Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O sexuální výchově s Janou Jochovou

Nejsem proti sexu – zeptejte se mé manželky. I tak reagoval ředitel Občanského institutu Roman Joch na protesty, když byl loni jmenován poradcem premiéra Nečase. Nikdy bych nečekal, že bychom jako občané dostali k něčemu takovému příležitost, ale stalo se: Jana Jochová počátkem října vystoupila v pořadu Hydepark na ČT24 jakožto místopředsedkyně Výboru na obranu rodičovských práv. Už vzhledem ke smělé výzvě jejího manžela jsem byl na pořad zvědavý – a i když otázky "přímo na tělo" prakticky nezazněly, pokud jste pořad neviděli, doporučuji jej jakožto výlet do světa poněkud bizarního.

Jana JochováČT24

Pořad byl primárně zaměřen na problematiku sexuální výchovy ve školách. Jana Jochová je místopředsedkyní nevládní organizace, která bojuje proti současnému způsobu povinné sexuální výchovy (tzv. NGOismus). Pořad však nebyl veden tak, aby bylo jasné, o čem přesně se mluví a pletlo se páté přes deváté – zazníval např. pojem "děti", aniž by bylo jasné, zda se hovoří o prvním stupni základní školy nebo o maturitních ročnících a z Jochové za celou dobu nevylezlo téměř nic konkrétního o tom, jak by si "nezávadnou" sexuální výchovu vlastně představovala.

Postoj Jany Jochové lze shrnout následovně: Lidé jsou sexuální bytosti a sexualita je důležitá, jsem pro svobodu vzdělávat svoje děti, ale jde mi o to, kdo mé děti bude vychovávat – děti i já musíme mít k tomuto člověku důvěru. Nikomu nechci nic zakazovat, ale chci mít možnost v této problematice informovat děti sama v rámci rodiny. Požaduji možnost, abych mohla své děti z tohoto předmětu uvolnit s tím, že jim informace podám já sama, anebo někdo, komu důvěřuji.

Na první poslech to zní celkem rozumně a s dílčími myšlenkami bych i souhlasil, ovšem na druhý poslech to ve mně vyvolalo řadu podezření a otázek. Zamysleme se nad tím nejpodstatnějším.

Vliv tabuizace lidské sexuality je stále velmi silný – o tom svědčí to, že veřejnost vůbec připouští tuto debatu a sexualitu vnímá jako zvlášť citlivé téma. Otázkou je, jak je to opodstatněné, protože i při výuce jiných předmětů může být citlivě zasažena dětská duše – např. při tělesné výchově jsou ve výhodě děti s fyzickými dispozicemi a posměch spolužáků může ovlivňovat sociální postavení v kolektivu těch, co nejsou např. schopni vyšplhat na tyči ke stropu nebo udělat kotrmelec. Totéž by mohlo platit pro zkoušení u tabule, kde jsou v nevýhodě introverti. Je tedy opravdu nutné dělat ze sexuální výchovy něco tak výjimečného?

Celým pořadem se jako nit vlekl neustále opakovaný požadavek paní Jochové na důvěru k osobě, která bude informace o sexu dětem předávat. Např. uvedla, že "někomu" může vadit, že k dětem bude mít přístup třeba HIV pozitivní lektor ze "sexuální menšiny" (snad myslela homosexuální menšinu). To je zajímavé – takže homosexuálům zakážeme veškerou pedagogickou činnost, protože rodičům by mohl stejně tak vadit homosexuál historik? A když může být v České republice homosexuál prezident, proč by to nemohl být vychovatel?

Paní Jochová tvrdí, že žijeme v demokracii a pokud rodičům něco takového vadí, stát je do toho nesmí nutit. To je ale velký problém – je totiž mnohem větší množství věcí, které by rodičům mohly vadit – a vadí, např. výuka historické geologie, evoluční teorie a genetiky, o "nevhodné" hudbě, literatuře a výuce domácích prací nemluvě (někoho může třeba urážet vaření hovězí polévky). Jenže tu a tam v západní civilizaci probíhají i pokusy zakázat výuku vědeckých poznatků nebo snahy o implementaci náboženských bludů do výuky a já se obávám, že aktivisté z nevládní organizace Jany Jochové konají v tomto směru první krok k takovým zvěrstvům i u nás.

Mám dojem, že Janě Jochové ve skutečnosti jde hlavně o charakter informací, který bude dětem předáván, přesněji o to, aby se některé informace k dětem prostě nedostaly. To stát ale nesmí dopustit – povinná školní docházka má zajistit, aby se k dětem dostaly pluralitní informace, které jim sice mohou doma rodiče vysvětlit po svém, ovšem bude na dítěti, aby si tyto informace v rámci formování své osobnosti přebralo samo. Toho se ovšem Jochová a aktivisté z její nevládní organizace bojí, protože stejně jako náboženští vůdcové je si dobře vědoma toho, jak jsou dětské mozky ovlivnitelné a jak velký význam má indoktrinace v raném věku. A ti, kdo mají kontrolu nad tím, co se mladí lidé učí, rozhodují o budoucnosti národa.

Z kontextu celého pořadu vyplývá, že by Jana Jochová souhlasila se sexuální výchovou spočívající:

1/ v zatajování některých informací (např. o antikoncepci a pohlavně přenosných chorobách), protože pokud lidé žijí "správným" způsobem života, nepotřebují je znát;

2/ ve směřování ke "správnému a spořádanému" životu s "věrným a spolehlivým partnerem";

3/ v oddalování zahájení sexuálního života a posilování pevné vůle nepodlehnout sexuálnímu pudu.

Kdy je vlastně podle paní Jochové vhodné začít sexuálně žít? Co myslí tím oddalováním sexuálního života a věrným partnerem? Mají se lidé po léta "jen" vodit za ruce a se sexem začít až po oddání v kostele? Je snad nemorální a pro společnost nežádoucí chování většinové populace, kdy lidé navazují sexuální vztah před uzavřením manželství a obvykle projdou několika vztahy, než naleznou životního partnera? Že by sexualita neměla patřit mezi to, co na sobě lidé vzájemně testují?! V pořadu zazněl termín PROMISKUITA – ale bohužel nebylo vysvětleno, co to vlastně je...

Zdá se, že sexuální výchova á la Jochová má spočívat v boji proti biologické podstatě člověka. Považuji za obrovský úspěch, že vůbec přistoupila na fakt, že existuje něco jako vývojová masturbace (onanie, ipsace), avšak pokud jde o masturbaci samotnou, uvedla, že se "děti z početných rodin k této aktivitě nedostanou, protože mají spoustu jiných podnětů, než aby se věnovaly sebeukájení, které je jako činnost zbytečné". Zjednodušeně řečeno: stačí mít sourozence a hodně autíček a váš patnáctiletý klučina nebude projevovat zájem o autosexuální stimulaci. Svatá prostoto!!!

Na jedinou osobní otázku, která v pořadu zazněla, odmítla paní Jochová odpovědět. Škoda! Ale jak to ten Roman Joch vlastně myslel s tím, že se máme zeptat jeho paní? Po jejím vystoupení na ČT24 jsem totiž nabyl dojmu, že to doma dělají přes díru v prostěradle. Oba dva jsou přitom blogeři na iDNES – nemohli by se k tomu nějak vyjádřit? Aby pan poradce premiéra nezůstal jenom u prázdného chvástání na svých webovkách...

Doporučená literatura a odkazy:

Jana Jochová pořadu Hydepark na ČT24

Výbor na chranu rodičovských práv - nevládní organizace (NGO)

Občanský institut - nevládní organizace (NGO)

Bohuslav Brouk – Autosexualismus a psychoerotismus. Odeon, Praha, 1992.

Bohuslav Brouk – Lidská duše a sex. Odeon, Praha, 1992.

Autor: Jan Borovička | čtvrtek 27.10.2011 9:09 | karma článku: 34,30 | přečteno: 7026x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2686x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  21:31

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Novou hlavní hygieničkou je Macková, ředitelkou zdravotního ústavu zůstává

12. června 2024  21:18

Vláda jmenovala novou hlavní hygieničkou ředitelku Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barboru...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.