Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Britský odchod z EU, zelená nafta a irský hrubý domácí produkt

Brexit je téma, kvůli kterému letošní evropské léto určitě není okurkové. Britové to myslí vážně. Éra Davida Camerona skončila mnohem dříve, než jsme si mohli myslet.

Nová vláda pod vedením ministerské předsedkyně Theresy Mayové vytvořila nové ministerstvo pro vystoupení z EU, které vede euroskeptik David Davis. A kromě toho se ministrem zahraničí stal lídr kampaně za britský odchod z EU Boris Johnson. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by se Britové rozhodli hrát mrtvého brouka, jakože se referendum nestalo. Naopak ministr Davis už oznámil, že aktivace „výstupní procedury“ nastane nejpozději na začátku roku 2017. To znamená, že v té chvíli začne dvouleté vyjednávání vztahu Velké Británie a Evropské unie, jejíž podobu musí navíc schválit národní parlamenty všech zbývajících členských států. Je to bezprecedentní situace a já si troufám odhadovat, že to změní celou Evropskou unii. Pokud by k žádné dohodě nedošlo, bylo by britské zboží na evropském trhu rázem dražší o cla a poplatky. Jsem si stoprocentně jistý, že Junckerova parta by nejraději Británii ze msty poslala ke dnu. Avšak v našem společném zájmu je uzavřít dobrou dohodu. (Teď se totiž vytvoří precedens pro případný další odchod a nikdo si nemůže být jistý, zda nebude další na řadě.) Proto by hned na začátku měl být z vyjednávání odvolán Jean-Claude Juncker. A to by byl skvělý začátek lepší Evropské unie.

A opět se nám vrací zelená nafta. Zase zazněly otřepané argumenty o tom, jak je potřeba ochránit zemědělce. Jednak proto, že čelí neférové konkurenci ze zahraničí, jednak proto, aby mohli českým spotřebitelům prodávat levné potraviny. Polští zemědělci dostávají od své vlády subvence, takže přenáší část svých nákladů na všechny Poláky a Čechům přímo dotují spotřebu. To je přece skvělé, ne? Potraviny máme levné, protože nám je platí Poláci. Proč toho nevyužít a místo dotace na zelenou naftu (selektivní snížení spotřební daně) zemědělcům nesnížit daně z příjmu? Z hlediska státního rozpočtu by to bylo úplně stejné, avšak pomohlo by to hlavně těm, kteří jsou opravdu úspěšní a efektivní. Podporovat ztrátové firmy tím, že část jejich nákladů se přeúčtuje těm ziskovým, to je socialismus v praxi. České zemědělství v roce 2015 vykázalo jako celek zisk ve výši 16,9 mld. Kč, takže není ztrátové a nepotřebuje své náklady přenášet na jiné sektory a domácnosti. No jasně, to by ale nesměli být členy vlády a vládní koalice zemědělští prominenti a lobbisté.

Hrubý domácí produkt Irska loni vzrostl o 26,3 %. Účetnictví je dobrý sluha, ale špatný pán, chtělo by se dodat. Irové se tak z roku na rok stanou čistými plátci do společné eurounijní kasy (což se kvůli odchodu Britů docela hodí), aniž by ve skutečnosti k nějakému růstu došlo. Tedy abych byl přesný, irské hospodářství je na tom dobře a opravdu roste, ale asi tak o 4 % - i tak dost slušné. Statistika o růstu HDP zaznamenala administrativní přepis sídel leasingových a technologických firem, které se kvůli nízkému irskému firemnímu zdanění zase jednou „přestěhovaly“ (čili na svých webových stránkách změnily kontaktní údaje). Nízké firemní daně opravdu fungují. Jiná věc je, jestli má národohospodářský ukazatel HDP vůbec nějakou rozumnou relevanci, jestliže je možné kliknutím na myš „statisticky“ přesouvat desítky miliard eur, aniž by se přitom stěhováci jakkoli zapotili. Na tom produktu vůbec nic „domácího“ není. Všechno se odehrává ve virtuálním světě a ty servery, na kterých jsou zaznamenávány „irské“ finanční operace, jsou možná v Pekingu. Nejbizarnější je oznámení, že se prudce snížil irský vládní dluh. Objem vypůjčených peněz se sice zvýšil, takže skutečné zadlužení každého jednotlivého Ira vzrostlo, ale v poměru k HDP se dluh snížil rovnou o 14 %. Dobré, ne? A pak že zdroje nejsou!

Autor: Stanislav Blaha | středa 20.7.2016 10:07 | karma článku: 21,29 | přečteno: 562x
  • Další články autora

Stanislav Blaha

Vláda testuje hranice ústavnosti

Na postavení vlády v demisi a na rozhodování jejich členů je nezbytnénazírat tak,že nereprezentují vůli většiny a neopírající se tak o legitimitu vzešlou z voleb. Žádný jiný pohled není možný.

14.2.2018 v 13:30 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Přímá volba prezidenta

V prezidentských volbách je dobojováno. Vyhrál Miloš Zeman. Netajím se tím, že nebyl můj favorit, že jsem podporoval Jiřího Drahoše.

27.1.2018 v 16:01 | Karma: 7,18 | Přečteno: 123x | Diskuse| Společnost

Stanislav Blaha

Vláda předem zametá stopy

Andrej Babiš a jeho parta nás nepřestávají překvapovat. Naposledy jeho dvorní nahrávač Robert Pelikán přišel s nápadem, že by hlasování vlády mohlo být napříště utajené.

4.1.2018 v 13:07 | Karma: 14,34 | Přečteno: 380x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Nebezpečné tanečky ministra Pelikána

Pomaličku si v této zemi začínáme zvykat, že se od základů mění její vnitropolitická situace i zahraničněpolitická orientace.

27.11.2017 v 7:58 | Karma: 21,62 | Přečteno: 732x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Vyzývám Čínu, aby uznala realitu. Prezident Tchaj-wanu navrhuje jednání

24. června 2024  6:16

Podle tchajwanského prezidenta William Laje Čína nemá právo postihovat obyvatele ostrova nebo...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Byt 2+1/L/OV Děčín III Staré Město
Byt 2+1/L/OV Děčín III Staré Město

Litoměřická, Děčín - Děčín III-Staré Město
11 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 883x
Politik, starosta Uherského Hradiště, krajský zastupitel, Zlínský kraj http://www.stanislavblaha.cz Facebook: https://www.facebook.com/Ing.StanislavBlaha Twitter: www.twitter.com/StanislavBlaha

Seznam rubrik