Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bod nula naší společnosti.

V poslední době se diskutuje nad výkony naší hokejové reprezentace. V jednom z názorů zaznělo, že mentální hodnota hráčů má sestupnou trajektorii a naše sportovní školství produkuje analfabety. Poslední kvalitní hráči se rodili roku 1978.

Tato otázka netrápí ovšem pouze sportovní svět, svět ve kterém jsme všichni doma. Klást si otázku, zda je to dobré nebo špatné, účelové nebo samoúčelné je nutností celé společnosti. Jde o dopad transformace společnosti, která žije popřevratovými primitivními společenskými zvyklostmi. Je ale již na čase, abychom se touto otázkou zajímali ve všech našich oborech nebo se nám zle povede.

Kvalita řemeslníků není vysoká díky transformaci učňovského školství. Kvalita maturantů je zasažena neustálým oddalováním státní maturity. Kvalita inženýrských oborů je ovlivňována společenskou poptávkou po manažerských a právnických titulech. Ovšem společnost nejsou  pouze chamtivostí zaslepení bijci. Vyspělá společnost to jsou stavby, výzkum, vzdělání a kultivace národa, budování místo devastace. Zde je Bohužel nutná regulace (i když se tento termín nelíbí) elitou společnosti.

Elita společnosti v současné době je nahrazena penězi, silou, mafií. Těžko se bude prosazovat, jako se těžko prosazovala ve všech dobách. Bude ale záležet na tom zbytečku duchovna a materiálna, které zůstane po stávající devastační vlně. V období obrození se elita opírala o prostý lid a v budoucnu to bude zase prostý lid, který počne budovat tuto zem. Bohužel já žiji nyní a teď a nechce se mi být soustavně něčím pokusným objektem. Jsem přesvědčený, že lze bojovat s hloupostí a chamtivostí a tím zkrátit dobu ničení, ale také vím, že nebýt sám je těžké.

Uvědomíme si brzy, že škola a výchova naší mládeže může mít demokratická pravidla, ale nesmí se dopustit degradace postavení učitele? Pochopíme  brzy, že policista má při prosazování zákona přednost před předpisy o etice už při verbálním ataku pachatele? Přehodnotíme konečně vydržování neproduktivního obyvatelstva před podporou produktivní části národa? Dokážeme přinutit justici, aby chránila zájmy daňových poplatníků?

Ve vzdělání není moudrost. I prostý člověk může rozsévat svá moudra. Ale v lavicích obou komor nesedí moudří muži a ženy. Někdy mám pocit jako před lety. Prodavačky byly peskovány za nedostatek zboží v regálech. Ale kde ho měly vzít, když nebylo. Tato pararela mi přichází na mysl, když sleduji státní správu. No a z praxe vím, že kde není přirozená autorita, tam bují ta šedá a nezdravá. A tedy zpět k hokeji. V USA sklízí plody dvacetileté transformace výchovy hráčů ledního hokeje. My jsme tedy v bodě nula.

Autor: Miroslav G. Borůvka | středa 3.3.2010 1:05 | karma článku: 10,64 | přečteno: 457x
  • Další články autora

Miroslav G. Borůvka

Snowboarding lepší než škola.

Včera vyšla studie o záškoláctví a vyjádření jednoho reprezentanta této aktivity. Říkal, že ho zmáhá sjíždění svahů a snowboarding a proto nemá na školní docházku čas. Mnoho podobných školu nedokončí. 08.02.2013 byla nezaměstnanost ČR v lednu na 8,7%, bez práce je 585 809 lidí. Pracujících v ČR je pouhých 48,6% (5.109 419) z celkového počtu obyvatel. Ti živí 51,4% obyvatel + 8,7% nezaměstnaných (cca 6 413 056).

13.2.2013 v 10:29 | Karma: 12,57 | Přečteno: 340x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Miluji Kmotra od Maria Puza

Před nedávnem jsem v Britských listech zaznamenal krátkou informaci o tom, že Anglie řeší „Černou listinu“ dělníků, kteří si stěžovali na porušování bezpečnosti práce ve stavebnictví. Bylo jich cca 4000 a zhruba 12 roků nemohli sehnat práci. V našem zpravodajství jsem zaznamenal výrok pana Jakla, prezidentova muže, k požadavku pana Zaorálka o objasnění amnestie prezidenta: „.. že se budeme divit, až se dotyčný objeví na místě pana Rátha...“.

11.2.2013 v 13:49 | Karma: 12,74 | Přečteno: 415x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Bodáky vztyč

Bodáky vztyč a k útoku vpřed. Vše živé znič a vyřízni vřed. Ač salvy neduní a armády stojí, Bitvy se konají v života stroj. Šakali hladoví, co hltají kosti, ze zadu útočí, jsou morálky prosti. Ne, nejsem vždy připraven čelit té síle, písní jsem uchvácen, co píšu své milé. Láska prý zvítězí a nenávist zkape. Říkal nám dramatik, tak odvahu chlape. Hořké jsou polibky od našich vzorů, k nebi se dívají, když hodují spolu. Bitvu lze prohrát a o údy přijít, Však čest svou neztratit a přátelům věřit. Bodáky vztyč a k útoku vpřed! Za lásku, přátelství, za slušnost,... Já vrátím se zpět.

10.2.2013 v 14:15 | Karma: 4,60 | Přečteno: 491x | Poezie a próza

Miroslav G. Borůvka

Historie se s budoucností snoubí....

Jak často slýcháme povzdechnutí, že národ, který nezná svoji historii ji musí opakovat. Jak často se přesvědčujeme o tom, že podléháme klamavým studiím a jak často jsme sami příčinou nezasvěcených soudů. Kdysi platilo přísloví : „ Byl jsi v Rusku, nebyl. Je ti šedesát, není. Tak neraď!“. Jenomže pro samé cestování po zemských rájích nic nevidíme a důchodci nám smrdí starobou.

9.2.2013 v 22:20 | Karma: 15,02 | Přečteno: 337x | Společnost

Miroslav G. Borůvka

Jakou získat kvalifikaci pro život…

Začínám se špatně orientovat. To se nám to „žilo“, když se státní administrativa zajímala o to co každý občan koná, jak koná a kdy dokoná. Jenomže to jsem byl mladý a měl jsem sílu se bránit. Teď se mi situace obrátila dokonale vzhůru nohama. Ať konám jak konám, jsem v tom sám. Učím se právo, ekonomiku, chemii, rétoriku, elektrotechniku, potravinářství, předvídám počasí. No, je to dřina.

8.2.2013 v 9:28 | Karma: 16,66 | Přečteno: 320x | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Po celý týden budou teploty okolo 30 stupňů. Místy přijdou bouřky

15. července 2024

Přímý přenos Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Denní teploty se...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 638x
Jsem občan, kterému není jedno jak se nakládá s jeho zemí, hmotnými a kulturními statky.