Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bez rezervy poletíte na silnici jako pták.

Mám na mysli rezervní kolo ve vašem miláčkovi, které budete již brzy moci nechat v garáži nebo v předsíni ve vašem paneláku. "Od poloviny letošního roku budou moci jezdit automobily bez zatím povinné rezervní pneumatiky. Změna povinné výbavy vyplyne z připravované vyhlášky ministerstva dopravy", potvrdil totiž v sobotu mluvčí ministerstva Martin Kupka.

Tohle by se hledalo snadno...Flickr

"Bez rezervy budou smět jezdit jen auta, která budou vybavena sadou na rychlou opravu píchlé pneumatiky nebo budou mít do 24 hodin zaručenou asistenční pomoc," řekl Kupka Mediafaxu. "Vyhláška musí ještě projít legislativním schvalovacím kolečkem, ale předpokládáme, že by měla začít platit zhruba od poloviny tohoto roku," dodal.

V současné době dostane řidič, který byl přistižen při jízdě bez rezervy, pokutu až do 2000 korun. Jízda bez náhradní pneumatiky je ale v řadě evropských zemí běžnou záležitostí, například v Německu více než půlka prodaných aut odjíždí z autosalonů bez rezervy. A tak se i Mladoboleslavská Škoda chystá vyrábět auta bez náhradních a to už koncem května. Mluvčí automobilky Evžen Krauskopf to zdůvodnil tím, že auto bez rezervního kola má o něco nižší hmotnost, což sníží spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého. "Pneumatiky jsou navíc dnes již tak kvalitní, že k jejich defektu dochází jen naprosto výjimečně," uvedl a dodal, že pokud by na pneumatice vznikl tak velký otvor, že by jej nešlo odstranit za pomoci nouzové opravářské soupravy, bude se na nutnou výměnu vztahovat tak zvaná záruka mobility. V praxi to znamená, že demontáž a montáž kola provede na místě posádka přivolaného servisního vozidla, která ale musí přivézt kolo pasující na vaše auto!? Asi nejlépe z vašeho domova.

Ano, ta poslední věta je jediným správným odhadem reality, která nastane. Protože 99 procent řidičů a zejména řidiček nebude schopná si píchlou pneumatiku opravit na silnici pomocí oné úžasné "nouzové opravářské soupravy" neboli spíše "Soupravy pro rychlou opravu bezdušové pneu"  v cenách od 400 do 700 Kč. Zabodnout či spíše zašroubovat "klíč" (cargol) na opravu do vzniklé díry by možná i leckterý šikovný kutil zvládnul a po delším boji by snad i úspěšně pneumatiku opravil. Kardinální problém je ale v tom, onu díru najít. Kdo to někdy zkusil nebo sledoval profesionála při opravě, dobře ví, že se bez ponoření nahuštěného děravého kola do vody díra najít nedá, pokud to není pořádný hřebík s hlavičkou. Stejně tak nikdo bez kleští nedokáže vytáhnout zaražený hřebík, který většinou naleznete uvnitř až po stažení pneumatiky z disku. A už jste někdy zkoušeli nahustit celou prázdnou pneumatiku? Ručně je to na infarkt, s bombičkami je to apravdu "snadné" a malým kompresorem na autobaterii je to na dvě hodiny pumpování. A takto opravená pneumatika musí stejně do opravny, je to jen na dojezd!!! Jedno píchnutí vás tak vyjde nejméně na 1000 Kč.

Takže celé je to o tom, aby profitovaly prodejci souprav pro opravu, asistenční služby, a aby automobilky ušetřily při výrobě automobilu cca 8000 Kč za rezervu a zjednodušenou konstrukci kufru. O tom, že by pak byla auta o tuto částku levnější, si můžeme nechat jen zdát.

Jsem zásadně proti této myšlence, protože když píchnete, tak je to většinou na nějaké mizerné okresce nebo v terénu, kde možná ani nebude mobilní signál, abyste si zavolali asistenční službu, protože sami to nespravíte. Sledoval jsem dva profesionílní pokusy spravit pneumatiku na mém autě: poprvé tam pracovník servisu napral onu zátku z gumy ale prohlásil, že tam raději dá i duši. Po třech měsících se ta duše o ten gumový profi opravný hřebík prodřela a teprve druhá kvalifikovaná oprava tu nepatrnou dírku po hřebíku délky 50mm vyřešila s tím, že duše potřebná není, ba že dokonce je chybou jí tam dávat. Také na ježdění bez rezervy vydělají pojišťovny, protože můžeme v krátké době očekávat, že bude povinnou součástí povinného ručení i ta tak zvaná "záruka mobility". Možná, že se automobily s rezervou od výrobce stanou vbrzku nedostatkovým zbožím. Protože vozit další kolo jen tak v kufru je nanejvýš nepraktické.

Existuje samozřejmě i další luxusnější Hi-tech cesta: pneumatiky či spíše celá kola vybavená super technologií S Dunlop Self-Supporting Technology (DSST), na kterou má Dunlop patent, zajistí, že i při úplné ztrátě tlaku v pneumatice zůstane vůz kontrolovatelný. Pneumatika totiž obsahuje další přídavnou vrstvu, která dokáže unést váhu vozidla. Do nejbližšího servisu (max 80 km) tak zvládnete bez problémů dojet. Taková pneumatika je ale poněkud drahá, skoro sedmkrát. Koupíte ji za cenu kolem 7000 Kč a cena její opravy bude přiměřeně mastná. Což by cenu aut poněkud zvedlo, že? Pamatujte, že při zavádění jakýchkoliv novinek do výroby automobilů nejde nikdy o vaši bezpečnost nebo snad dokonce ekologii. Jde tu především o zoufalou snahu výrobců udržet ceny na stávající úrovni pomocí všelijakých modernizací. Jinak by totiž v krátké době zkrachovali. Levná auta se nikde na světě nevyrábějí, leda kromě Indie.

Tento článek jsem uveřejnil 15.4.2009 na mém webu www.ahasweb.cz. Protože tam nemám diskuse, uvádím jej zde pro získání názorů a umožnění diskuse čtenářů.

Autor: Jan Bílek | čtvrtek 16.4.2009 8:00 | karma článku: 22,94 | přečteno: 1726x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,94 | Přečteno: 473x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 375x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,33 | Přečteno: 646x | Diskuse | Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,99 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,72 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Trumpovu kauzu s dokumenty smetl soud ze stolu, problém je ve vyšetřovateli

15. července 2024  16:37,  aktualizováno  17:15

Soud v americkém státě Florida v pondělí zamítl obžalobu, v níž prokurátoři viní amerického...

VIDEO: Podívej, chlap na střeše, ukazují lidé před atentátem. Policie nezasáhla

15. července 2024  12:45,  aktualizováno  17:01

Útočník, který na volebním shromáždění střílel na Donalda Trumpa, tak učinil v leže na střeše...

Pardubická kauza zmanipulovaných zakázek nekončí, počet stíhaných narostl

15. července 2024  16:53

Policie zatím neuzavřela kauzu manipulace s veřejnými zakázkami, ve které je obviněno několik lidí...

Musíme jít, pane! Jen si vezmu boty. Agenti řešili, jak dostat Trumpa pryč

15. července 2024  16:32

Americký exprezident Donald Trump mluvil zhruba šest minut, než se v pensylvánském Butleru ozvala...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.