Kalousek už zprávu OLAF četl

Na Twitteru vyklopil, že potvrzuje spáchání trestného činu. Protože odmítá sdělit, kde ke zprávě přišel, měl raději mlčet. Z ministerstva patřící ANO ji sotva dostal. Zbývá jen OLAF a celá řada proč, na které se odpověď nedozvíme.

Vyšetřovatelům z OLAF nakonec mohla celá kauza Čapí hnízdo připadat jako podvod a tak to i ve své zprávě  napsali. Na policii však bude, aby našla pro podvod důkazy a na soudu, aby vyjmenoval zákony, které porušili na Čapím hnízdu zainteresovaní podvodníci. 

Už deset let posuzuje soud případ letounů CASA. Jako pracovníkům OLAF u Čapího hnízda, je i u nákupu letadel laické veřejnosti jasné, že šlo o lumpárnu. Věří vládnímu expertovi, tvrdícímu, že nákup letadel byl o 800 mil. předražen. 

K odsouzení lidí, kteří nákup sjednávali, však soudu nestačí pouhé předražení nákupu. K nevýhodné koupi mohlo dojít nezkušeností, podobně jako když stářím retardovaní důchodci nakoupí předražené hrnce od "šmejdů". Soud potřebuje nezvratné důkazy, že k předražení došlo za účelem obohacení a k těm se i po létech vyšetřování jen sotva dostane, zejména když podezřelým radí renomovaní advokáti. 

I u nákupu Pandurů je laické veřejnosti jasné, že Dalík by musel být šílený, aby požadoval půl miliardy pro sebe. Nejspíš fungoval jako nastrčená figurka, žádající úplatek pro svého bosse. Dalík ani Topolánek se však k ničemu takovému nepřiznali a soudu nezbylo, než Dalíka odsoudit za podvod, ve kterém vystupoval v roli prostředníka, ačkoliv jím ve skutečnosti "nebyl".

Podobně jako kauzy CASA či Pandury, vykazuje i Čapí hnízdo známky předem promyšleného podvodu. Bylo vyčleněno z Agrofertu, aby se mohlo stát samostatnou malou firmou, splňující základní kritérium dotace. Noví majitelé, notabene potomci pana Babiše, požádáním o dotaci nechtěně účel převodu potvrdili. Kompetentní pracovníci ROP Střední Čechy závady nezjistili a dotace by přiklepnuta. Z trosek vyrostlý zábavní a vzdělávací areál se vzápětí po uplynutí povinných pěti let vrátil pod křídla Agrofertu.

Z pohledu laické veřejnosti očividný podvod, jak vystřižený z pod pera scénáristy kriminálních příběhů. Po předpokládaném rozhodnutí sněmovny o vydání, přijde na řadu vyšetřování pana Babiše a spol. Zjistí se, že převod ruiny na příbuzné je legální. Zákon neporušuje ani žádost nových vlastníků o dotaci. Kompetentní úředníci nepřiznají eventuální úplatek. Nezákonnost se nedá přiklepnout ani návratu Čapího hnízda pod křídla Agrofertu, když se uskutečnilo až po uplynutí povinných pěti let.

Babišovi právníci by museli být padlí na hlavu, kdyby v tak jednoduché transakci udělali chybu. Že by někdo z lidí na kauze zúčastněných při výslechu přiznal, že záměrně vyvedli ruinu z Agrofertu, aby jako malá firma požádala o dotaci, je stejně pravděpodobné, jako že Mudr Rath po pravdě soudu řekne, jak k chudý doktor k mamonu přišel. 

Vyšetřování dotace pro Čapí hnízdo se potáhne roky. Pokud by si nakonec někdo dal práci s vyčíslením nákladů, už dnes se dá předpokládat, že přesáhnou padesát milionů, kvůli kterým celá kauza vznikla. Dá se i vytušit, že pan Babiš s panem Kalouskem dříve skonají, než bude soudem vynesen rezultát.

Řada politiků dnes shodně prohlašuje, že s trestně stíhaným politikem společně vládnout nemohou a vláda bez důvěry by vládnout neměla. Doufají, že při pověstné pomalosti českých soudů by se tak mohli nežádoucího Babiše jednou provždy zbavit. 

Autor: Štěpán Bicera | středa 3.1.2018 15:57 | karma článku: 44,88 | přečteno: 8461x