Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Račte si něco ukradnout, je to jen přestupek

Upozornění na kapesní krádeže, které každodenně slýchám v pražských tramvajích, už téměř nevnímám. Nicméně v tramvajích se krade, to ví každý. Jak jsem se přesvědčil, tak nejenom při nastupování v přeplněných vozech v centru, ale okrást vás mohou i v poloprázdné tramvaji. Jo a klidně i v šalině! Mají na to speciální taktiku…

www.skoda.cz

Předními dveřmi nastoupí ošuntělejší hoch a upozorní na sebe celý vůz okázalou žebrotou. Chová se nápadně, a tak přitahuje pozornost lidí v celém voze. Je to záměr. Nikdo si totiž nevšímá dobře oblečeného, solidně vypadajícího, a tedy nenápadného mladíka, který nastoupil zadními dveřmi. Během několika vteřin se přitočí k pravděpodobně předem vytipované stojící oběti, a když na sebe jeho kumpán strhne pozornost nějakou vylomeninou, je ruka v rukávě. Vlastně spíš v kabelce.

Něco takového se stalo před několika dny v pražské Michli. Paní si ale chmatáka všimla a praštila ho přes pazouru tak vehementně, že vylít dveřmi ven, jako když střelí. Jeho komplic zůstal v tramvaji a předstíral údiv a nevinnost.

K podobným krádežím u nás dochází dnes a denně. Je tu však jeden problém – i kdyby onen zloděj ukradl peněženku, celá tramvaj ho při tom viděla a cestující jej zadrželi, pokud by v peněžence nebylo více než 5000 Kč, jednalo by se o „pouhý“ přestupek. Přestože je evidentní, že tito lidé kradou pravidelně, a tak si přijdou denně na mnohem víc.

Naše společnost je podezřele tolerantní ke zlu a k amorálnímu chování vůbec. Tak třeba žebrák, který předstírá nějaké tělesné postižení (slepotu, poškození končetin), nemůže být za toto odporně hnusné chování citelně postižen. Taktéž zloděj, který je přistižen v tramvaji při krádeži, je prakticky nepostižitelný. Nechápu, proč zákon nemůže kvalifikovat amorální jednání (např. onu podvodnou žebrotu) či kapesní krádeže jako trestné činy bez ohledu na výši způsobené škody. Mám za to, že je horší okrást důchodce o 4000 Kč, než milionáře o 40 000 Kč.

Když někdo krade, protože má hlad, nebo aby měl na operaci pro své těžce nemocné dítě (extrémní případ, ale i to se může stát), jsem schopen to pochopit a posuzovat to lidsky. Ale ten člověk z tramvaje v luxusním oblečení je odporný parazit, nic víc. A žebrák-podvodník je nemorální šmejd. Oba dva přitom spojuje jedna společná vlastnost – totiž nehorázná drzost. Nezasluhují tedy žádné ohledy a zákon by měl pamatovat i na morální aspekt takového chování.

Podobné delikty by měly být řešeny tvrdě, a především rychle. Do několika dnů proces a nekompromisně odsoudit. A pak žádné flákání na pryčnách, tvrdě makat! Hodit do díry a dva měsíce třídit odpadky! Ale zatím to pořád nějak nejde a nefunguje… Když neumíme zatočit se zlodějíčky, jak potom máme stačit na všechny ty Grosse, Doležely, Železné, Krejčíře a další?! Aha, tohle jediné tu dává smysl...

Autor: Jan Borovička | pondělí 11.2.2008 9:31 | karma článku: 42,26 | přečteno: 6749x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2687x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

V Adršpachu se z patnácti metrů zřítil horolezec, pomáhal vrtulník

16. června 2024  13:57

V Adršpašských skalách na Náchodsku před polednem spadl lezec. Ze Studentské věže spadl z výšky asi...

Pavel naznačil, že návštěva ČR by mohla být symbolem usmíření, míní Pellegrini

16. června 2024  13:44,  aktualizováno  13:56

Český prezident Petr Pavel podle nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho naznačil, že...

Neukázněným tetkám vstup zakázán. Posilovnu kritizují za diskriminaci

16. června 2024  13:38

Posilovna v Jižní Koreji zakázala vstup „neukázněným tetkám“, což vyvolalo novou debatu o...

Německá policie v Hamburku postřelila muže, sekerou útočil na fanoušky

16. června 2024  13:37

Aktualizujeme Německá policie v neděli po poledni poblíž hlavní hamburské třídy Reeperbahn postřelila muže...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.