Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bez rezervy poletíte na silnici jako pták.

Mám na mysli rezervní kolo ve vašem miláčkovi, které budete již brzy moci nechat v garáži nebo v předsíni ve vašem paneláku. "Od poloviny letošního roku budou moci jezdit automobily bez zatím povinné rezervní pneumatiky. Změna povinné výbavy vyplyne z připravované vyhlášky ministerstva dopravy", potvrdil totiž v sobotu mluvčí ministerstva Martin Kupka.

Tohle by se hledalo snadno...Flickr

"Bez rezervy budou smět jezdit jen auta, která budou vybavena sadou na rychlou opravu píchlé pneumatiky nebo budou mít do 24 hodin zaručenou asistenční pomoc," řekl Kupka Mediafaxu. "Vyhláška musí ještě projít legislativním schvalovacím kolečkem, ale předpokládáme, že by měla začít platit zhruba od poloviny tohoto roku," dodal.

V současné době dostane řidič, který byl přistižen při jízdě bez rezervy, pokutu až do 2000 korun. Jízda bez náhradní pneumatiky je ale v řadě evropských zemí běžnou záležitostí, například v Německu více než půlka prodaných aut odjíždí z autosalonů bez rezervy. A tak se i Mladoboleslavská Škoda chystá vyrábět auta bez náhradních a to už koncem května. Mluvčí automobilky Evžen Krauskopf to zdůvodnil tím, že auto bez rezervního kola má o něco nižší hmotnost, což sníží spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého. "Pneumatiky jsou navíc dnes již tak kvalitní, že k jejich defektu dochází jen naprosto výjimečně," uvedl a dodal, že pokud by na pneumatice vznikl tak velký otvor, že by jej nešlo odstranit za pomoci nouzové opravářské soupravy, bude se na nutnou výměnu vztahovat tak zvaná záruka mobility. V praxi to znamená, že demontáž a montáž kola provede na místě posádka přivolaného servisního vozidla, která ale musí přivézt kolo pasující na vaše auto!? Asi nejlépe z vašeho domova.

Ano, ta poslední věta je jediným správným odhadem reality, která nastane. Protože 99 procent řidičů a zejména řidiček nebude schopná si píchlou pneumatiku opravit na silnici pomocí oné úžasné "nouzové opravářské soupravy" neboli spíše "Soupravy pro rychlou opravu bezdušové pneu"  v cenách od 400 do 700 Kč. Zabodnout či spíše zašroubovat "klíč" (cargol) na opravu do vzniklé díry by možná i leckterý šikovný kutil zvládnul a po delším boji by snad i úspěšně pneumatiku opravil. Kardinální problém je ale v tom, onu díru najít. Kdo to někdy zkusil nebo sledoval profesionála při opravě, dobře ví, že se bez ponoření nahuštěného děravého kola do vody díra najít nedá, pokud to není pořádný hřebík s hlavičkou. Stejně tak nikdo bez kleští nedokáže vytáhnout zaražený hřebík, který většinou naleznete uvnitř až po stažení pneumatiky z disku. A už jste někdy zkoušeli nahustit celou prázdnou pneumatiku? Ručně je to na infarkt, s bombičkami je to apravdu "snadné" a malým kompresorem na autobaterii je to na dvě hodiny pumpování. A takto opravená pneumatika musí stejně do opravny, je to jen na dojezd!!! Jedno píchnutí vás tak vyjde nejméně na 1000 Kč.

Takže celé je to o tom, aby profitovaly prodejci souprav pro opravu, asistenční služby, a aby automobilky ušetřily při výrobě automobilu cca 8000 Kč za rezervu a zjednodušenou konstrukci kufru. O tom, že by pak byla auta o tuto částku levnější, si můžeme nechat jen zdát.

Jsem zásadně proti této myšlence, protože když píchnete, tak je to většinou na nějaké mizerné okresce nebo v terénu, kde možná ani nebude mobilní signál, abyste si zavolali asistenční službu, protože sami to nespravíte. Sledoval jsem dva profesionílní pokusy spravit pneumatiku na mém autě: poprvé tam pracovník servisu napral onu zátku z gumy ale prohlásil, že tam raději dá i duši. Po třech měsících se ta duše o ten gumový profi opravný hřebík prodřela a teprve druhá kvalifikovaná oprava tu nepatrnou dírku po hřebíku délky 50mm vyřešila s tím, že duše potřebná není, ba že dokonce je chybou jí tam dávat. Také na ježdění bez rezervy vydělají pojišťovny, protože můžeme v krátké době očekávat, že bude povinnou součástí povinného ručení i ta tak zvaná "záruka mobility". Možná, že se automobily s rezervou od výrobce stanou vbrzku nedostatkovým zbožím. Protože vozit další kolo jen tak v kufru je nanejvýš nepraktické.

Existuje samozřejmě i další luxusnější Hi-tech cesta: pneumatiky či spíše celá kola vybavená super technologií S Dunlop Self-Supporting Technology (DSST), na kterou má Dunlop patent, zajistí, že i při úplné ztrátě tlaku v pneumatice zůstane vůz kontrolovatelný. Pneumatika totiž obsahuje další přídavnou vrstvu, která dokáže unést váhu vozidla. Do nejbližšího servisu (max 80 km) tak zvládnete bez problémů dojet. Taková pneumatika je ale poněkud drahá, skoro sedmkrát. Koupíte ji za cenu kolem 7000 Kč a cena její opravy bude přiměřeně mastná. Což by cenu aut poněkud zvedlo, že? Pamatujte, že při zavádění jakýchkoliv novinek do výroby automobilů nejde nikdy o vaši bezpečnost nebo snad dokonce ekologii. Jde tu především o zoufalou snahu výrobců udržet ceny na stávající úrovni pomocí všelijakých modernizací. Jinak by totiž v krátké době zkrachovali. Levná auta se nikde na světě nevyrábějí, leda kromě Indie.

Tento článek jsem uveřejnil 15.4.2009 na mém webu www.ahasweb.cz. Protože tam nemám diskuse, uvádím jej zde pro získání názorů a umožnění diskuse čtenářů.

Autor: Jan Bílek | čtvrtek 16.4.2009 8:00 | karma článku: 22,94 | přečteno: 1726x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,63 | Přečteno: 473x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,13 | Přečteno: 375x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,13 | Přečteno: 646x | Diskuse| Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,66 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,56 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.