Azurové cesty 2. Ostrov Sainte-Marguerite
Samozřejmě, že znalci Azurového pobřeží (ať už současní či budoucí) na počkání vyjmenují řadu míst, do nichž byste měli co nejdříve zavítat. Téměř stoprocentně v téhle azurové hitparádě bude Cannes, Nice, Antibes, Monaco, Saint-Tropez a další proslulá města na pobřeží. Se znalci samozřejmě souhlasím, ale vábení ostrova jednoduše nešlo odolat. Představa dobrodružství, romantiky a také úžasné přírody byla velmi silným magnetem…
S ostrovem se ostatně můžete pozdravit už cestou na Azurové pobřeží – pár minut před přistáním na letiště Nice Côte d'Azur jednoduše mrknete (náhodou) z okénka a pod sebou máte Lérinské ostrovy (Îles de Lérins). Menší se jmenuje Saint-Honorat, větší Sainte-Marguerite.
Už z leteckého pohledu je tedy patrné, že „cíl ostrov“ neznamená v tomto případě několikahodinovou plavbu plnou nástrah a vlnobití, ale maximálně dojemné zamávání cestujícím, kteří odjezd nestihli a zůstali na břehu. Vzhledem k tomu, že loď z Cannes vyplouvá na ostrov každou hodinku (a po celý rok), je ovšem téměř jisté, že se s opozdilci na ostrově stejně potkáme. Plavba z Cannes sice trvá jenom patnáct minut, ale za tu chvilku se vám úplně promění svět - z rušného společenského města se ocitnete v prostředí oplývajícím klidem, přírodními a historickými poklady. Pojďte se přesvědčit...
Ostrov je mimo jiné známý pověstí, která praví, že za zdmi pevnosti Fort Royal byl za vlády krále Ludvíka XIV. vězněn tajemný Muž se železnou maskou. O pověst se, jak známo, zasloužil Alexander Dumas st., který příběh zpracoval do poslední části své ságy o třech, vlastně čtyřech mušketýrech. Mám ráda příběhy a dobrodružné obzvlášť a tudíž o tvrzení, že na ostrově Sainte-Marguerite strávil tajuplný vězeň celých jedenáct let, vůbec nepochybuji. Ostatně vězení i cely jsem pečlivě prozkoumala. Podle příběhu byla natočena řada filmů, možná si vzpomenete třeba na verzi z roku 1998 s Leonardem DiCapriem. Pro milovníky historie ještě jeden detail: Obranné opevnění se rozhodl postavit v roce 1617 vévoda de Guise, aby ochránil Cannes. Španělům se sice podařilo v roce 1635 ostrov obsadit, ale už za dva roky Francouzi získali pevnost zpátky. Citadela byla přejmenována na Fort Royal a posílena podle technik markýze de Vaubana, jednoho z nejuznávanějších pevnostních stavitelů. Cestu k pevnosti dal v 17. století postavit kardinál Richelieu…
Prohlídka pevnosti, vězeňských cel (nástěnnými malbami atmosféru umocnil francouzský umělec Jean Le Gac), památník hugenotů, kteří tady byli vězněni… To jsou jenom střípky zážitků, které člověku připomenou, že by si čas od času měl oživit už poněkud zaprášené vědomosti z historie. Jak by se hodily v části věnované podmořským objevům (Musée du Masque de fer et du Fort Royal)… Prostory skrývají archeologické objevy, především z dob Římanů, které byly nalezené u pevnosti a na mořském dně, pozůstatky římského vraku z roku 1 před naším letopočtem a saracénského vraku z 10. století.
A když už jsem se dotkla králů, vévodů, markýzů, kardinálů, dovolte, abych ještě uvedla skutečnou královnu ostrova Sainte-Marguerite – přírodu. Sotva vstoupíte na břeh, uchvátí vás vůně borovic a eukalyptů, které lákají k procházkám ve stínu. Z ostrova je nádherný výhled na horské masivy vnitrozemí, Mercantour a samozřejmě na canneský záliv. Nejlepší je vydat se po značených stezkách (to je taková objevná rada), které spolehlivě vedou ke všem těm botanickým a historickým klenotům. Například k vodní nádrží Batéguier s četnou ptačí společností, v níž nechybí ani rybáci obecní nebo rackové žlutonozí.
Existuje nespočet důvodů, proč île Sainte-Marguerite navštívit a určitě mezi ně patří i šance báječně si zaplavat v průzračné tyrkysové vodě. Kdo je vybavený maskou a šnorchlem, má unikátní příležitost zavítat do podmořského ekologického muzea (Écomusée sous-marin), které tvoří šest soch. Jde o unikátní projekt britského umělce Jasona deCaires Taylora, jeho monumentální díla leží v hloubce 3-5 metrů, ve vzdálenosti 84-132 metrů od břehu. Vstup je zdarma a oblast je chráněna - samozřejmý je zákaz kotvení lodí.
Ostrov vůbec má svá pravidla, díky kterým si ovšem zachovává své kouzlo: jízdní kola, skútry, drony a podmořský rybolov nejsou na ostrově Sainte- Marguerite povoleny a aby se zdejší příroda co nejvíc ušetřila, nikde nenajdete odpadkové koše. Jednoduše si svůj odpad musíte odvézt pěkně zpátky na pevninu. A na závěr jedna dobrá zpráva pro čtyřnohé přátele: pejskové jsou na palubě lodí i na ostrově vítáni (na vodítku)!
Stanislava Bezděčková
Azurové cesty 9. Sen zvaný Villefranche-sur-Mer

Snad každý, kdo se někdy ocitl na Azurovém pobřeží, potvrdí, s jakou lehkostí se v těchto půvabných končinách dá ponořit do snění. Tak například ve Villefranche-sur-Mer. To zkrátka vystoupíte z vlaku a rázem se ocitnete v příběhu.
Stanislava Bezděčková
Azurové cesty 8. – Grasse a jeho svět parfémů

O snech, které se na Azurovém pobřeží mohou docela lehko splnit, už maličko řeč byla. Jsou ovšem sny další a další, které se tady tak jednoduše mění ve skutečnost - v mém případě to bylo přání být “nosem“, přesněji parfumérkou...
Stanislava Bezděčková
Azurové cesty 7. - Vila a zahrady Ephrussi de Rothschild

Azurové pobřeží je takový nekonečný seriál příběhů okořeněných luxusním sluncem, mořem, hvězdami (myslím také ty, které září ve světě showbyznysu). Jeden z těch pozoruhodných příběhů vypráví například Villa Ephrussi de Rothschild.
Stanislava Bezděčková
Azurové cesty 6. – Toulky v Mougins

Kdo se někdy ocitl na Azurovém pobřeží, určitě mi dá za pravdu, že putování těmito končinami je příjemným balzámem na duši. S nadsázkou řečeno taková antistresová kúra, nad kterou by zbledlo i to nejkomfortnější wellness centrum.
Stanislava Bezděčková
Azurové cesty 5. Cannes a jeho legenda Croisette

Legendární Boulevard de la Croisette se pyšní spoustou přívlastků, přirovnáními. Například se o něm říká, že je to „hvězda hvězd“, kterou všichni znají, obdivují a dvoří se jí. A s hvězdami (filmovými) se tady také můžete potkat.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Vašemu školství chybí důraz na sociální dovednosti, líčí dánský expert a učitel
Premium Jak nejšťastnější lidé na světě vychovávají sebevědomé a samostatné děti, vysvětlují autoři knihy...
Harvard je nejlepší stranickou školou Číny. Učí kádry komunistické partaje, štve USA
Premium Čína a Harvard mají jedno společné: obě se považují za střed světa. A tak když se Čína ocitla v...
Její pohled uhranul svět. Slavný portrét afghánskou Monu Lisu přivedl do průšvihu
Seriál Je to jeden z nejuhrančivějších pohledů, jaký svět spatřil. Plný tiché krásy, dětské naivity i...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
- Počet článků 9
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 369x