Moravské Beaujolais, drahé Euro a nejasné daně

Své ohlédnutí za 46. týdnem tentokrát začnu netradičně pohledem z okna. Venku nesněží, takže Svatý Martin letos do Uherského Hradiště nevstoupil v doprovodu fréz a odhrnovačů sněhu. Místo toho asistoval při otevírání láhví mladého vína. To je dobře. Mařatice a Jarošov zatím neohrozily laviny a milovníci poměrně nové tradice svatomartinského vína si přišli na své. Já osobně z toho mám opravdu radost. Když se v roce 2005 svatomartinská vína otevírala poprvé, byla řada lidí značně skeptická vůči snaze konkurovat marketingově špičkově zvládnuté francouzské tradici Beaujolais Nouveau. Před osmi lety se u nás otevřelo 125.000 láhví mladého vína. To bylo ve srovnání se 70 miliony láhví z Beaujolais skutečně velice málo. Jenomže letos už se svatomartinského vína vyrobilo 2 miliony láhví, což je impozantní počet, který zaznamenali i ve Francii. Smekám pomyslný klobouk před všemi, kteří se u nás o značku svatomartinského vína starají. Tudy cesta vede!

Pokud si někdo chtěl na Vánoce koupit zájezd, šáhne si hlouběji do kapsy. Prodraží se i cesta za nákupy, protože benzín a nafta přidají na litru zhruba padesátník. Česká národní banka nám nadělila nepěkný dárek. Nechápu, proč bylo potřeba v situaci přebytku obchodní bilance šáhnout na kurz koruny. Samozřejmě rozumím tomu, že pro ekonomiku představuje deflace nebezpečí v podobě zamrznutí vnitřního obchodu. Nejsem slepý a vidím, že domácí spotřeba je nízká. Nezpochybňuji fakt, že očekávání zvýšení cen povede k růstu spotřeby, zaměstnanosti, a že levná koruna podpoří export. Vadí mi to ale principiálně. Jsem zastánce volných tržních vztahů a odpůrce administrativních opatření. Kurz koruny má být určován trhem, nikoli úředníky. Ledaže ČNB chtěla zdražením dovozu ochránit spotřebitele před nestřídmou konzumací cizokrajných pochoutek a tím přispět k jejich lepšímu Body Mass Indexu. 

Zdá se, že po dvoutýdenním přešlapování se naplno rozběhlo vyjednávání o podobě vlády. Bude opravdu zajímavé, jakou podobu nakonec koalice získá, ale především, co bude obsahem nového vládnutí v České republice. Pokud stačím vstřebávat všechny informace, tak očekávaný projekt ČSSD + ANO + KDU-ČSL naráží na zásadní spory v oblasti daní. To je z pohledu vládní stability smrtící. Řeči o tom, že se volební programy překrývají z 65 %, jsou prázdná slova, pokud neexistuje společný názor na výši a strukturu daní. Je to totéž, jakoby si všechny strany napsaly do volebních programů, že budou prosazovat zkrácení zimy o dva měsíce, že chtějí snížit intenzitu slunečního svitu v červenci, a že nesouhlasí se svítáním před sedmou hodinou ranní. Volební programy by se překrývaly z 95 % a vládnutí by byla hračka. O daních by rozhodovali odborníci, tzn. daňoví poradci a zaměstnanci finančních úřadů.

Autor: Stanislav Blaha | pondělí 11.11.2013 22:34 | karma článku: 8,87 | přečteno: 427x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67