou zjistí, že jsme něco udělali proti důvěře? Lhali nebo podvedli nebo udělali něco nečestného? Stalo se vám někdy, že jste se dostali do podobné situace jako Abraham? Přišlo nám, že malá lež vyřeší potenciálně velké nebezpečí? Nepočítali jsme, že se věci obrátí proti nám? Že naše nečestné nebo nepřímé jednání vyjde najevo? Že budeme pak stát a snažit se obhájit sebe? I před sebou samým? Styděli jste se někdy za to, co jste udělali? Co jste si řekli? Jakou stopu to ve vás zanechalo? Už to nikdy nezopakujete? Anebo lépe ohlídáte, aby se na to nepřišlo? Co kdyby se přišlo na malinká pochybení, která jsme udělali? Něco jsme jen tak něco vzali, vlastně to nikomu nepatřilo a nám se to hodilo? Co kdyby to někdo natočil na kameru a pak pustil lidem? Co se druzí nedozví, to je v pořádku?

Jak na vás působí, když se objevují aféry založené na skrytém odposlechu, na tajném nahrávání nebo filmování? Je to čestné získávat infomace z něčího soukromí? Co je nečestné - to nahrávání nebo to jednání? Nebo oboje? A je pak správné, když viník unikne trestu? Když si najme silnější právníky, lobisty a ti to nějak zařídí? Jak je možné, že existují obránci práva (právníci), kteří obhajují zjevné podvody? Dá se právo koupit? Je právo vždy na straně bohatějšího? Máte důvěru v právní systém? K čemu máte důvěru?

Jaký smysl má být důvěryhodný? K čamu to pomáhá a čemu to brání? Chceme být důvěryhodní? Spolehliví? Nosí se to? Je spolehlivost v současné době ctností, kterou lidé obdivují a chtějí mít? Co bychom chtěli více - být důvěryhodný a chudý nebo nedůvěryhodný a bohatý? Je možné si důvěrychodnost koupit? Je důvěryhodnost především pro nás samoné nebo pro lidi okolo nás? Chceme být vnějškově důvěryhodní, i když sami sobě nědůvěřujeme? I když víme, jací jsme?

Důvěřuji sám sobě? Svým schopnostem? Tomu, co jsem udělal, že to bylo uděláno s nejlepším vědomím a svědomím? Bylo to tak? Když ne, proč dělám někdy věci tak, že vím, že nejsou správné? To, co nechci dělat? Věříte tomu, že otázky, které pokládám jsou především otázky pro mě? Věřím já sám tomu, že to, co pomáhá mně, může pomoci i druhým?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | pondělí 13.8.2012 23:00 | karma článku: 8,47 | přečteno: 712x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Hoši, děkujem! Jsme nesmírně hrdí! Pavel a další politici gratulují hokejistům

26. května 2024  23:51

K vítězství českého týmu na mistrovství světa v hokeji gratulují na sociálních sítích také čeští...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.