Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozsudek v kauze Nagyová, válka o Šlachtu a permanentní reformy školství

V pátek soudkyně Králová opět rozhodla, že v kauze Nagyová/Nečasová & spol. jsou všichni nevinni. Oficiální zdůvodnění svého rozsudku zatím nevydala.

Její argumentace se zhruba zakládá na tom, že premiér Nečas se rozhodl nechat hlídat svoji bývalou manželku, protože se domníval, že ji někdo sleduje. Jeho příkaz tlumočila paní Nagyová generálu Páleníkovi, který vše zorganizoval. Všichni přímí aktéři to dosvědčili. Soudkyně nepřipustila vnesení vedlejších motivů, které by podle žaloby mohly ovlivnit jak důvod nařízeného sledování, tak způsob předání rozkazu. Platí pravidlo, že není-li vina prokázána, musí být žalovaný osvobozen: Nečas nařídil, Nagyová sdělila, Páleník provedl. Tečka. Bez ohledu na to, kolik žárlivých scén z odposlechů žalobci do příběhu vnesli, kolik komentářů a spekulací novináři vymysleli a hlavně kolik nenávisti se podařilo v publiku vyvolat. Žalobci se možná pokusí vyměnit soudce, což samozřejmě lze. V takovém případě začne celé jednání znovu a bude trvat roky. Jaký má ta groteska význam? Snad jedině ten, že kdyby to skončilo, tak by se začali mnozí ptát, proč se to vlastně celé odehrálo. Nicméně bez ohledu na všechny současné i budoucí otázky: manželé Nečasovi i vojáci v čele s generálem Páleníkem jsou už dávno odsouzení – k životu na okraji a v hanbě. Takový jsme právní stát.

Posledních čtrnáct dní se u nás vede „válka o Šlachtu.“ Hlavními aktéry jsou Babiš (ANO) a Chovanec (ČSSD) a předmět sporu je z věcného hlediska naprosto bezvýznamný. Řeči o tom, že obyčejná organizační změna „rozpráší“ tým superpolicajtů, jsou pohádka na dobrou noc. Robert Šlachta je romantická postava. Sám sebe vidí jako hrdinu z klasického westernu, který neohroženě bojuje proti partě renegátů. V závěru musí dojít na nevyhnutelný střet dobra se zlem, kdy se na stranu dobra přikloní až dosud mlčící a utlačovaní vesničané. Svoji teatrální rezignaci podpořenou podpisy party plukovníků myslel jako výstřel z revolveru, po kterém bude následovat povstání honáků krav. Jenomže Šlachta ve skutečnosti nikoho nezajímá. Ovšem pokud se to celé pojme jako koaliční krize, čili jako krize společného vládnutí ANO a ČSSD, dostane to úplně nový rozměr. No a o to se postarali Babiš s Chovancem. Nejde o to, jestli se policajti budou stěhovat z jedné kanceláře do druhé, ale o předložení důkazu o politické slabosti. Babiš si byl jistý, že mu Chovanec (se Sobotkou) uhnou, což se ale nestalo. To nabouralo image silného vůdce. Jenomže tohle je rvačka na několik kol. První kolo sice Babiš viditelně prohrál a byl z toho otřesený, ale už dostal čas se nadechnout. Chovanec se Sobotkou se mají nač těšit, protože tady poteče krev.

Paní ministryně školství Valachová se přiznala, že se příznivkyní povinné maturity z matematiky stala až po té, co jako ministryně zjistila, že na základní úroveň matematiky (čili 33 % při závěrečném testu) stačí zvládnout učivo ze základní školy. Člověk by očekával, že ministr má za sebou skupinu odborníků na dané téma – a především že pracuje koncepčně. Já se nezlobím na paní ministryni, ona pouze nahlas řekla to, co je podstatou problému: Tady se prostě ve školství pořád cosi reformuje, protože jsme se dobrovolně rozhodli nastoupit sestupnou cestu. Podmínky se změkčují, aby stále více studentů mohlo studovat stále delší dobu. Soukromá užitečnost získaného vzdělání se vyměnila za společenskou užitečnost vzdělávání jako procesu, na jehož konci je předepsaný počet titulů. Protože jsme v polovině 90. let měli méně než 10 % vysokoškolsky vzdělaných lidí, byli jsme tabulkově méněcenní, protože v západních zemích měli vysokoškoláků čtyřikrát tolik. Co na tom, že mnozí z českých vysokoškoláků dnes nezvládají ani trojčlenku (o středoškolácích ani nemluvě) – však on ani nikdo nepředpokládá, že to tabulkové vzdělání má mít hodnotu vyjádřitelnou ve schopnostech a znalostech. Procenta vzdělávaných pěkně narůstají a úroveň českého školství se zhoršuje. Nicméně nepropadejme panice a zoufalství: Pořád to může být ještě horší.

Autor: Stanislav Blaha | pondělí 20.6.2016 15:11 | karma článku: 28,00 | přečteno: 1267x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18 | Přečteno: 123x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 380x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

27.11.2017 v 7:58 | Karma: 21,62 | Přečteno: 732x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 883x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik