Půjdou důchodci stávkovat?

Teď jsem se konečně přesvědčil na vlastní selský rozum, že je něco shnilého v našem důchodovém systému. Ne, že bych o tom neslýchal často a zřetelně.. - ale nikdy mi to tak nějak... nedocvaklo. Důchodce, který si za aktivního pracovního nasazení vydělával téměř 70 tisíc korun najednou spadl na "pouhých" 13,5 tisíce korun. (Částky neuvádím zcela přesně, ale to není důležité) Je to spravedlivé? Konec konců, když vydělával platil také patřičně vysoké sociální pojištění. A tady, myslím si, je kámen úrazu. Pokud se pojistím, dostávám plnění za daných podmínek. Pojistím-li se vyšší částkou - logicky mám nárok na úměrně vyšší plnění. Nicméně u důchodů to (tradičně) neplatí tak docela.

Mají dostávat vysokopoíjmoví duchodci poimioeni vysoké dávky duchodu?SXC.hu

V posledních (už vlastně desítkách) letech se platy některých skupin občanů pohybují v nadstandardních (byť samozřejmě zasloužených, to není předmětem úvahy) úrovních. Ve shodě s tím, je hrazena patřičně vysoká suma daní, odvodů na pojištění apod. Tento občan samozřejmě také patřičně více utrácí, a platí tedy také vyšší sumy na spořebních a dalších daních "z luxusu". Neboť si díky svému platu může dovolit více jezdit autem, nakupvoat dražší výrobky, obecně spotřebovávat více.

Sociální demokracie, která naprosto neuznává myšlenku zastropování výše odvodů na určité hranici, ostatně nijak nereálné, by tedy logicky měla souhlasit se zmiňovaným důchodcem, neboť - kdo více platí, také v právu očekává více plnění. Koneckonců téměř shodnými slovy okomentoval výrok ÚS také expert (kandidát na ministra) práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach konstatoval v rozhovoru pro Aktuálně.cz:

"Vůbec se teď nedá odhadnout, jaké dopady bude mít verdikt soudu na důchodový systém. Systém se musí upravit zásluhově (takže kdo má dostat víc, musí víc platit), aby se to nedotklo důchodů nízkopříjmových lidí,"

On se tedy pan Škromach vyjádřil obráceně, ale logika věci je stejná. Netuším sice, jak by se tohle mohlo dotknout nízkopříjmových lidí, kteří jsou takhle vlastně do jisté hranice spravedlivě ohodnoceni stávající úpravou.

Logickou reakcí je tedy, pokud má být zachován strop pro náhrady (výplaty) důchodcům, musí existovat stejný strop - analogicky platící pro výši odvodů do systému veřejného pojištění.

Chápu sice nárok zmíněného pána lidsky, nicméně vzhledem ke svému příjmu se mohl dostatečně zajistit předem formou komerčního spoření. Uznávám že se v tomto případě jedná o invalidní důchod, se kterým předem zřejmě počítat nemohl - ale i tak je logické, že vysokopříjmový (běžný) důchodce je schopen se v aktivním věku dostatečně "pojistit" tak, aby si svou životní úroveň přiměřeně udržel i ve stáří. Nicméně fakt, že je jen spravedlivé, aby tedy nehradil více, než má nárok ze státního systému pojištění získat. Zbylou část (logicky) může (třeba i částečně povinně) odvádět do systému komerčního pojištění. Tečka.

Petr Nečas se za ODS bohužel nevyjádřil konkrétně, podotkl pouze, že reforma důchodů je nezbytná, což je fakt, a dokud se u nás bude střídat vláda každé dva roky a v mezičase se bude dusit vlastními rozkoly, bude fakt stále hrozivější...

Nezbývá než poznamenat, že je ještě čas, dát jasně na jevo kterým směrem si přejeme se vybrat. Ono je vlastně jedno kterým. Smutná realita donutí jakoukoliv vládu zareagovat. A třeba i s ostudou. I tuto skutečnost je ale potřeba zvážit. Nicméně nejhorší varianta je svůj názor při volbách nevyjádřit.

 

Dovolím si ještě doplnit kousek z rozhovoru zmíněného pána, který tuto celou úvahu vyvolal. Rozhovor byl dnes ráno (16/4) uveřejněn zde na Idnes.cz:

Co se teď podle vás bude dít s penzijním systémem po září 2011, kdy paragraf musí být dle Ústavního soudu zrušen?
Mám kvalifikaci v oboru právo, nikoliv ve věštění z kávové sedliny. Rozhodnutí nemá retroaktivní působnost, takže mně nepomůže, pomůže těm, kteří půjdou do invalidního nebo starobního důchodu po mně.

Počítal jste s tím, že pro vás by případné kladné rozhodnutí Ústavního soudu nemuselo platit?
Nevěřil jsem, že by to pomohlo mně, ale myslel jsem, že je potřeba s tím něco dělat. Zdálo se mi to přinejmenším nepřiléhavé.

myslím, že není co dodat

Autor: Pavel Bláha | pátek 16.4.2010 19:01 | karma článku: 21,25 | přečteno: 1729x
  • Další články autora

Pavel Bláha

Když už prezident lustruje

12.1.2014 v 1:18 | Karma: 22,10

Pavel Bláha

Happy já :)

6.7.2013 v 2:53 | Karma: 0

Pavel Bláha

Kecy kecy kecy... zprava nebo zleva

13.4.2010 v 10:39 | Karma: 16,97