Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co má společné chataření se zdravým rozumem?

Neřku-li zdravým životním stylem? Zhola nic. Po zkušenostech s různými chatami vlastními i cizími musím konstatovat, že nic.  

Jako majitel i host těchto více či méně, spíše pak méně, úchvatných zařízení, jsem více a častěji vykazovala známky fyzické vyčerpanosti i duševní nerovnováhy. Velmi často se chataření stávalo v soužití rodiny příčinou extrémního napětí.

A přesto.

Prvním důvodem, proč si čecháček, moraváček, slezáček, lufťáček a jiný ček z Czech Republic pořizuje chatu nebo jakoukoliv boudu, budku či chýš, je touha vlastnit. Vlastnit nemovitost a nejlépe ještě pozemek. Včera jsem se setkala s kamarádem pražáčkem. Nadhodila jsem, že bych zase ráda chatařila nebo chalupařila.  Že je mně to líto, že jsem těmi rozvody vždy právě o tuto nemovitost přišla.

A ten… ten mně sdělil, že si pořizuje Chalet. Vyrazil mi dech. Chalet? Zasnila jsem se. V tu ránu jsem byla ve Svatém Mořici nebo v Kitzbühelu a už jsem si hřála zmrzlé packy u ohniště velikosti našeho obýváku, za prosklenou zdí pozorovala tyčící se panorámata a na zasněžených úbočích Alpských velikánů zapadající slunce, rozněžněle dokreslující křehkost mrznoucích krystalků sněhových vloček. A vůně, vůně horkého glühweinu, teplého uzeného na prkýnku, kýblíku brusinkové marmelády a křupavého chleba z pece černé kuchyně. A nikde jsem tam neviděla záda chalup ověnčená starými deskami, zbytky plechů, kupičkou dvanácti zbylých dlaždic, pod igelitem starým divanem, molitanovou matrací a ledničkou bez dvířek, děravým hrncem a což teprve plastovou židlí, kterou rozlomil strejda, a jež tak půvabně dotváří kolorit našich chat.

Ale „aj cvaj“  jsem byla zase v realitě českých slátaných a zalátaných bud. Pražák Péťa mne postavil na zem: „Ale né, naši mají nějakou chatu u Štěchovic, tak to s manželkou chceme vylepšit, nic velkého, kanadský srub pro nás a možná menší pro naše. Sehnal jsem levně nová elektrická vrata, tak tam bude i garáž.“

Hm, zamyslela jsem se zase, vzpomněla na svá trampská léta a v duchu se sama sebe ptala, jestli tam nejsou spíše trampské osady? Třeba trampská osada Ztracená naděje, nebyla jedna z nejstarších? Péťa ještě bodře dodal: „Už jsem dost starej, taky bych měl něco vlastnit. Docela nás to baví, jezdíme po vesnicích a sbíráme trakaře a kolesa a ty hnědé džbánky. To víš, chceme zachránit tu původní architekturu a styl. Nějaké cepy už máme, taky ohlávku. No dovez mně něco z Alp, třeba ty lyže a zvonec na krávu,“ ještě dodal.

Rozloučila jsem se. Tak já chci „vlastnit“ v Krušných horách a lyže z Alp mne nenapadly. On pověsí lyže z Alp na kanadský srub u Štěchovic. Zamyslela jsem se, a to na dlouhou dobu, kolik pitomostí kolem této touhy „vlastnit“ napadlo můj rustikální mozek. No hodně. Tak například v divoké přírodě Krušnohoří chci vlastnit ještě skalku a jezírka. V mé bujné fantazii jsem se už viděla… brekeke…, jak tam pod vrbičky skládám hrnečky a straším vnuka Ladovým vodníkem. Takže ze mne touha vlastnit kus Krušnohoří vyrobila infantilního debila. Ono by vlastně všichni chataři udělali dobře, kdyby nechali architekturu a styl na skanzenech a muzeích a svěřili záchranu do povolaných rukou a nezaneřáďovali naši maličkou odlesněnou krajinu lesními sídlišti a pernou prací. Jenže ta touha vlastnit...

Jiná je záchrana staré chalupy opečovávané s citem a vkusem. Tam ale mají slovo naši milí památkáři a v neposlední řadě naše bankovní konto. Chatový slepenec na státním pozemku, popřípadě na dvě stě čtverečných metrech, je možno pořídit sice ne levně, ale ani ne draze. Rekonstruovat chalupu nebo vkusně zrekonstruovanou koupit, tak to už je jiná investice.

Investorů do půvabných chalup u nás mnoho není, protože kdo už na tento luxus má, nemá na něj čas. Nebo spíš netráví zde čas ke svému odpočinku, ale je to zase podnikatelská investice. Díky tomu máme nádherné chalupy – penziony, restaurace po Krkonoších, Orlických horách apod. Ale nemnoho.

Mohu kamkoliv a kdykoliv na místa v naší zemi, která mají dobrou úroveň, kde je dosud krásná a svěží příroda, ale já chci vlastnit. Chci, aby to bylo moje. Chci praktikovat svůj kutilský um. Jsem si jistá, že moje chata bude ta nejkrásnější, nejkreativnější, nejatraktivnější, nejromantičtější a .... Budu vlastnit...

Abych mohla co? Co má chataření společného se zdravým rozumem? Zhola nic.

 „Není nic horšího, než když na chatě děláte něco jiného, než se od vás očekává,“ prohlásila, mimo jiná moudra, moje dcera. Tak o tom příště.

 

 

Autor: Mira Anna Barsa | pátek 22.5.2015 9:20 | karma článku: 22,23 | přečteno: 910x
  • Další články autora

Mira Anna Barsa

Politici, připravujete zákony proti vandalismu a násilí imigrantů?

Policie nemá pravomoci k okamžité pomoci při přestupku proti občanskému soužití - rušení nočního klidu, vandalismus apod. A jsme-li fyzicky napadeni? Naše zákony jsou k ničemu nyní. Příslušník Policie ČR v danou chvíli nepomůže.

3.6.2015 v 11:30 | Karma: 33,83 | Přečteno: 1049x | Diskuse| Politika

Mira Anna Barsa

Neschopnosti, zbabělosti a vychytralosti tvé jméno je Kvóta

Články o kvótách putují mezi potenciálními uprchlíky jako pozvánka do Evropy. Stačí překládat a lepit do desek nazvaných: Kam to bude? Chceme situaci změnit? Tak si ji kupme. Investujme do pravdivých informací a do jejich šíření!

1.6.2015 v 20:07 | Karma: 33,10 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Mira Anna Barsa

Při každých volbách v Ústí nad Labem věříme v malý zázrak

Mohla bych rezignovat jako mnoho jiných. Ale po nějaké době jsem vyrazila do města a nestačila se divit."Podívej, ten kruháč pod lanovkou je dokonalý, ale tady se vyjímá jako růže na rumišti ," řekl Holanďan své

27.5.2015 v 20:36 | Karma: 24,49 | Přečteno: 897x | Diskuse| Ústí nad Labem

Mira Anna Barsa

Ať už k nám ti Němci raději nejezdí aneb jak stavíme dálnici aneb kdyby to šlo, Babiš by nás spasil

Přijedou po několika měsících, po roce, po dvou, po deseti letech a ptají se... A já se taky stále ptám. Němci se ptají, kdy dostavíme dálnici D8. Ptají se mile, mnohdy blahosklonně, někdy s pochopením i rezignovaně.

23.5.2015 v 15:03 | Karma: 24,69 | Přečteno: 1025x | Diskuse| Ostatní

Mira Anna Barsa

Další krok k zrovnoprávnění mužů a žen v Německu

Poslední bašta mužské dominance musí padnout, ženy mají právo na rovnoprávnost, a pokud to nejde jinak, je nutné udělat vše k zavedení dalších kvót. Ženy mohou stejně dobře jako muži krást, vraždit, podvádět, ubližovat, zneužívat pravomoci nebo se vyhýbat placení daní. 30 procent účasti ve vedení firem mají jistých. Nyní se jedná o kvóty pro ženy ve výkonu trestu.

7.3.2015 v 17:21 | Karma: 30,74 | Přečteno: 1061x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2464x
Že nejsem dáma se snažím maskovat, výhodou je můj věk, je mně 54 a to je zatraceně hodně, abych občas něco pochopila, třeba jen systémem pokus omyl...