Na koho to slovo padne

Rath, Nečas, Gross, Babiš. Čtyři persony non grata. První tři už léta "leží na výřadu". Poslední z nich je teď jak zajíc v leči obklíčen "tradičními" politiky. Zatím se mu daří kličkovat mimo zónu dostřelu. Kruh se ale úží.

Co provedli, že se znelíbili?

Pan Rath nebude větší grázl, než jeho političtí kolegové či rivalové. Proč právě on byl vyvržen z politického podsvětí? Z některých odposlechů je zřejmé, že se vyjádřil pohrdavě k odevzdávání "tributů" do stranické pokladny. Z toho lze soudit, že si je i s kumpány v plné výši nechávali pro sebe a rodná partaj ostrouhala. Nakonec i z výpovědí některých aktérů dotační aféry ROP Severozápad vyplynulo, že i tam část odlitých peněz směřovala do kasy partaje. To by mohlo potvrzovat, že nejde o nic výjimečného. Užiji-li politiky oblíbené klišé, může jít o "obvyklý jev napříč politickým spektrem". 

Premiér Petr Nečas dva měsíce před pádem své vlády vycestoval do Ruska. Tam mimo jiné jednal i s D. Medveděvem o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Jenomže vedle rusko-českého konsorcia MIR 1200  měl o 300 miliardovou zakázku zájem i americký Westinghouse. Podle Petra Hájka, poradce exprezidenta Klause, právě znelíbení se USA mělo být hlavní příčinou odstranění Petra Nečase z politiky. Pravou příčinu zveřejnit nešlo a tak se to muselo, poněkud krkolomně, zaonačit přes metresu Nagyovou a její nepříliš chytré excesy.

Stanislav Gross se dostal na černou listinu hned krátce po tom, co se stal premiérem. Jisté je, že nejasný zdroj financování jeho barrandovského bytu, kolem kterého se před lety roztočila doslova mediální hysterie, nemohl být pravou příčinou nenadálého pádu "zlatého dítěte" sociální demokracie a lídra tabulek obliby. Mohl být, podobně jako u Nečase, jen pouhou zástěrkou jakéhosi mnohem závažnějšího provinění. Na veřejnost pronikaly zvěsti o jakési "pekelné knize hříchů" významných politiků, kterou měl stvořit během působení na ministerstvu vnitra. Jisté je, že jen co zmizel ze Strakovky, vyšetřovatelé došli k závěru, že se při nákupu bytu nedopustil žádného trestného činu či přestupku a nedlouho potom se mu i dovolilo jako kouzlem zbohatnout z prodeje akcií. 

Kdosi měl zájem z důvodů, které můžeme jen domýšlet, vystrnadit z významných pozic nežádoucí osoby a povedlo se to. Teď se stejný cejch vypálil ke jménu Babiš a roli "kabelky" převzalo Čapí hnízdo. Mělo už pár let po kolaudaci, když pan Babiš s hnutím ANO vstoupil do politiky. Nikomu tehdy nevadilo, že zrenovovaná ruina byla na 5 let vyčleněna z Babišova "impéria, získala evropskou dotaci a po uplynutí zmíněné doby se zase vrátila "pod křídla kvočny".

Ani v kampani před prvními volbami nikoho nenapadlo panu Babišovi předhazovat způsob, jakým přišel k majetku. K osočování lídra hnutí ANO nedošlo ani zkraje koaličního vládnutí. Teprve když politici pochopili, že hnutí ANO nebude jako všechny dosavadní partaje "spolupachatelem" fíglů, ale policajtem bránícím v jejich provádění, začaly se hledat "kabelky".

Najednou nevadí, že udání u Čapího hnízda je anonymní, nebo že Šuman je jakýmsi virtuálním přízrakem. Nikdo se neptá, kdo stojí za Kubíkem a Slonkovou, stejně jako nikdo nezkoumá, proč je veřejnoprávní ČT najednou tak vysazená vůči hnutí ANO.

Rathovy miliony, kabelky Nagyové,barrandovský byt Grosse i Čapí hnízdo jsou jen muletou. Ta v ruce toreadora dráždí býka a v titulcích médií má rozdráždit volyiče a odvést pozornost od skutečných příčin. 

Autor: Štěpán Bicera | čtvrtek 11.1.2018 11:25 | karma článku: 23,72 | přečteno: 422x