Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pracuje Evropský parlament v ruském žoldu?

Minulý týden – a celkem bez mediálního zájmu – schválil Evropský parlament rezoluci ve věci exportu materiálu vojenské povahy.

Stručně řečeno jde o návrh souboru opatření, které by měly vést ke snížení dodávek do rizikových oblastí. Prakticky by na to měl dohlížet nově vzniklý nadnárodní regulátor. Omezit by se měly exporty do zemí, ve kterých hrozí či probíhá válečný konflikt, resp. kde je pravděpodobné, že budou zbraně zneužity proti civilnímu obyvatelstvu. Na první pohled je to chvályhodná myšlenka; kdo by chtěl podporovat války a násilí?

V loňském roce se podařilo z České republiky exportovat vojenský materiál v celkové hodnotě 18,2 miliard korun. To sice nelze příliš srovnávat například s 900miliardovým exportem automobilového průmyslu, ale představuje to silný 20% meziroční nárůst. Celé desetiletí po roce 2000 se objem českého zbrojního exportu pohyboval někde na úrovni 2 - 5 miliard korun ročně a prudce začal narůstat až po roce 2011. Česká republika, zdá se, definitivně opustila politiku 90. let minulého století, kdy jsme si vojenskou výrobu zakázali jako něco nepatřičného. Před tím bylo tehdejší Československo 7. největší dodavatel zbraní na světě a vojenská výroba orientovaná z větší části na export představovala v české části federace 2 % celkové průmyslové výroby (a na Slovensku dokonce 6 %). To by dnes představovalo nějakých 50 miliard ročně. 

Nutno poznamenat, že rozhodnutí o útlumu vojenského průmyslu mělo kromě dobře vypadajícího pacifismu nového demokratické režimu i zcela prozaický důvod: Zhroutila se poptávka, protože skončila studená válka.

Situace se změnila. Ve světě probíhá hned několik válečných konfliktů a obranné výdaje postupně narůstají. Současně dochází k modernizaci a rozvoji armád řady států, které v posledním čtvrtstoletí zažily silný ekonomický růst. To je příklad Číny, ale hlavně Indie, která je dnes suverénně největší importér zbraní na světě s podílem přes 12 % (na druhém místě je s 8 % Saudská Arábie). Státy reagují jeden na druhého a výdaje na zbrojení se z úplného dna konce 90. let vrací na úroveň, na které byly na začátku 70. let minulého století. I Česká republika chystá nákup bojových vrtulníků a vozidel pěchoty za miliardy dolarů.

Export vojenského materiálu není žádný obyčejný obchod, ale podléhá přísným kontrolám. Je v našem vlastním zájmu dobře promýšlet jaké zbraně, kam a komu chceme prodávat. V tomto smyslu je to zájem národní. Jednak máme historicky s některými zeměmi lepší (či horší) vztahy, jednak tím posilujeme pozici České republiky; jiný je pohled na zemi, která není schopná v oblasti vojenského materiálu dodávat prakticky nic, než na zemi, která patří mezi 15 nejvýznamnějších dodavatelů na světě. Rezoluce Evropské unie je proto v rozporu s našimi národními zájmy.

Rozhodně není náhoda, že se prakticky hned po přijetí rezoluce objevila zpráva od Social Watch, že Česká republika přispívá k bezpečnostní destabilizaci světa. Důvodem má být český export do Saudské Arábie a Egypta. To je naprosto směšné. Do Saudské Arábie jsme vyvezli především nákladní automobily jejichž škodlivost spočívá v tom, že mohou posloužit k transportu osob a materiálu. A v případě Egypta prý egyptská vláda může zneužít české dodávky proti demonstrantům. Cože? Takže v tom případě, prosím pěkně, zakažme export balené vody, protože ji mohou pít i vojáci. Totéž se týká třeba konzerv a cigaret. Nehledě na to, že demonstranti v Egyptě z řad Muslimského bratrstva jsou všechno jiného, než kamarádi za jejichž práva bych se chtěl prát. Právě z nich se rekrutují egyptští teroristé.

A teď si dovolím konstatování, že největší jednotlivý trh – čili Indie s hodnotou armádního importu zhruba 12 miliard dolarů ročně – je ze 70 % zásobována Ruskem. Je to právě Rusko, které ze všech exportérů vojenského materiálu na obchodním úspěchu svých zbraní nejvíce závisí. V zásadě pořád platí, že Rusové exportují ropu a zbraně; a jak známo, cena ropy je dnes na polovině toho, co byla před třemi let. Rezoluce Evropského parlamentu, podle které jistě začne Evropská komise brzy konat, je v národním zájmu Ruské federace, protože každý výpadek dodávek vojenského materiálu z členské země EU by dokázali – a moc rádi! – nahradit. Social Watch dělá tu stejnou práci, jakou dělali v 80. letech minulého století na Západě profesionální bojovníci za mír, když za peníze KGB demonstrovali za odzbrojení. No jistě: vždyť SSSR kolaboval, když ekonomicky nestačil stíhat vojenské výdaje západních zemí v čele s USA. Tehdy byla totiž ropa taky moc laciná.

Autor: Stanislav Blaha | neděle 24.9.2017 10:47 | karma článku: 17,76 | přečteno: 557x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse | Společnost

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18 | Přečteno: 123x | Diskuse | Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 380x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

27.11.2017 v 7:58 | Karma: 21,62 | Přečteno: 732x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1163x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 883x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik