Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lanýže tajemné, vzácné a drahé

O lanýžích slyšel asi každý – ale málokdo měl možnost takový lanýž na vlastní oči vidět nebo jej dokonce v přírodě nalézt. Není to nemožné, a to dokonce i u nás, třeba jen nedaleko od Prahy. Naše lesy jsou sice právě zapadané sněhem, ale je tomu vlastně jen necelý měsíc, co v Itálii vrcholila sezóna lanýžů. Protože jsou lanýže tak trochu záhadnou houbou, rozhodl jsem se jim věnovat tento blog.

Lanýže (rod Tuber) jsou houby patřící mezi tzv. podzemky. Možná to netušíte, ale celá řada hub vytváří plodnice pod povrchem půdy, takže nad nimi procházíme, aniž bychom o nich měli tušení (pokud tedy chodíme v lese). Bez kopání je můžeme najít pouze v případě, kdy se plodnice vytvoří těsně pod povrchem půdy a z části pak vyčnívají ven, nebo jsou odkryté díky zvěři, prudkému dešti, sesuvu půdy, vývratům apod.

Podzemky obecně nejsou vzájemně nijak příbuzné, naopak patří k těm či oněm houbám, které normálně tvoří plodnice nad povrchem – máme tak podzemní příbuzné holubinek, hřibů i dalších hub. Lanýže patří do řádu Pezizales jsou příbuznými např. řasnatek z rodu Peziza.

Řasnatka hnědá – Peziza badia, nadzemní příbuzný lanýžů. Rejvíz.

Houby, které vytvářejí plodnice pod zemí, jsou často vyhrabávány zvěří, která je požírá a napomáhá tak jejich šíření. U nás se nejčastěji můžeme setkat s jelenkami (rod Elaphomyces). Tyto houbičky vytvářejí drobné hlízkovité plodnice nehluboko pod povrchem půdy, zejména ve smrkových lesích. Objevit je můžeme snadno – pokud si ve smrčině všimneme místa, kde ryla černá zvěř, a zejména pokud je po dešti, máme šanci objevit zbytky či dokonce celé plodnice jelenek.

Jelenky odkryté divokými prasaty a omyté deštěm. Poříčko nad Sázavou.

Nálezy lanýže letního, který roste u nás,  jsou víceméně náhodné,- obvykle jde o plodnice odkryté zvěří. Přestože lanýže často rostou z části na povrchu půdy, jejich nenápadná barva je v listí a hlíně činí téměř neviditelnými. Jen pokud přesně víme o místě, kde lanýže rostou, máme naději, že je při podrobném průzkumu objevíme (ale často to znamená lézt po čtyřech). Na lokalitách mohou růst po mnoho let, plodnice se objevují  počátkem léta a rostou až do podzimu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lanýž letní, chráněný druh houby.

V současné době probíhá v České republice výzkum zaměřený na lanýž letní. Např. byla vyvinuta metoda, která umožňuje zjistit jeho přítomnost na konkrétní lokalitě bez nutnosti nalézt plodnice, což je často problém. Z odebraných vzorků půdy nebo směsi mykorhizních kořenů se v laboratoři extrahuje DNA a pomocí tzv. specifických primerů se provede reakce v molekulární biologii označovaná jako PCR. Pokud je v daném vzorku přítomná DNA lanýže, reakce je pozitivní. Průzkum je zatím na počátku, ale možná se ukáže, že lanýž letní je u nás rozšířenější houbou, než si doposud myslíme. Na lokalitách můžeme společně s lanýžem letním nalézt i jiné druhy, např. běžně se setkáváme s lanýžem vydutým, který však nemá žádnou kulinární hodnotu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lanýž vydutý – Tuber excavatum. Plodnice ze středních Čech.

Co vlastně činí lanýže tak výjimečnými? Je to jejich specifická vůně. Koneckonců, právě podle jejich pachu je může objevit zvěř. Hlavně divoká prasata je mají v oblibě. Kromě toho lze však k hledání lanýžů vycvičit psy. Pes vycvičený k hledání lanýžů je velmi cenným pomocníkem. Sám jsem byl svědkem takové výpravy, kdy maďarský ohař (úžasný pes) dokázal v terénu bez problému nalézt desítky plodnic lanýžů (letního a vydutého). V jižní Evropě je používání psů běžnou praxí a vyhledávání lanýžů má svá pravidla a kulturu.

Lanýže jsou také jedinou mykorhizní (symbiotickou) houbou, kterou lze s většími či menšími úspěchy pěstovat. Slouží k tomu tzv. lanýžárny, tedy vysazené porosty doubků nebo lísek. Můžeme se s nimi setkat v jižní Evropě, ale u nás, pokud je mi známo, pokusy o jejich zakládání skončily nezdarem (nebo se nedotáhly do konce). Základním problémem našeho území je však to, že ty nejcennější druhy lanýžů, tedy Tuber magnatum a Tuber melanosporum, u nás nerostou. Právě tyto druhy patří k těm nejcennějším a na zahraničních trzích lze jejich plodnice koupit za astronomické částky. Nejvýše je ceněn druh T. magnatum, který někdy bývá označován jako bílý lanýž nebo piedmontský lanýž podle severoitalského regionu Piedmont. Hlízy těchto lanýžů dosahují hmotnosti až stovek gramů, výjimečně i nad jeden kilogram. Ceny za jeden kilogram se běžně pohybují v tisících eur, přičemž jsou ovlivňovány jednak aktuálním stavem úrody, jednak kvalitou a velikostí plodnice.

U nás rostoucí lanýž letní je v jižní Evropě také prodáván na trzích, kvality a ceny výše uvedených druhů však zdaleka nedosahuje. Navíc u nás je to chráněná houba, takže snaha sebrat jej pro kuchyni znamená koledovat si o malér. Ale šance na jeho nalezení tu je. Na jižní Moravě nebo na Českém krasu na Karlštejnsku jej se štěstím spatřit můžete. Plodnice mohou vyrůstat těsně podél cest nebo ve březích podél nich. Pokud jsou omyté deštěm, vašemu zraku by svým pozoruhodně tvarovaným povrchem hlíz nemusely uniknout - no ale musíte si pár měsíců počkat : )

Nálezy lanýžů by se správně měly evidovat. V takovém případě by bylo třeba plodnici sebrat a doručit na některé mykologické pracoviště, např. do muzea nebo poradny České mykologické společnosti, kde by nález a jeho lokalita byly zaevidovány a houba řádně určena (lanýži letnímu je podobný i jiný druh, lanýž zimní – T. brumale, který není chráněný, ale laik jej nemá šanci odlišit). Problém je však v tom, že zákon u nás nerozlišuje účel, pro který se sběr hub provádí, takže navádění k takové (z hlediska vědy záslužné a z hlediska lanýže zcela neškodné) činnosti by mohlo zavánět kriminálem. No ale něčem podobném jsem tu už dříve psal...

Autor: Jan Borovička | pátek 3.12.2010 9:09 | karma článku: 38,05 | přečteno: 27188x
  • Další články autora

Jan Borovička

Tulák po hvězdách

Díváme se na noční nebe a hvězdy nad námi studeně září. Tisíce a tisíce vzdálených blikajících světélek, rozhozené jako krupice. Nejsou to však jen hvězdy, co můžeme vidět. Třeba Jitřenka neboli Večernice je ve skutečnosti planeta Venuše a spatřit můžeme třeba i její mužský protějšek Mars, po kterém se prohánějí vozítka Opportunity a Curiosity, jen jim zamávat...

24.12.2012 v 7:07 | Karma: 22,69 | Přečteno: 2749x | Diskuse| Věda

Jan Borovička

Proč bůh neochránil děti?

Masakry, jako byl ten ve škole Sandy Hook, vyvolávají v USA debaty o regulaci prodeje a držení zbraní, což by našinec koneckonců očekával. Co je však v našem nazírání na tento problém neobvyklé, jsou debaty náboženské.

17.12.2012 v 8:08 | Karma: 26,89 | Přečteno: 1811x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

České dráhy hrají tenis?!

Na Davis Cup se rád dívám v televizi, vlakem jezdím do práce. Co má železniční doprava společného s tenisem? Přinejmenším to, že České dráhy jsou partnerem našeho tenisového týmu. Nechápu proč.

21.11.2012 v 9:09 | Karma: 33,66 | Přečteno: 1791x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

V lesích číhá smrt

V období vrcholného a pozdního podzimu máme poslední možnost nalézt větší množství druhů jedlých hub. A mezi nimi raší spousta drobotiny: trávníky i lesní mechaté koberce a pařezy zdobí skupiny a trsy drobných houbiček rozličných tvarů, z nichž značná část je vybarvena v různých odstínech hnědé. Ve Spojených státech a ve Velké Británii jim říkají "little brown mushrooms" - malé hnědé houby.

16.11.2012 v 10:10 | Karma: 41,61 | Přečteno: 20445x | Diskuse| Věda

Jan Borovička

Václav Klaus se opět mýlí

Ale není v tom sám – mýlí se s ním mnozí jiní a jde o tu Nobelovku pro Evropskou unii. Představte si, že si váš soused koupí modré auto. Vám se modrá nelíbí a radši byste chtěli červenou. Byl by to důvod k tomu, abyste jej za to kritizovali? Nebo by si váš soused koupil láhev moravského červeného, které vy nemáte rádi, a upřednostnili byste bílé. Budete ho za to kritizovat? Budete tvrdit, že to byla chyba – přestože jemu to vyhovuje, protože modrou má rád a řídké kyselé červené také? Asi odpovíte, že určitě ne. A máte pravdu – co je vám do toho, jaké si soused koupil auto a jaké má chutě! No a s tou Nobelovkou je to stejné.

13.10.2012 v 18:30 | Karma: 28,85 | Přečteno: 2190x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Kopání do mrtvol, říká o rozsudku bývalý příslušník StB. Padly podmínky

3. května 2024  11:09

Dvě dvouleté a jednu tříletou podmínku uložil ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 1 trojici bývalých...

Vzteklý křeček spadl do bazénu, nechtěl se nechat chytit. Pomohli až strážníci

3. května 2024

Vzácný křeček polní se začátkem týdne zatoulal až na jednu zahradu v brněnské části Komín. Jenže...

Poslanci rozhodují o podmínkách prodeje některých lehčích drog

3. května 2024  10:38,  aktualizováno  10:54

Přímý přenos Politici rozhodují o tom, zda umožní za pevně daných podmínek prodej některých lehčích drog jako je...

Zkouška z češtiny? Proti dřívějšku to byla dávačka, hodnotí maturanti

3. května 2024  8:24,  aktualizováno  10:46

Studenti posledních ročníků maturitních oborů v pátek ráno znovu usedli k písemné části společné...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7780x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.