Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ruské rakety ISKANDER v Kaliningradu?

Rusko zatím pozastavilo rozmísťování taktických raket Iskander v Kaliningradské oblasti, které mělo být odpovědí na plánovanou výstavbu objektů americké protiraketové obrany v Česku a v Polsku. Oznámila to ve středu agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného představitele generálního štábu ruské armády. "Realizace těchto plánů byla pozastavena, neboť nová americká administrativa neurychluje plány vybudování protiraketové obrany v Polsku a Česku," uvedl zdroj. Rusko podle něj nebude mít potřebu rozmístit taktické rakety Iskander v Kaliningradské oblasti, pokud ve východní Evropě nevzniknou žádné americké protiraketové objekty.

Vychovávejte své diti pro budoucnost!

Podívejme se na raketový systém Iskander trochu blíže. V kódu NATO je komplet označován jako SS-26 Stone. Hlavním prvkem systému je raketa 9M72. Konstrukčně jde o jednostupňovou balistickou střelu na tuhé pohonné látky. Během letu je řízena pomocí čtyř krátkých kormidel na zádi a malých kormidel vysouvaných do proudu výtokových plynů. Pro navádění na cíl slouží kombinovaná naváděcí soustava. Do prostoru cíle raketa letí na základě inerciálního a družicového systému, což jí samo o sobě zajišťuje kruhovou odchylku 30-50 metrů. Taková přesnost byla však vyhodnocena jako nedostatečná, takže raketa Iskander má i koncové navádění. Jde o milimetrový radiolokátor a optoelektronický senzor; palubní počítač pak porovnává obraz terénu z těchto přístrojů s předem vloženými informacemi. Díky této kombinaci má Iskander odchylku pouhých 5-7 m, což je mezi zbraněmi této kategorie unikátní. Maximální dostřel je 400 km a minimální okolo 50 km.
Raketa je i během letu ve spojení s řídícím střediskem a může být zaměřena na jiný cíl. Iskander může využívat i data z radiolokačních letounů Berijev A-50. Pozoruhodné jsou rovněž možnosti rakety v průniku protiraketovou obranou. Její povrch je totiž pokryt materiály pohlcujícími radarové paprsky a střela může během letu provádět úhybné manévry s přetížením až 30 g a vypouštět klamné cíle. Iskander prý může spolehlivě překonat obranné systémy Patriot, Arrow a THAAD. Americké rakety Patriot mají být součástí obrany Polska v souvislosti s plánovanou výstavbou americké protiraketové základny v Polsku. Další podrobnosti o systému Iskander najdete zde.

Zdá se, že se v případě vojenského konfliktu z Ruskem máme na co těšit. Americké rakety řízené na dálku americkým radarem v Brdech nás nepochybně před Iskandery neochrání a nejspíše nám nepomůže, ani kdybychom si vzali podobně jako Poláci na leasing antirakety Patriot. Jedna věc se mě zdá ale nepravděpodobná: totiž že by Česko vyhlásilo válku Rusku. Není ovšem vyloučeno, že by Rusko jako vlastník Českých aerolinií a pražského letiště zopakovalo svůj "zásah" proti "kontrarevoluci" z roku 1968, například pod záminkou nutné ochrany ruské menšiny v Česku. Jsme stejně jako tehdy zcela bezbranní, ba ještě více než v roce 1968, protože naše armáda se proměnila jen v početně nepatrný expediční sbor určený pro policejní zásahy v zahraničí. Evropská unie žádnou společnou armádu nemá a jen tak mít nebude a počítat s tím, že nás ochrání naši spojenci v NATO je nanejvýš pochybná představa. Jako vždy v historii jsme tedy závislí na tom, jak se dávní nepřátelé, pak zase přátelé a nyní zase nepřátelé a možná opět přátelé dohodnou o nás bez nás. Je to osud každého pidistátu a nám nezbývá jen doufat, že se světové mocnosti budou do nekonečna jen vzájemně strašit a že snad ke splnění jejich hrozeb nikdy nedojde. Je to vlastně škoda, že ta studená válka skončila a teď je takové podivné období nejistoty, polovičního odzbrojení a tichého či hlučného znovuvyzbrojování. Snad to brzy skončí. Zatím si vaši děti či vnukové mohou hrát na válku například s automobilem Cheva 48,  nosičem raket Patriot. Možná by taková hračka stačila k válečným hrátkám i světovým politikům.

Autor: Jan Bílek | pátek 30.1.2009 11:32 | karma článku: 15,63 | přečteno: 1723x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,63 | Přečteno: 473x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,13 | Přečteno: 375x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,13 | Přečteno: 646x | Diskuse| Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,66 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,56 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.