5 způsobů, jak vytvořit dokonalou omluvu...

Americký časopis TIME otiskl zajímavé myšlenky psychologie úspěchu tří docentek vysoké školy Oberlin College (US stát Ohio) pod názvem „5 ways to craft te perfect apology“. Jde v nich o umění vytvořit správnou omluvu.

 

  1. Nic neuspěchejte...Je nutné si omluvu nejdříve řádně rozmyslet a formulovat, než vyslovit nějaký formální blábol“, říká sociální psycholožka Cindy Frantzová z americké  Oberlin College, která zkoumala, jak načasování ovlivňuje účinnost omluvy. "Zjistili jsme, že všeobecně existuje pokušení se rychle omluvit. Ovšem  jde pouze o to celý incident uzavřít a pokračovat dál. Tato primitivní snaha však prospívá pouze pachateli, ale v žádném případě neodpovídá potřebám oběti," dodává Cindy Frantzová. „Můžete poskytnout účinnou omluvu, dokud poškozená strana uvěří, že plně chápete, co jste udělali špatně.Pokud bude omluva pouhou frází, nebude to považováno za upřímné."
  2. Začněte konkrétními pojmy a nic neokecávejte...

Použijte slova ‚omlouvám‘ se nebo je ‚mi líto‘ a zdůvodňete je. Volba místo toho pro fráze jako ‚promiňte‘ nebo mrzí mě co se stalo‘, často celou věc zamlžují a k žádné omluvě nevedou. Mají pouze neurčité obrysy omluvy, ale ve skutečnosti žádnou omluvou nejsou“, říká Marjorie Ingall, spoluautorka nové knihy  „Sorry, Sorry, Sorry: The Case for Good Apologies".

Navíc, když řeknete, že něčeho „litujete“, zaměříte se nejen na vás a vaše emoce, ale i na pocity ukřivděné osoby.

  1.  Přijměte svůj díl zodpovědnosti!

Proč byste se měli omlouvat, když jste na vině oba?

To je přesně otázka, se kterou se mnoho lidí potýká“, tvrdí docentka Schumannová – „a jistě, často existuje dvojí odpovědnost. Ale je nutné povzbuzovat lidi, aby se skutečně zaměřili na převzetí odpovědnosti za tu část konfliktu, za kterou jsou odpovědní." Říká docentka. Dále uvádí: „Vyhněte se nutkání formulovat to jako ‚Omlouvám se, že jsem Vás urazil, ale Vy jste učinil vůči mně totéž‘. Sklon k tomu je „normální, protože chceme zasadit své chování do kontextu a upozornit na skutečnost, že jsme také zraněni“. Nic to ovšem nevyřeší a mohlo by to dokonce vést k eskalaci konfliktu...

  1. Ujasněte si, jak plánujete věc urovnat...

Jedním ze základních prvků omluvy je odškodnění. „Někdy“, říká docentka Schumannová, „je to možné přímým způsobem. Když rozbijete jejich symbolickou ‚oblíbenou sklenici na víno‘. Kupte jim novou prostřednictvím peněžní odměny. Jestliže tak neučiníte, vzniká dojem, že ‚smrdíte pětníkem‘. Pokud to není možné, zvažte symboličtější formy omluvy. Pakliže, například kritickým komentářem, zraníte něčí city, dejte jasně najevo, že jste se nevhodně vyjádřili. Někdy nemůžete napravit to, co se stalo, ale můžete přemýšlet o tom, že se vztah pohne kupředu, v případě dobré vůle. Můžete sdělit i slib, že se to nebude opakovat. Je důležité, aby druhá osoba slyšela, že to nebude pokračovat." ...a mohla vám věřit, že v budoucnu zlepšíte své chování."

  1. Nečekejte na odpuštění

Nikdy nečekejte žádné odpuštění. Okamžitá omluva je výchozím bodem celého problému. Zejména u těžkých urážek, bude poškozená osoba často potřebovat čas a prostor na uklidnění. a je důležité na ní netlačit. Může být lákavé navázat na něco jako "Co se děje? Omluvil jsem se - tak oč vlastně jde?"  To je naprosto kontraproduktivní reakce. Místo toho, Schumannová navrhuje začít takto: „Chápu, že má omluva nevyřeší všechno, a chci i nadále dělat, co je v mých silách, abych to napravil. Doufám, že i když nejste připraven mi odpustit, jste ochoten se mnou spolupracovat, abychom se dostali do bodu, kdy se můžeme jednoznačně pohnout vpřed“. To může dokonce vyvolat velice lukrativní spolupráci...

Dobře promyšlená omluva skutečně funguje. Přesvědčil jsem se o tom sám na sobě...

V roce 1980 jsem při jedné přednášce na universitě v Západním Berlíně urazil jakéhosi britského důstojníka. Po přednášce jsem formuloval  omluvu podle výše uvedených pouček. Nejenže to zabralo, ale důstojník mi navíc nabídl, abych sloužil u něho v British Army.

Můj tehdejší plat činil 7.000,- Marek měsíčně (3.500,- Eur = 80.500,- Kč). To je i na dnešní dobu obrovský příjem. Za 10 let služby v britské armádě jsem tedy obdržel celkem 9.660,000,- Kč.

 Jinými slovy: Za jednu jedinou správnou omluvu, ve správný čas a na správném místě jsem se stal multimilionářem...

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Berwid-Buquoy | sobota 27.5.2023 21:54 | karma článku: 8,53 | přečteno: 408x
  • Další články autora

Jan Berwid-Buquoy

Kriminální iluze socialismu

29.2.2024 v 23:56 | Karma: 18,66

Jan Berwid-Buquoy

Anatomie atentátníka

25.1.2024 v 17:47 | Karma: 11,12

Jan Berwid-Buquoy

Kdo vraždí ženy?

12.12.2023 v 0:14 | Karma: 17,28

Jan Berwid-Buquoy

Nešťastná země zvaná Rusko

27.11.2023 v 18:47 | Karma: 28,28