Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dejme do kanceláří úředníků webkamery.

Nebylo to včera v noci žádné velké vítězství pravicové koalice. Představitelé partaje Věci Veřejné celý týden strašili, že možná vládu nepodpoří, avšak po dýchánku "devítky" šéfů stran koalice u prezidenta Klause stáhli ocásek mezi nohy a "jako jeden muž" hlasovali poslanci i poslankyně VV proti návrhu socanů svrhnout vládu.

Svým zdráháním se VV jen snažili si zachovat tvář před svými "véčkaři" a zmírnit travlý propad své popularity. Vládu ale prý podpořili jen dočasně za předpokladu, že bude svržen policejní prezident (nejspíše dnes) a vláda přijme v krátké době několika dnů či týdnů razantní opatření namířená proti korupci.

Prezident Klaus pro Mf Dnes o korupčním skandálu na ministerstvu "lesů vod a strání" prohlásil: "Ono to taky může být narafičená, uměle vyvolaná věc, kterou někdo vědomě připravil, a možná tam o žádný problém financí těch či oněch stran nejde. Nevím, jestli je tohle pravda. Neumím žít ve světě, kde lidé nosí po kapsách nějaké nahrávací přístroje a tímto způsobem si nahrávají nebo nenahrávají, falšují nebo nefalšují tu nahrávku. To je svět, o kterém nejsem schopen uvažovat,". V tom se shodl s názorem místopředsedy senátu Přemysla Sobotky, který také nemá rád nahrávání rozhovorů.

Nahrávání rozhovorů i pořizování videa pro pozdější použití jako důkazu při prokazování korupčního jednání doporučuje ministr vnitra John v textu svého Protikorupčního manuálu pro občany:
"Moje tvrzení bude mít stejnou váhu jako tvrzení úředníka a bude se těžko dokazovat, že jsem úplatek ve skutečnosti nechtěl poskytnout. Jistou výhodou by pro mě mohlo být, kdybych celou transakci zdokumentoval (např. záznam na mobilním telefonu) a tento záznam poskytl policii na důkaz, že mým úmyslem bylo jen zajistit pro policii informace. V takovém případě by bylo nutné policii neprodleně kontaktovat a informace a případnou dokumentaci jí bez odkladu poskytnout."

Pokusme se dovést Johnovy nápady do dokonalosti. Možná by se dalo nebezpečí korupčního jednání obecních a státních úředníků o hodně snížit tím, že by se do jejich kanceláří umístily kamery, které by zaznamenávaly veškeré dění. Jednací místnost a kancelář obecního nebo státního úředníka, který je pověřen jednáním s veřejností a uzavíráním dohod a smluv je přece veřejným místem stejně jako náměstí či ulice. Takové kamery by mohly být snadno přístupné na internetu stejně jako pohled na místní pamětihodnosti. Existují snad nějaké důvody, proč neumožnit občanům sledovat kdykoliv vše, o čem jedná jejich úředník?

Sledování kanceláří úředníků se už přece zkouší, i když z jiného důvodu. Kamerový systém na obranu před agresivními klienty mají na městském odboru sociálních věcí a zdravotnictví v České Lípě, kde pracují především ženy. Hlavním důvodem pro umístění kamer bylo posílení bezpečnosti zaměstnanců odboru při vyplácení sociálních dávek. V minulosti se tu několikrát stalo, že úřednice musely čelit nadávkám nespokojených klientů. Ti se do ostrých slovních útoků pustili většinou po marné snaze o neoprávněné vyplacení dávek. K případu, kdy by nějaký klient zaměstnance městského úřadu zranil, naštěstí ještě nedošlo. Záběry sledují pracovníci na obrazovce v jedné z kanceláří. Pokud se někdo z jejich kolegů ocitne v ohrožení, zasáhnou a přivolají strážníky. Kamery snímají nejenom prostor, v němž úřednice dávky vyplácejí, ale i čekárny před kancelářemi. (Pramen).

Jestliže se někteří občané obávají, že z jejich soukromého života nebude v krátké době nic, že je budou sledovat nejen kamery v bankách, bankomatech, na náměstích a na silnicích, neměli by ale být proti tomu, aby naopak kamery sledovaly bedlivě vše, co dělají "jejich" úředníci. Ti přece ve svých kancelářích nemají na soukromí žádný nárok. Existuje i méně bolestná varianta: "americké" společné halové kanceláře. Není přece žádný dúvod budovat úředníkům nedobytné mahagonové pracovny, v některých případech dokonce chráněné proti odposlechu. A o to by se mohly postarat právě Věci Veřejné.

Další prameny: Názor Úřadu pro ochranu osobních údajů "K problematice provozu webových kamer přenášejících obraz na veřejně přístupné webové stránky z hlediska zákona o ochraně osobních údajů" čtěte zde. Článek "Kamery sledují školáky. Rodiče neprotestují" je zde a o podobném tématu čtěte v rozhovoru s odborníkem na sledování nazvaném "Ptali jste se na firemní »špiony«"

Autor: Jan Bílek | středa 22.12.2010 12:00 | karma článku: 9,75 | přečteno: 1058x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,94 | Přečteno: 473x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 375x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,33 | Přečteno: 646x | Diskuse | Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,99 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,72 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

VIDEO: Podívej, chlap na střeše, ukazují lidé před atentátem. Policie nezasáhla

15. července 2024  12:45,  aktualizováno  17:01

Útočník, který na volebním shromáždění střílel na Donalda Trumpa, tak učinil v leže na střeše...

Pardubická kauza zmanipulovaných zakázek nekončí, počet stíhaných narostl

15. července 2024  16:53

Policie zatím neuzavřela kauzu manipulace s veřejnými zakázkami, ve které je obviněno několik lidí...

Trumpovu kauzu s dokumenty smetl soud ze stolu, problém je ve vyšetřovateli

15. července 2024  16:37

Soud v americkém státě Florida v pondělí zamítl obžalobu, v níž prokurátoři viní amerického...

Musíme jít, pane! Jen si vezmu boty. Agenti řešili, jak dostat Trumpa pryč

15. července 2024  16:32

Americký exprezident Donald Trump mluvil zhruba šest minut, než se v pensylvánském Butleru ozvala...

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.