Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sobotka: Poníženě žádám, pane Babiš…

Premiér vlády Bohuslav Sobotka vyzval prostřednictvím sociálních sítí svého ministra financí Andreje Babiše, aby podal veřejnosti vysvětlení, proč by měla Česká republika zaplatit 22 milionů kvůli Jaroslavu Faltýnkovi.

Poslanec Faltýnek byl totiž v roce 2016 kromě jiného členem představenstva Agrofertu a členem dozorčí rady Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF). To Evropská komise (EK) chápe jako střet zájmů, protože SZIF přidělil dotace Agrofertu. Proti rozhodnutí EK se Česká republika odvolala, protože členství v dozorčí radě SZIF nemělo na přidělování dotací žádný vliv. Jak se k tomu postaví EK, to teprve uvidíme, ale to je v této chvíli úplně jedno.
Problém se totiž nejmenuje ani Faltýnek, ani Babiš, ale Sobotka. Jedině on jako premiér vlády České republiky odpovídá za vládu jako celek. Jedině on jako předseda ČSSD odpovídá za politiku jeho strany. Nikdo nenutil sociální demokraty k tomu, aby vládli s Hnutím ANO. Oni sami se tak rozhodli. Andrej Babiš upozorňoval veřejnost, že pokud politická divize Agrofertu, Hnutí ANO, uspěje ve volbách, a bude-li on jako jediný majitel Agrofertu vládnout, bude to znamenat permanentní střet zájmu. Faltýnek je obyčejný pěšák v poli, nicka, který by bez Babiše zůstal zastupitelem za ČSSD v Olomouckém kraji. A to ještě těžko, protože kdyby nebyl kápem v Agrofertu, nebyl by politicky zajímavý ani pro sociální demokraty. Sobotku možná štve, že Faltýnek v roce 2012 z ČSSD vystoupil, aby mohl začít sloužit svému chlebodárci Babišovi i politicky, ale to určitě není důvod k jeho výzvě.
Sociální demokraté začali hrát veliké divadlo. Předkládají voličům falešné dilema, že buďto na podzim ČSSD vyhraje volby, nebo tady začne vládnout Babiš s ODS. A současně Sobotka vyhlašuje, že spolupráce s KSČM je v zásadě už možná i na vládní úrovni, protože čas oponou trhnul a na gulagy a bolševické zločiny se uvnitř sociální demokracie zapomnělo. Zdeněk Fierlinger, který sociální demokracii v roce 1948 předal komunistům, by měl ze Sobotky radost. Levičácké tanečky však panu předsedovi vůbec nejdou. V trojlístku velkých levicových stran ANO – ČSSD – KSČM hrají totiž sociální demokraté tu nejméně výhodnou roli otloukánků uprostřed. 
Komunisté za poslední čtvrtstoletí pochopili, že nejlepší je nevládnout. Mohou vyhlašovat prakticky cokoli, mohou veřejně beztrestně provozovat stalinistickou kreaturu Semelovou a bývalou policajtskou mlátičku Ondráčka a dokonce se mohou veřejně zastávat sadistických zločinců, protože tím v zásadě plní svoji politickou úlohu. S nástupem Babiše a Okamury sice dost hlasů ztratili, ale pořád mají silné půlmilionové voličské jádro zpěváků internacionály a nosičů rudých vlajek. O klasické bolševiky prostě jinak nikdo jiný nestojí, protože většinou je z nich lidem na blití. ANO má pochopitelně přesně opačný úkol než komunisté, protože firmy holdingu Agrofert musí vydělávat. Z čeho by jinak Andrej tahal miliony na korunové dluhopisy? Vládnout jednoduše musí, a to za každou cenu. No a nejjednodušší cesta je zkorumpovat voliče. Pravicoví voliči se korumpují blbě, protože chtějí nižší daně, méně regulace a méně státního přerozdělování. Což o to, nižší daně by bral i Babiš, ale méně státního přerozdělování by připravilo Agrofert o dotace. A to je přesně ten okamžik, ve kterém končí jakákoli diskuse o spolupráci s pravicí. Tím se pro ANO navíc otevírá možnost vzít pod krkem živnostníky, typické pravicové voliče, což fascinuje nejen voliče komunistů, ale i sociálních demokratů. Proč by pak měli chodit ke kováříčkovi, když mohou rovnou ke kováři?
No a ČSSD se s tím musí nějak poprat. Pokud není Sobotka úplně mimo realitu, tak si moc dobře uvědomuje, jak hluboko ještě jeho strana v následujících měsících padne. Naběhl si na vidle, když vzal ANO do party. A teď už z toho nemůže cuknout. Ať udělá cokoli, vždycky nahraje Babišovi na smeč – z vlády ho vyhodit ani nechce, ani nemůže; a vládnout s ním ani nemůže, ani neumí. To je hodně těžká levičácká kocovina. Vzkazy na sociálních sítích nejsou ničím jiným, než výrazem jeho nejhlubšího zoufalství. 
Na druhou stranu problém střetu zájmů Agrofertu se zájmy České republiky je evidentní. To se musí nechat. Zatím se to daří Babišovi prostřednictvím Faltýnka a podobných užitečných zaměstnanců odehrávat, byť to začíná být stále složitější. Dříve nebo později se ukáže, že agrofertí miliardy mají svůj základ hluboko v matrixu, že samy tvoří podstatu toho Palerma. Babiš se zdekuje a někdo jako Faltýnek, ale spíš někdo mnohem ubožejší, to odskáče. Ale nebude to dřív, než ANO skončí v opozici. Upřímně si neumím představit nikoho, kdy by Agrofertu dneska podepsat bianco šek na vládnutí tak lehce, jako to druhdy udělal Sobotka. Pro Andreje Babiše byla koaliční smlouva z roku 2013 nejlepší kšeft, který se mu kdy podařil. A Sobotka se prodal tak levně, že se musí stydět i holky z E55.

Autor: Stanislav Blaha | čtvrtek 23.3.2017 15:30 | karma článku: 24,05 | přečteno: 1207x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse | Společnost

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18 | Přečteno: 123x | Diskuse | Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 380x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

27.11.2017 v 7:58 | Karma: 21,62 | Přečteno: 732x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1163x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Šátek na hlavu a svoboda pro Palestinu. Studenta za to vyhostili z Emirátů

13. července 2024  14:26

Student Newyorské univerzity v Abú Zabí byl deportován poté, co na slavnostní promoci nosil...

KOMENTÁŘ: Letištní zavazadlové peklo. Proč chaos na Ruzyni přesáhl obvyklé meze

13. července 2024

Premium Když člověku na dvou ze tří dovolených rozmlátí letecký dopravce kufry, začne se jeden téhle fáze...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  12:29

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Izrael útočil v humanitární zóně Pásma Gazy. Zemřelo nejméně 71 lidí

13. července 2024  12:19

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 883x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik