Spravedlivý trest?

V nedávné době proběhly v mediích dvě, sobě do jisté míry podobné, soudní kauzy. A to s Romanem Týcem a panem S. (budu ctít právo na soukromí, Týc je pseudonym) Roman Týc má již svůj trest odbytý, ovšem jeho kolega se nástupu do vězení donedávna vyhýbal. Ve svém příspěvku se zaměřím právě na jeho případ.

Na začátku byl nesouhlas zmíněného občana se současnou vládní garniturou a na konci 3 měsíční trest vězení. Řada lidí tento trest považuje za nepřiměřený a nespravedlivý. Já k nim ale nepatřím!

Ale rozeberme si to od začátku, pan S nesouhlasil se současnou politickou garniturou. K tomu má jistě plné právo. Každý někdy s něčím nesouhlasíme. Ovšem pan S si pro svůj projev nesouhlasu zvolil dost nešťastný způsob vyjádření. Začal politikům na reklamních plochách domalovávat různé zesměšňující malůvky. Zdá se to jako neškodný projev dětinské mysli, ale opak je pravdou. Zpracování reklamy, pronájem plochy a její realizace stojí poměrně velké množství peněz a tím vznikla zadavatelům škoda. Představte si, že máte svojí firmu, nebo malé podnikání a rozhodnete se zaplatit si reklamu za několik desítek tisíc, abyste podpořili svojí věc. Pak někdo, kdo s vámi v něčem nesouhlasí, by použil stejnou formu projevu, jako pan S. Určitě byste nadšení nebyli a podali žalobu za poškozování cizí věci. Jak by naše společnost asi vypadala, kdyby každý svůj nesouhlas projevoval vandalismem a ničením. Nepohodnu se sousedem? Počmárám mu barák. Nesouhlasím s kamarádem?  Poškrábu mu auto. Přeci jen žijeme v civilizované společnosti a myslím si, že tento způsob by se nikomu z nás nelíbil. 

Je tedy jasné, že si toto chování zaslouží trest. Člověk má projevit svůj názor, ale musí za to nést následky. Nemysleme si, že svoboda znamená to, že si každý může dělat, co chce a bez následku. Svoboda jednoho člověka končí tam, kde svoboda jiného začíná.  Na tento princip se v současné době velmi zapomíná a do jisté míry se ho snaží chránit právě zákony. Pan S byl za své jednání zcela spravedlivě potrestán. Dostal trest náhradu škody a veřejně prospěšné práce. Dle mého názoru trest zcela spravedlivý a správný. Nepleťme si to prosím s tříměsíčním trestem vězení!!! Tento trest za způsob svého projevu nedostal. Tento trest dostal za to, že nerespektoval výrok soudu o vykonání veřejně prospěšných prací. Opět zcela spravedlivý trest. Kde by opět byla naše společnost, kdyby nikdo nerespektoval soudy? I teď si pan S zvolil sám nerespektovat. A proto by měl přijmout i odpovídající trest. Zároveň ho čeká i další navýšení za vyhýbání se vězení. 

Tento článek je více méně kritikou toho, jak lidé chápou určité situace a jak je prezentují média. Čekám, kdy se objeví ve zprávách, že pan S dostal za malůvky X let vězení. Což je naprostá lež. Za malůvky dostal přeci veřejné práce.

Je spousta příkladů, kdy lidé nejdou do hloubky problému, či do prvotního zavinění a berou jen konečný výsledek, ale o tom třeba až zase příště.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michal Blahout | neděle 29.4.2012 11:07 | karma článku: 20,12 | přečteno: 979x
  • Další články autora

Michal Blahout

Mám strach!

24.1.2019 v 17:09 | Karma: 23,30

Michal Blahout

Evropa nebo EU?

13.1.2019 v 19:56 | Karma: 13,19

Michal Blahout

Právo národů na sebeurčení

4.11.2017 v 18:58 | Karma: 19,14

Michal Blahout

Dehumanizace a islám

25.6.2017 v 14:27 | Karma: 32,67