Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sobotkova vize evropské armády, Konvičkova dramatizace a turecké námluvy s Ruskem

Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že Evropská unie potřebuje postavit vlastní armádu. Nejspíš si při svém svatém zápalu neuvědomil, že Česká republika neplní ani své finanční závazky vůči NATO.

Zavázali jsme se k ročním výdajům ve výši 2 % HDP, což by aktuálně znamenalo více než 90 mld. Kč. Realita je s bídou poloviční. Armáda těžce bojuje s nedostatkem prakticky všeho v boji použitelného. Nejnověji se uvažuje o nákupu 300 ks obrněných vozidel Titus, ale strategický význam výdaje ve výši 20 mld. Kč spočívá snad jedině v zakázce pro Tatrovku. Jedině, že bychom se chystali na válku v subsaharské Africe. Nehledě na to, že bezpečně vozit vojáky na linii fronty je jedna věc, ale s čím tam budou bojovat a jak se budou chránit, to je věc druhá a samozřejmě důležitější. Potřebujeme například 150 ks samohybných děl, které budou stát rovněž 20 mld. Kč. Pandurů jsme ze známých politických důvodů nakonec koupili jenom polovinu. Nemáme tanky a přepravní kapacity v podobě vrtulníků. Naprosto ostudné je, že vojáci pořád nemají ani neprůstřelné vesty, které budou stát stovky milionů. Takže než se příště pan premiér pustí do válečnické rétoriky, měl by pořádně zamést před vlastním prahem. Jako spojenec je Česká republika v případě války momentálně připravená vydat ostrý diplomatický protest a nasadit na to stovky úředníků. Tedy za předpokladu, že to nepřítele příliš neurazí…

 

Martin Konvička sehrál v Praze na Staroměstském náměstí opravdu moc pěkné divadlo. Sám se pustil do režie a střihl si i hlavní roli. Bohužel někteří turisté nepochopili český smysl pro humor, takže považovali hru na teroristy za skutečnost. V roce 1938 způsobil Orson Wellespaniku mezi posluchači jeho adaptace Války světů. Zmatení Američané nepochopili, že se jedná o pouhou dramatizaci, takže zprávám o invazi Marťanů uvěřili. Welles to tehdy schytal ze všech stran a dokonce se zvažovalo přijetí zvláštního zákona pro omezení možností rozhlasového vysílání. (Naštěstí se nic takového nestalo.) Do jisté míry se jednalo o sociální experiment, který dokázal sílu masových médií. Někteří lidé jsou ochotní uvěřit čemukoli, co je zdánlivě neuvěřitelné. V současné Evropě je strach z islámu všudypřítomný, a to i v České republice. Toho si musí být vědom nejen Konvička, ale i každý z úředníků, kteří povolili tu frašku sehrát. Přítomní policisté poctivě zaznamenali, že zbraně jsou skutečně pouze neškodné atrapy, a tím to pro ty orgány skončilo. Proč by se měli unavovat přemýšlením nad tím, jestli to někdo nemůže vzít vážně? Pravděpodobnost nepochopení „uměleckého záměru“ však byla v tomto případě tak neobvykle vysoká, že jenom naprostý cynik to mohl nechat dojít tak daleko. Příště bychom si třeba mohli sehrát komedii „atomový hřib nad Pražským hradem.“ Třeba se zase někdo nachytá.

 

Mám takový nepříjemný dojem, že Erdoganovo nové Turecko je po nepodařeném vojenském puči na cestě mimo struktury NATO. Zatím zůstává všechno při starém a ani neoficiálně to nikdo z Turecka neřekl, ale nelze přehlédnout námluvy s Ruskem a už potvrzené útoky na Kurdy a bojovníky IS. To pomůže ruskému spojenci v Sýrii Asadovi, který se bude moci více soustředit na válku s ostatními soupeři v tom příšerném masakru. A samozřejmě to posílí Rusko jako lokální velmoc. Rusové už spolupracují s Íránci, a to jak na úrovni dodávek vojenského materiálu, tak při využívání íránských vojenských základen. Člověk nemusí být žádný vojenský intelektuál, aby si uvědomil, že vojenské sbližování Ruska, Turecka a Íránu by znamenalo úplnou mocenskou změnu v oblasti Středního a Blízkého východu s dopadem na bezpečnostní situaci v Evropě (na Balkáně). Nesmíme zapomínat ani na závazek vůči Rusku, že v nových státech NATO nebudou rozmístěny nukleární zbraně. Nejen v tom je význam Turecka pro NATO nedocenitelný. Obávám se tedy, že nás čeká poměrně zásadní změna v oblasti zajištění kolektivní bezpečnosti. Tohle jsou výzvy, na které nejenže nejsme připravení, ale ani neexistuje odvaha a chuť je začít řešit. Dokonce mám občas dojem, že vůle podřídit naši bezpečnost ruským zájmům ve veřejnosti nebezpečně narůstá.

Autor: Stanislav Blaha | sobota 27.8.2016 15:15 | karma článku: 18,02 | přečteno: 429x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18 | Přečteno: 123x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 380x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

27.11.2017 v 7:58 | Karma: 21,62 | Přečteno: 732x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 883x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik