Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Biblické otazníky 4. Proč jsi se tak naštval?

Bůh se ptá Kaina, proč tak vzplanul a tedy proč je naštvaný na svého mladšího bratra Ábela. Oba přinesli oběť Bohu, ale jen ta Ábelova byla přijata. Přitom nikde pořádně není řečeno, proč zrovna ta Ábelova byla přijata a Kainovo nebyla. Jsou konstrukce, jak si to domyslet. Hlavní je ta, že obětovala se vždy zvířata, ne plody země, jak to udělal Kain. No ale ono nikde není řečeno, že toto Kain věděl. Do té doby vůbec nebylo řečeno, co by se mělo obětovat. Dokonce ani to, že by se mělo obětovat. A starší Kain jde svému mladšímu bratrovi příkladem a on je tím, kdo obětuje první. A jeho oběť není přijata a mladšího bráchy ano. Nenaštvalo by to každého?

Z čeho plynulo Kainovo naštvání? Co si myslel v tu chvíli? Nebo už byl v emocích? Když už měl zsinalou tvář? Co se děje v člověku, když zbledne (je sinalá tvář bledá?) ? Co to oznamená, když o někom řekneme "že by se v něm krve nedořezal"? Jaký je rozdíl, když někdo zrudne a nebo zbledne? Prožili jste to taky někdy? Je to hodně silný pocit? Dá se v tu chvíli rozumně uvažovat? Když už jsme v emocích, jak se nám myslí? Umíme se v emocích ovládat? Proč právě v tu chvíli mu Bůh připomíná, že zblednul? Nenaštvalo ho to ještě víc? Před tím ho to jen rozhodilo, zaskočilo a teď se skutečně naštval? Slyšeli jste někdy někoho chvílit, kdo si to podle vás vůbec nezasloužil? Jak jste se cítili? Co byste v tu chvíli udělali s tím, kdo byl nespravedlivě pochválen? Místo vás? Čekali jste ocenění a ono nejen nic, ale je všechno proti vám?

Co musel Kain cítít celou tu dobu, co on se lopotil a obdělával pole celý rok? Jak se musel ovládat, když se  díval na bratra Ábela, který se velmi pravděpodobně jen tak procházel s ovcemi? A jinak nic nedělal? Nemohl ho docela právem považovat za flákače? Za člověka, kterému pořádná práce nevoní? Není to podobné jako mezi Marií a Martou v novém zákoně? Neměl Kain Ábela víc napomenout, aby také pracoval tak tvrdě jako on?

Která práce je těžší - práce rolníka nebo pastevce? Je to skutečně lehčí pást ovce než se rýpat v zemi? Potřebují zvířata projev nějakého vztahu, když se o ně staráme? Mohou zvířata projevovat vztah k nám? Jak je to hluboký vztah? Co cítíme, když se trápí zvíře, které máme rádi? Je správné mít silný vztah k zvířeti, když nám to může bránit navyzovat vztahy k lidem? Není to se zvířaty jednodušší? Má nás pes nás takové, jací jsme nebo jen proto, že se o něj staráme? Je lehčí psát než než opravovat auto nebo kopat jámu? Co je to "pořádá práce"?

Jak se nám líbí, když nás někdo mladší předeběhne? Dostane něco dřív než my? Udělá něco méně pracného než jsme udělali my a získá za to uznání a naše práce je celá nanic? A ještě nám nakonec dají mladšího (flákače) za vzor? Nenaštvalo by to i milujícího bratra? Když starší má pořád být vždy jako vzor a pak si přijde nějaké mládě a má lepší výsledky než my? Nenaštve to člověka? Máme právo se naštvat? Šlo v případě Kaina o naštvání nebo o šok? O něco s čím vůbec nepočítal?

Co Kainovi vyčítá Bůh, když ho vyzývá k tomu, aby "konal dobro"? Nestačí dělat to, co je nejlepší podle našeho přesvědčení? Kain dělal přesně to, co Bůh přikázal Adamovo rodině po vyhnání z Edenu - obdělával zemi. Bylo na tom něco špatného? Měl dělat ještě něco jiného? Měl si za své plodiny koupit nebo vyměnit od Ábela beránka k obětování?

Byl Kain zlý a Ábel dobrý? Co bylo na Kainově oběti zlé? Věděl Kain, že by správně měl obětovat beránka? Kdy se to mohl dozvědět? Obětoval už před ním někdy jeho otec Adam? Obětoval prvního beránka sám Bůh, když pak dal Adamovi a Evě kožené suknice? Poznal Adam o kterého beránka se jednalo, když viděl jeho kůži? 

Co Ábel, bylo to pro něj snadné obětovat zvíře? Mladého beránka? Co asi jako pastýř cítil, když ho zabíjel? Není právě lítost nad zabitím krásného zvířete tím, ptoč se opozdil s obětí za Kainem? A opozdil se skutečně? Nebo to je jen za sebou napsáno a mohly být obě oběti společné? Jaký vztah měl Ábel ke staršímu bratrovi Kainovi? Proč ho vůbec nenapadlo, že ho chce zabít? Byl tak naivní? Nebo ještě pod vlivem toho, že musel zabít bezbranné zvíře?

Co vás naštve, vytočí, šokuje? Čím vás naštvou lidi okolo nás? Jsou to velké věci nebo nějaké maličkosti? Je někdo ve vašem okolí, kdo vás nemůže nikdy ničím vytočit? Chtěli byste být takoví, že vás nic nevyvede z míry? Nikdo vás nerozhodí? Jste vždycky nad věcí? Je to dobré být takovýto "nad"? Jakoby nadčlovk? Není naopak naprosto lidské, že máme emoce? Emoce, které nezvládáme? Které třeba nechceme mít? Za které se stydíme, ale bez nich to už nejsme my? Existoval někdy někdo, koho nikdo nenaštval?

Ježíš v chrámě, když vyháněl penězoměnce bičem a převracel jim stoly, byl v tu chvíli naštvaný? Nebo jen tak s nadhledem prásknul bičem?

Proč čteme v bibli o emocích docela často? O těch nezvládaných, ale i o těch pozitivních? Je možné se naučit směřovat emoce správným směrem? Aby emoce neničily, ale budovaly? Měl se právě toto naučit Kain?  Co to znamená činit dobro?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | pondělí 6.8.2012 23:30 | karma článku: 15,74 | přečteno: 1080x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1447x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 335x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Jurečka vysvětloval, jak přišel na to, že lidé v penzi v stráví 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno  9:25

Přímý přenos V diskusi o návrhu důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu důchodu nad 65 let podle doby...

Meta začíná trénovat svou AI na lidech. Omezuje to ochranu dat, říká právnička

29. května 2024  9:22

V Evropské unii (EU) budou od konce letošního roku platit nová pravidla o regulaci umělé...

Senát rozhodne o nové definici znásilnění i výši příspěvku na péči

29. května 2024  8:20,  aktualizováno  9:15

Přímý přenos Změnu vymezení znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk bude...

Řekli mi, že nepochodím. Drtivá většina soudních úředníků stávkuje za lepší mzdy

29. května 2024  6:25,  aktualizováno  9:15

Přes devadesát procent soudních úředníků vstoupí dnes podle justičních odborů do stávky. Některé...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.