Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dostal jsem pokutu

Vždycky jsem myslel, že jsem relativně spořádaný občan, který přestupky proti společenskému řádu a podobné excesivní chování ne že by nečinil, ale provozuje je na místech, kde nebudí přílišnou pozornost, jako třeba v hlubokých lesích, kam sotva kdy vkročí živá duše. Jenže při pozornějším zpytování vlastního svědomí jsem si uvědomil, jak často třeba přecházím ulici na červenou, anebo tam, kde mě zrovna napadne – zebra nezebra.

A jak praví lidová moudrost, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Vědce je někdy potřeba z práce tahat párem volů, takže na vlak z Řeže, kam jezdím za svým oblíbeným jaderným reaktorem, obvykle dobíhám. Onoho osudného dne jsem běžel přes řeku s plným batohem doslova z posledních sil. Jako na potvoru neměl ten den vlak ani minutu zpoždění, a tak bylo jasné, že se na protější nástupiště podchodem včas nedostanu, takže hurá přes koleje.

Počkat, až vlak zastaví, a potom ho zezadu oběhnout, je celkem běžná praxe, takže to společně se mnou provedli ještě další dva opozdilci. Jenomže ve vlaku byl revizor, stál přímo v posledních dveřích, a tak jsme si bezprostředně po nástupu vyslechli ortel: POKUTA za nedovolený vstup do kolejiště. Reakce obou mých spolucestujících mě ale překvapila, začali se totiž urputně hádat.

Paní vřískala, že nic platit nebude, protože vlaky mají neustále zpoždění – kde že je spravedlnost atp., zatímco pán byl téměř nepříčetný a řval, že taky nebude nic platit a že je to HORŠÍ NEŽ ZA FAŠISTŮ, ale ti že prý aspoň NECHALI ČLOVĚKA PRACOVAT. Jeho vystoupení působilo důvěryhodně přinejmenším do té míry, že nikdo nepochyboval, že fašisty skutečně pamatuje. Revizor se celou dobu choval velmi slušně, tiše, ale zároveň nekompromisně. Když začal na mobilu vytáčet policii, děda zkrotl a zaplatil. Revizor potom přešel ke mně a já bez řečí zaplatil požadovanou sankci ve výši 100 korun českých.

Nechápal jsem, proč ten poprask kvůli stokoruně. Ne že by to bylo málo peněz, ale bylo jasné, že jsme do kolejí vstupovat neměli a v okolí Řeže v minulosti došlo na trati k několika smrtelným úrazům. Argumentace obou mých kolegů byla lichá. Snad mohli namítat, že nikde není cedule zákaz vstupu do kolejiště ani ukazatel k podchodu, ale obhajovat se tím, že dráhy samy nedostávají svým povinnostem, je vůči postupu revizora čirá demagogie.

Pokud si pamatuji, nikdo kromě mě na místě neuznal, že pochybil. To já byl vždycky „blbec“, co se při hře přiznal k autu, faulu, spornému gólu, i když jsem ho viděl třebas jen já sám. To se však v době, kdy společnost řídí křivá chamraď, evidentně nenosí a snad je to i evoluční nevýhoda. Ale výjimečně se slušnost může i vyplatit. Protože v reálném životě je tento jev už velmi ojedinělý, vysvětlím, jak to myslím: mám dojem, že kdyby mé jednání s revizorem nesledovali oba dva již pokutovaní účastníci nepovoleného přechodu, dost možná by místo pokuty přišla jen domluva.

A něco podobného se mi stalo i o pár měsíců později, když jsem v Praze při jízdě autem chtěl odbočit doleva a sledoval jednosměrky, takže už jsem si v hustém provozu nevšiml zákazu odbočení vlevo (to je skoro nadlidský úkol). S upřímnou naivitou, že nedělám nic špatného, jsem odbočil vlevo okamžitě, jak se udělalo volno po přejetí protijedoucího vozu Policie ČR – počkali na mě jen o kousek dál. Zastavil jsem skoro dřív, než na mě mávli; bylo mi to jasné hned a pojmenoval přesně svůj přestupek s vysvětlením, že jsem si značky nevšiml a že bych přece nebyl takový idiot, abych úmyslně porušoval předpisy přímo před čumákem jejich auta.

„Víte, že za tohle se uděluje pokuta až do výše 3000 Kč?“ zeptal se policista.

„No spáchal jsem přestupek, tak co se dá dělat“, krčil jsem provinile rameny.

„A máte stovku?“ zeptal se.

Byl to správnej chlap...

Autor: Jan Borovička | čtvrtek 15.12.2011 9:09 | karma článku: 38,91 | přečteno: 8301x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Meteorologové: Páteční kroupová smršť patřila k nejvýraznějším za řadu let

23. června 2024  15:27

Páteční extrémní bouřky či silné nárazy větru přinesly podle meteorologů také nejvýraznější příval...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Odveta v Sevastopolu zranila stovky

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  15:24

Sledujeme online Ukrajina v noci na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů. Při útoku byl ve městě...

Neodnímatelná víčka PET lahví nestačí. Ministerstvo chystá zálohy obalů

23. června 2024  14:51

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.