Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tajemství zániku „Pražského jara“ 1968

Onen 21. srpen 1968 se u nás zapsal jako datum, kdy nás „Sovětský svaz osvobodil od svobody“. O něco podobného se dnes Rusko pokouší s Ukrajinou, ale neprobíhá to tak snadno. Naopak, vypadá to na to, že Rusko válku prohraje.

   Nepředbíhejme však událostem, které se staly těsně před 55 lety!

Po nástupu Alexandra Dubčeka, coby generálního tajemníka KSČ, v lednu 1968 k moci, se začaly dít v ČSSR věci, které nemají v dějinách marxismu-leninismu obdoby. Vznikl tzv. „socialismus s lidskou tváří“. O něčem takovém nehovoří nikde Marx, Lenin, Stalin ani Trocký...

Co je „socialismus s lidskou tváří“ se dovídáme z „Akčního programu KSČ“ z května 1968. Zde se však vynořuje gigantická otázka: Zbavíme-li klasický socializmus (Marx, Lenin, Stalin, Trocký...) teorie „třídního boje“ a nahradíme jí „humanizmem lidské tváře“ zůstane onen společenský řád „socialistický“ a nebo vznikne „socialně demokratický system“, který během krátké doby přeroste v parlamentní demokracii a svobodné volby... (Ferdinand Peroutka: „Otázkou není, zda-li socialismus nebo kapitalismus, nýbrž svoboda a nebo diktatura.“).

Před timto dilematem nestály v roce 1968 pouze moskevští komunisté, nýbrž i vládní garnitura prezidenta USA, Lyndona Johnsona.

Dalším „kamenem úrazu“ byla tzv. „Třetí cesta“ (The Third Way) místopředsedy vlády ČSSR, Oty Šika. Jednalo se zde o hluboké reformy jak klasického socialistického, tak kapitalistického hospodářského systému a vytvoření tzv. „třetí cesty“ světové ekonomie...

V tehdejším vedení KSČ v ČSSR  se rovněž řešila otázka zda-li proti Dubčekovým reformám moskevská garnitura, vedená Leonidem Brežněvem, by mohla zasáhnout vojenskou silou (viz Ukrajina), či nikoli. Došlo se k závěru, že k tomu není důvod z následujících příčin: Povstání proti komunistickým diktaturám v NDR 1953 a v Maďarsku 1956 potlačila vojensky sovětská armáda, protože byly protikomunistické. Reformy v ČSSR jsou produktem vedení ÚV KSČ se souhlasem ÚV KSSS. Leonid Brežněv vůči Dubčekovi: „Eto vaše dělo!“ (To je vaše věc!).

 Brežněv sice lhal jako když tiskne, ale pražští komunisté jeho záruce věřili, ačkoli americká a britská výzvědná služba je informovala o tom, že se k hranicím ČSSR stahují z NDR, Polska a Maďarska sovětské tanky, jejíž kapacita přesahuje obranný charakter... Invaze je tedy jistá! Otázkou pouze zůstává „Kdy?

Nyní jde o to, jak se zachová USA a státy NATO.

Tzv. „Trumanova doktrína“ z roku 1947, umožňuje USA kdekoliv a kdykoliv ve světě zasáhnout, pakliže jsou ohroženy americké zájmy („Na svět se nelze dívat jako na nepohyblivou veličinu, a tím pádem není pro nás status quo žádnou svatyní“, Harry Truman, prezident USA). Předpokladem je ovšem americký zájem a boj proti komunizmu...

 To ČSSR nesplňovalo. Vedení státu nechtělo komunismus odstranit, nýbrž ho reformovat. Ředitel FBI, John Edgar Hoover: „Buďto kapitalismus nebo komunismus. Žádné poloviční těhotenství neexistuje!“ To platilo i pro Šikovu „Třetí cestu“.  

Ota Šik neplánoval nastolení kapitalistického způsobu ekonomie, nýbrž odstranění nefunkčního socialistického plánování, nastolením „socialistického tržního hospodářství“, podobně jako tomu bylo v tehdejší Jugoslávii.

Podle prezidenta Lyndona Johnsona, ale hlavně jeho viceprezidenta Huberta Humphreye, ČSSR nesplňovalo žádné z podmínek vojenského, hospodářského ani diplomatického zásahu USA ve smyslu „Trumanovy doktríny“.

Tím byl osud „Pražského jara“ 1968 zpečetěn...

(Doplňkový pramen - Jan Berwid-Buquoy „Co to bylo ´Pražské jaro´1968 a přepadení Československa Sovětskou armádou 21. srpna 1968“, nakladatelství MJF, Praha 2018).

Autor: Jan Berwid-Buquoy | neděle 27.8.2023 22:02 | karma článku: 20,27 | přečteno: 640x
  • Další články autora

Jan Berwid-Buquoy

Kriminální iluze socialismu

Když bohatí zchudnou, chudí umřou hlady! Poučuje nás prastaré anglické heslo: „When the rich get poor, the poor starve ?to death.” Komunisté nerozumí hospodářství. Kdyby mu rozuměli, nebyli by komunisté!

29.2.2024 v 23:56 | Karma: 18,66 | Přečteno: 453x | Diskuse| Politika

Jan Berwid-Buquoy

Anatomie atentátníka

Atentáty existují od nepaměti a v západní hemisféře jsou takřka na denním pořádku. To, co se však přihodilo 21.12. 2023 na Filosofické fakultě KU, na Náměstí Jana Palacha, to nemá v dějinách českého národa obdoby:

25.1.2024 v 17:47 | Karma: 11,12 | Přečteno: 385x | Diskuse| Společnost

Jan Berwid-Buquoy

Historické kotrmelce diktátora Putina

Poradci ruského prezidenta, Vladimíra Putina, jsou Ivan 4 „Hrozný“,Petr1 “Veliký“ a Kateřina 1 „Veliká“. Navíc ještě začal rehabilitovat a oprašovat Stalina... Putin na každém kroku zapomíná, že žije v 21. století.

1.1.2024 v 13:39 | Karma: 21,67 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Jan Berwid-Buquoy

Kdo vraždí ženy?

Kriminalita má sice mnoho tváří, ale nad některými druhy kriminality zůstává lidský mozek beznadějně stát. Lidská moudrost má silně ohraničené meze působnosti, ale lidská blbost je naprosto bez hranic...

12.12.2023 v 0:14 | Karma: 17,28 | Přečteno: 530x | Diskuse| Společnost

Jan Berwid-Buquoy

Nešťastná země zvaná Rusko

Rusko je, bylo a patrně zůstane chudobincem Evropy. S obrovským úspěchem se vyhýbá evropské civilizaci a ve své vnitřní perverzitě to povařuje za vítězství. Vzdálíte-li se od ruských metropolí a zabloudíte na venkov

27.11.2023 v 18:47 | Karma: 28,28 | Přečteno: 765x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Na Česko udeří velmi silné bouřky. Odpoledne a večer zasáhnou většinu území

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  14:45

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  14:35

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

  • Počet článků 349
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2409x
Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy, docent rer.pol. Absolvent Freie Universität Berlin (Záp. Berlín). Viceprezident České atlantické komise (ČAKO) a předseda Sekce osvěty a zpravodajství. Plukovník ČAKO..  Majitel barokního zámku v Táboře-Měšicích.