Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nápady prezidenta Zemana, hroucení Evropské unie a uzákonění referenda

Miloš Zeman opět nezklamal. V případě vyhrocení situace by prý na ochranu hranic před migranty nasadil hasiče. Prý proto, že mají vodní děla.

Já teda nevím jak v Praze, ale u nás v Uherském Hradišti hasiči vodní děla nemají. Samozřejmě si pamatuji na svá studentská léta, kdy pohotovostní oddíly VB rozháněly demonstrace s pomocí speciálně upravených „požárních vozů.“ Určitě i dnes mají policisté pár takových vozů k dispozici, ale jistě to není žádný standard – a už vůbec ne v případě hasičů, kteří mají, pravda, trošku jinou úlohu.Opravdu jsem se pobavil při představě, že bych jako starosta města Uherské Hradiště začal naše jednotky dobrovolných hasičů z Míkovic, Vések, Sadů, Mařatic či Jarošova vybavovat vodními děly. Mohli by pak na plameny případného požáru reagovat slovy: „Okamžitě se rozejděte, jinak vaši nepovolenou demonstraci rozeženeme v souladu se zákonem s pomocí donucovacích prostředků!“ Těžko říct, jak by na takový nápad reagovali naši radní, respektive zastupitelé, ale myslím, že tentokrát by se diskuse nesla v hodně odlehčeném tónu.

Evropskou unii v současné podobě už považuji za ztracený případ. Opravdu dlouho jsem byl trpělivý, protože pořád vidím obrovskou hodnotu jednotného trhu a svobody pohybu po celém kontinentu. Nad politickou unií jsem však dávno zlomil hůl. Vlastně už jenom čekám, kdy se to definitivně zhroutí. A že se to musí zhroutit (a čím dřív, tím lépe), to se opět v plné nahotě ukázalo minulý týden. Evropská komise totiž dospěla k dalšímu z řady absurdních nápadů: prý se musí zakázat olovo v případě rybářských závaží a loveckého střeliva. Já fakt vůbec nechápu, proč se lidé jako Federica Mogheriniová, rudá italská propalestinská aktivistka, toho času „ministryně zahraničí“ Evropské unie, mají potřebu vyjadřovat k něčemu takovému. To vypadá tak, že tento typ politiků se ráno probouzí s pocitem, že pokud dnes někoho nevytočí do běla, tak to bude promarněný čas. Evropští komisaři, včetně naší Věry Jourové, asi žijí v nějakém paralelním vesmíru, kde neplatí zákony akce a reakce, protože jinak by si museli uvědomit, že až se vrátí na víkend domů, že jim někdo v hospodě vrazí pár facek, aby se konečně vzpamatovali.

Často se pláče nad tím, že v České republice je nedostatek demokracie, protože nemáme uzákoněno referendum na všechno. Prý se máme inspirovat ve Švýcarsku, kde jsou referenda běžná. Nesouhlasím s tím, že kvalitu demokracie lze posuzovat podle počtu vyhlášených referend. Naopak si umím představit, že by se instrument referenda stal prakticky nástrojem vedoucím nás postupně k omezování svobody. Šikovní manipulátoři by zmasírovali veřejné mínění pro nějakou jednotlivost, kterou by si následně nechali schválit. Například: Jste proto, aby byl každému členovi ODS exemplárně zabaven majetek, aby mohl být rozdán chudým? Ano. A bylo by to. Kdepak, kvalita demokracie není založena na instrumentech, ale na vyspělosti voličů. Teprve když bude existovat jistota, že většina voličů se při svém rozhodování nechce někomu mstít, ale hledat správné a dlouhodobě fungující řešení, pak bude demokracie opravdu silná a stabilní. Ostatně právě Švýcaři tento víkend odmítli v referendu tříčtvrtinovou většinou nápad, aby každý dostával měsíční rentu ve výši 60 tisíc. Co myslíte, jak by dopadlo podobně formulované referendum o zaručeném měsíčním příjmu 15 tisíc u nás? A jak dlouho by Česká republika následně ještě fungovala?

Autor: Stanislav Blaha | pondělí 6.6.2016 23:08 | karma článku: 31,67 | přečteno: 2575x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18 | Přečteno: 123x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 380x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

27.11.2017 v 7:58 | Karma: 21,62 | Přečteno: 732x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 883x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik