Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Biblické otazníky 0. Co tu není dobré?

Bůh se prochází po ráji a kontroluje, zda skutečně je všechno dobré, tak jak to doposud všechno dělal. Prohlíží svoji práci. A sám sebe se ptá: "Co by se ještě dalo vylepšit? Co ještě není dost dobré?" Lidově se tomu říká, že šmíruje. (To je moje vizuální představa babičky když dělala kontrolu před návštěvou).  A najednou vidí člověka, že mu něco chybí. Co mu chybí?

Otázka "co tu není dobré?" v bibli není. Ale vlastně je, ale jen v náznaku. Proto ji také značím jako nultou otázku v obrázku. Máme zapsánu jen odpověď. I řekl Hospodin Bůh: „Není dobré, aby člověk byl sám. Učiním mu pomoc jemu rovnou.“ (1.Moj.2,18 ).  

Jak je možné, že Bůh, který dělá všechno dobré, najednou svoji vlastní práci hodnotí negativně? Jak to, že on sám se na to, co udělal, dívá jako na to, co není dobré? Vidím v tom velikou sílu, sebereflexi. Všichni o Bohu mluví jako o všemocném, vševědoucím atd... Jak je možné, že on sám je schopen o sobě říct něco takto silného? Nečeká, až mu to někdo zkritizuje? Sám veřejně prohlašuje, že něco ještě nedotáhnul?

Když já něco dělám - co je dobré a co není dobré? Co ještě není dobré? Může se stát, že když něco udělám s nejlepším vědomím a svědomím, že to nakonec nebude dobré? Co když o tom, co považuji za dobře udělané, někdo prohlásí: "No to je ale spackané." Stalo se vám to taky někdy? Jak to budu obhajovat, že to přece jen je dobré? Naštve mě to a rovnou se pustím do své obhajoby? Nebo se nad sebou a svou prací zamyslím? Chci přijít na to, jak to ještě vylepšit? A vůbec, potřebuji dělat pořád všechno dobře? Nestačí věci jen udělat? Co v práci, když mě moc nebaví - mám dělat něco víc než jen to, co se ode mě chce?

Bůh když si něco umane, tak se hned do toho pustí. A tak nejenom, že udělá ženu jako pomoc pro Adama, ale dokonce ji udělá jemu rovnou.

Co je to za pomocníka, který je rovný mistrovi? Neměl by spíš poslouchat? Alespoň by pak nedocházelo ke zmatkům a přehmatům. Bylo skutečně třeba udělat ženu tak, aby byla "jemu rovná"? Nezadělá si tím na problémy? Kdo bude rozhodovat, když o něco půjde? Čí hlas převáží, když se nebudou moct dohodnout? Mnozí muži mají rádi podřízené ženy. Je to tak jednodušší? Když se nemusí všechno odsouhlasit ve dvou? Jak dojít k "rozumnému kompromisu"? Když to každému myslí jinak?

Nepřehnal to Bůh? Není "rovná pomoc" vlastně pomocí "proti němu"? Co když se žena Eva bude jako rovnoprávná rozhodovat skutečně samostatně? A nebude se ptát Adama, co má udělat? Kam to povede? To takovouto alternativu Bůh nepromyslel? Nebo ji nedotáhl až do konce? V čem je problém, že nakonec to nedopadlo moc dobře?

Poté, co Ženu stvořil a přivedl ji k člověku, tak svoje dílo označil jako "velmi dobré". Bylo tím, co z celého "dobrého díla" udělalo "velmi dobré", právě stvoření ženy? Je tedy žena vrcholem stvoření? Bez ní by to bylo JEN DOBRÉ? Anebo je tím VELMI DOBRÝM vytvoření rovnocenného vztahu muže a ženy? A v čem je vlastně ta rovnoprávnost, rovnost? Vždyť dávné národy a i budoucí Izrael rovnoprávnost žen moc neuznával. Nebo ano? V čem ano a v čem ne?

Neriskoval tím krokem Bůh víc, než bylo zdrávo? Nestačilo Evu udělat JEN DOBROU, a pak by celý vztah a následný vývoj nemusel tak dopadnout? Není to takové vylepšení na poslední chvíli? Takové, které nakonec zhatí to, co dobré bylo? Stalo se vám to taky někdy? 

Proč se říká "No, to je dobrý!"? Není to právě reakce na podobné jednání, kdy někdo něo udělá a vypadá to, že si někdo z někoho vystřelil? Vypadalo to jako dobré, ale je to úplně jinak?

Uděláte koláč a na poslední chvíli ještě ho malinko dosladíte, podle chuti. Ale do ruky vám přijde místo cukru sůl. Všechno se krásně upeče, ale k jídlu to není... Nebo jezdíte na skvělém svahu a už jen poslední jízdu. Tu si užijete. Ano, ale pustíte to trochu víc, chcete zakončení jako "třešničku na dortu". Ale místo třešničky skončíte v nemocnici. Syndrom blízkého cíle. Už se cítíte doma z cesty, to už určitě vydržíte. Mnozí si to taky mysleli.

Proč Bůh tak moc riskoval? Proč to poslední vylepšení na stvoření způsobilo pád člověka? Stálo to za to? Stálo mu to za to? Je současný stav člověka alespoň dobrý? Není tím posledním vylepšením náš svět jako slaný koláč? A věděl dopředu Bůh jak to dopadne? Je vševědoucí do budoucna i v tom, co dělá? Věděl nebo nevěděl, kam se člověk dostane? Není to třeba tak, že "na chvíli zapomněl" na svoji vševědoucnost?

Jak je to se mnou v mém životě? Je to dobré? Daří se mi dobře? A co bych mohl udělat k tomu, aby to bylo "velmi dobré"? Mám dobrou práci? Jaká by byla práce, aby byla "velmi dobrá"? Nezapomněl jsem už na to, co bych dělal velmi rád? A budu ještě schopen a ochoten riskovat a zkusit novou práci? Opustit to, co dělám a za co mě platí? Opustit finanční jistotu za nějakou nejistou chyméru? Stojí mi to za to?

Bohu to stálo za to... No, uvidím co s tím svým životem udělám já sám... 

Autor: Ludek Bouska | středa 18.7.2012 2:00 | karma článku: 7,40 | přečteno: 826x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1444x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Čeští politici jsou v bezpečí. Slovensko musí situaci zklidnit, řekl Lipavský

19. května 2024  12:19

Slovenský tisk atentát na Fica označuje za ránu do srdce tamní společnosti, která čelí pokročilému...

Vozidlo skončilo v poli úplně zdemolované, hasiči vyprostili tři lidi

19. května 2024  12:17

Tři muži se zranili v sobotu večer při vážné nehodě nedaleko Uhřic na Blanensku. Řidič auta značky...

Fico je mimo ohrožení. Pellegrini: Na hovor o uklidnění situace nedozrál čas

19. května 2024  11:06,  aktualizováno  11:59

Na jednání stran k uklidnění situace na Slovensku patrně nedozrál čas, uvedl zvolený prezident...

Česku dnes hrozí krupobití a lokální bouřky, přívalové srážky už ne

19. května 2024  11:04

Přímý přenos Na většině území Česka se dnes odpoledne a večer mohou objevit bouřky s kroupami a silnými dešti....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 971x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.