Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Boj o šumavského tetřeva

Vedení Národního parku Šumava si vinou vlastního diletantismu naběhlo na vidle – o co jde a o čem to vypovídá?

Chováme papagáje...Ľubomír Smatana

Tetřev hlušec je mohutný kurovitý pták, který se kdysi hojně vyskytoval v lesnatých oblastech po celé naší zemi, v současné době však přetrvává jediná životaschopná populace asi 300 ptáků na území NP Šumava. Ústup tetřeva nejspíš souvisí s jeho specifickými nároky na prostředí, protože jde o druh vyžadující rozsáhlé oblasti, ve kterých není rušen. Tento pták se totiž v zimě živí prakticky výhradně smrkovým jehličím, které je velmi chudým zdrojem energie. Při jejím plýtvání, např. v důsledku nadměrného rušení, se pak tetřev v důsledku oslabení stává velmi zranitelným.

Velké množství lidí a s tím spojený nedostatek klidu byl zřejmě hlavní příčinou, proč se v minulosti nepodařila reintrodukce tetřeva do Krkonoš. Současné vedení NP Šumava však pod vlivem Václava Klause a spřízněných kmotrů (napříč politickým spektrem) počítá s intenzifikací turismu na Šumavě. V této souvislosti si nechalo vypracovat studii, která měla zodpovědět otázku, zda tyto plány nějakým negativním způsobem tetřeva neovlivní.

V druhé polovině března 2012 oznámil Tomáš Fait ze Správy NP Šumava: "Výsledky studie nás nikterak nepřekvapují, pokud jde o schopnost tetřeva žít v prostředí, kde probíhají lesnické práce. Studie tak jen potvrdila poznatky, které po mnoho let znají a evidují naši provozní lesníci. Pro nás je důležité, že se tetřev vrací i na místa, kde probíhaly standardní lesnické činnosti způsobující hluk, jako je například motorová pila." Závěrem tedy bylo, že turisté a těžká technika tetřeva na Šumavě významně neovlivňuje.

Existence studie, která údajně vyšla na 200 000 Kč, a její závěry překvapily odborníky z České společnosti ornitologické. Jejím autorem je totiž českým odborníkům naprosto neznámý Karel Plaňanský (údajně lesník a myslivec), který pracoval společně s týmem dalších spoluautorů. Správa NP Šumava především vyzdvihla jeho spolupráci s Jozefem Dúhou ze Slovenska, který je podle náměstka Správy NP Šumava Jiřího Mánka znamenitý vědec: „Pan Dúha se skutečně seriózně tetřevem zabýval od roku 1964, dvacet let ho studoval v Rusku přímo v jeho přirozeném teritoriu, takže ten člověk zná ten biotop jak na Slovensku, tak teda v těch ruských podmínkách i na Šumavě, kde se pohyboval poslední 2 roky, takže k této problematice skutečně co říci.“

Na pana Dúhu se však snesla oprávněná kritika odborné veřejnosti – je zřejmé, že tento člověk žádným odborníkem na tetřeva není a není ani vědcem způsobilým pro podobné výzkumy. Neznají ho totiž ani ornitologové na Slovensku a skutečně kuriózní je fakt, že Dúha je na Slovensku obviněn z úmyslného trestného činu souvisejícím s pašováním orlích vajec! Výčet mnohočetných aktivit páně Dúhy přinesl ve skvělé reportáži Ľubomíra Smatany Český Rozhlas 1 – Radiožurnál. Pro úplnost se však sluší dodat, že pan Dúha do ornitologické oblasti v minulosti skutečně zasáhl, a to např. knihou Chováme papagáje (Príroda, Bratislava, 1987).

NP Šumava složitě hledá a platí nastrčené bizarní figurky ochotné potvrdit ideologicky nezávadné "vědecké" závěry. Bylo by fér, kdyby ředitel parku a poskok Václava Klause soudruh Jan Stráský učinil jasné prohlášení. Otázka, zda chceme na Šumavě chránit tetřeva či ne, je naprosto legitimní. Pokud ano, bude třeba zachovat životní prostředí, které tetřev potřebuje – a že mu to dosavadní vyhovuje, je zjevné. Pokud ne, mělo by vedení NP Šumava prohlásit, že v zájmu budování nových rekreačních areálů, sjezdovek, cyklostezek, dači pro Putina atd. od jeho ochrany upouští a volí konec tetřeva v Čechách. To by byl rovný poctivý přístup – ovšem političtí křiváci ho zřejmě nejsou schopni...

Foro v perexu: Petr Šaj, birdphoto.cz

Autor: Jan Borovička | pondělí 2.4.2012 9:09 | karma článku: 25,84 | přečteno: 2113x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

O manžela s Alzheimerem se starala šest let. Po jeho smrti pomáhá dalším

22. června 2024  18:14

Seriál Sylva Dneboská se svým manželem Milošem celý život aktivně sportovala a cestovala. Pak se ale u...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.