Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sjezdovky české kdysi a dnes

Prachatický soud zprostil obžaloby muže, který při lyžování vážně zranil sedmiletou dívku. V Česku je to poprvé, co někdo za podobné ublížení na sjezdovce stanul před soudcem. Mladíkovi za ublížení na zdraví hrozily až dva roky vězení. Jedná se o ojedinělý případ, nebo jich bude přibývat?

Lanovka na Bramberk. www.smichovska-bouda.cz/photos/0442.jpg

Lyžování mám rád. Naučil jsem se to v Krkonoších, zejména v Peci pod Sněžkou, kam jsem jezdil odmalička na "Bramberk", oficiálně Hnědý vrch, kde byla a dodnes je sjezdovka. V tomto středisku patřila k nejoblíbenějším, i když ji orientace svahu předurčovala k vydřeným úsekům a nebezpečným ledovým plotnám.Z toho kopce jsem měl jako začátečník opravdový respekt.  Ale i na nejotřesnějším vázání všech dob značky "Gerč", které vyhazovalo, jako by se nechumelilo (oh, a to nasazování s nabaleným sněhem na svahu, brrrrrr), jsem ho sjel mnohokrát. Na Bramberku tehdy fungovala běžná kotva, a tak se  pod  kopcem tvořila dlouhá hadovitá fronta, která někdy dosahovala až skoro pod chatu Smetánka - což bylo příšerný. Koneckonců, kdo to zažil, nebo viděl film Sněženky a machři, který se točil v těch místech, tak ví, o čem mluvím.


V moderní době se však leccos změnilo a posuďte sami, zda k lepšímu nebo k horšímu. Místo kotvy se na sjezdovce postavila moderní čtyřsedačka, která sice zcela neodstranila frontu (ta se změnila v polsko-německo-český handrkující se chumel), ale určitě zkrátila čekací dobu. Zavedením rychlé čtyřsedačky však došlo i k tomu, že se na sjezdovce, která má omezenou kapacitu, nahromadilo mnohem více lyžařů.


A lyžování se stalo peklem. Pokud jste sjezdař, požitek z jízdy máte tehdy, když si můžete vybrat, kam pojedete. V současnosti je to reálné jen při prvních dvou až třech jízdách brzy ráno. Potom se prostor zahustí a kromě zkušených lyžařů se na sjezdovce objevují i větší či menší nemehla, často celé kurzy. A největší magoři v tom nejprudším a neužším místě kopce dokonce učí lyžovat i zcela malé děti! No není to nezodpovědnost?

Zejména chování malých dětí a začátečníků na sjezdovce je zcela nepředvídatelné. Pochopitelně, taky jsem byl úplné nemehlo, ale v té době bylo se mnou na svahu aspoň třikrát méně lidí. Nechápu, jak je možné, že Pec pod Sněžkou čtyřsedačku na Bramberk připustila,  příčí se to zdravému rozumu. Potěšení z jízdy je pryč, po desáté dopoledne to začne být doslova "vo hubu". Jaký má potom podobný projekt smysl?


Je fakt, že lidí je navzdory idiotským podmínkám dost. Otázkou ale je, zda někdy nebudeme řešit další případ nebezpečné srážky, možná i s tragickými následky. Pokud ano, rozhodování o vině či nevině zúčastněných - včetně provozovatele - nemusí být jednoduché...

Autor: Jan Borovička | čtvrtek 4.12.2008 9:09 | karma článku: 26,10 | přečteno: 5454x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.