Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Migrační vlna a krizové stavy v ČR

V souvislosti se současnou migrační krizí se často mluví o nutnosti vyhlášení výjimečného stavu. Ten sice naše legislativa nezná, ale i tak má stát a samospráva v záloze několik možností pro případ potřeby.

V České republice existují celkem čtyři krizové stavy - stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav, přičemž všechny kromě válečného stavu lze vyhlásit i z nevojenských důvodů. Přestože zatím není nutné žádný krizový stav vyhlásit, poměrně rychle se může toto změnit. Co by to v paxi znamenalo?

V první řadě je nutné si uvědomit, že krizové stavy samy o sobě nic nevyřeší, pouze poskytují více možností úřadům a složkám záchranného systému. Proto bývají vyhlašovány až v případech, kdy nelze danou situaci zvládnout jejich běžnou činností a je nutné zavést tzv. krizová opatření.
Protože lze předpokládat, že situace by eskalovala pozvolna, bylo by i vyhlašování krizových stavů postupné. V první fázi by hejtman příslušného kraje (např. Jihomoravského) vyhlásil stav nebezpečí pro část nebo celé území kaje a zároveň s tím určil krizová opatření, která by tímto vstoupila v platnost.
Mezi opatření, která může hejtman kraje takto vyhlásit patří například poskytnutí věcného prostředku a pracovní pomoci, provádění staveb, vykonávání péče o děti a mládež nebo zákaz vstupu na určené místo.
Jak vyplývá z výše uvedeného textu, neřeší tato opatření problém samotného přílivu uprchlíků, ale zajištění podmínek pro jejich pobyt. Jedná se tedy o opatření pro nouzové přežití po nezbytně nutnou dobu.

Pokud nebude postačovat vyhlášení stavu nebezpečí a problém se bude týkat více než jednoho kraje, může vláda vyhlásit pro celé území státu, nebo pro vymezené území nouzový stav. Tento stav již řeší kromě podmínek nouzového přežití také samotný vstup na území České republiky. Vláda je totiž oprávněna při jeho vyhlášení stanovit opatření k ochraně státních hranic, pobytu cizinců nebo osob bez státní příslušnosti a nařídit nasazení vojáků v činné službě a jednotek požární ochrany k provádění krizových opatření (v případě hasičů jde v tomto případě například o výstavbu táborů).
Některá krizová opatření však mohou směřovat i proti vlastním občanům, jako v případě omezení práva pokojně se shromažďovat ve vymezeném prostoru území ohroženého nebo postiženého krizovou situací. Toto opatření si lze představit především v bezprostředním okolí zařízení pro cizince, kde by mohlo docházet ke zbytečnému vyhrocování situace.

Často bývá v souvislosti se současnou migrační vlnou zmiňován poslední zmiňovaný krizový stav - stav ohrožení státu. Ten může vyhlásit Parament na návrh vlády a k přijetí usnesení o jeho vyhlášení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců a souhlasu nadpoloviční většiny všech senátorů.
V takovém případě je Vláda oprávněna nařídit omezení vstupu na území České republiky osobám, které nejsou občany České republiky a omezit držení a nošení střelných zbraní a střeliva.
Tento stav je však spíše jakýmsi předstupněm válečného stavu a může být vyhlášen v situacích, kdy je bezprostředně ohrožena svrchovanost státu, územní celistvost státu nebo jeho demokratické základy. Ani jedna podmínka pro jeho vyhlášení však v souvislosti s migrační krizí není naplněna.

Ne všechna opatření jsou ale vázána na vyhlášení krizového stavu. I bez nich totiž může Vláda povolat Armádu ČR k plnění úkolů Policie ČR, pokud síly a prostředky policie nebudou dostatečné k zajištění vnitřního pořádku a bezpečnosti. Stejně tak tomu bylo v minulosti už několikrát při povodních nebo nedávno ve Vrběticích.
Pro některé situace, jako je havárie jaderných elektráren, je toto nařízení dokonce v platnosti trvale.
Vláda svým nařízením určí nejen počet vojáků, ale také objekty důležité pro obranu státu a úseky státních hranic střežené vojáky armády.

Pokud nepotřebuje AČR ke konkrétnímu úkolu zvláštní pravomoci, může se zapojit do řešení migrační krize i bez samotného nařízení Vlády a to na základě Ústředního poplachového plánu Integrovaného záchranného systému.
Pro jeho potřeby vyčleňuje AČR například 4 odřady s materiální základnou humanitární pomoci (celkem pro 1800 osob) nebo odřady pro převoz humanitární pomoci a zásobování.
Pokud by v souvislosti s pobytem uprchlíků došlo k výskytu vysoce nebezpečné nákazy, má armáda připraven mobilní biologický tým, zdravotnické týmy včetně sanitních vozidel a speciální nemocnici v Těchoníně.

Další článek: Kam s uprchlíky?

Autor: Michal Bareš | středa 2.9.2015 14:32 | karma článku: 11,74 | přečteno: 1014x
  • Další články autora

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma: 24,07 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Michal Bareš

Mohou být billboardy prospěšné?

Za chvíli nás čekají další volby, na některých místech hned dvojité. Ze spousty reklamních ploch na nás shlížejí postavy, které to s nám myslí zaručeně dobře. Billboardy však mohou mít mnohem lepší účel, než jen radit, koho volit.

16.9.2018 v 17:06 | Karma: 4,67 | Přečteno: 143x | Diskuse| Občanské aktivity

Michal Bareš

Potok jménem Doubrava

Řeklo by se běžný potůček, kterých je všude plno a leckdy nemají ani svůj název. Tenhle ho ale má - Doubrava.

10.8.2018 v 8:02 | Karma: 10,72 | Přečteno: 572x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma: 16,14 | Přečteno: 1279x | Diskuse| Ostatní

Michal Bareš

Městské weby a informace o možném ohrožení občanů. Jsou dostačující?

Podíval jsem se na to, jak si v oblasti ochrany obyvatel vedou internetové stránky obcí s rozšířenou působností v Pardubickém kraji. Rozhodně musím pochválit Pardubice, Českou Třebovou a s malou výtkou i Žamberk.

2.1.2018 v 18:24 | Karma: 4,50 | Přečteno: 204x | Diskuse| Pardubice
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Šlachta se v televizi hrubě pohádal s komentátorem, Schmarz pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1115x
Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal