Putování po Měsíci - Krátery
V další části putování po Měsíci s Newtonem 114//900 se podíváme na krátery, zlomy (lat. Rupes) a údolí (lat. Vallis). Dále pak světelným skvrnám , pruhům a řetězům kráterů (lat. Catena).
Nejtypičtějším útvarem na Měsíci jsou krátery, žádný z nich však není vidět na Měsíci při pozorování pouhým okem, proto před vynálezem dalekohledu o nich nebylo vůbec nic známo. Uvidíme je zřetelně (alespoň ty největší) při pozorování Měsíce triedrem minimálně 6 x zvětšujícím. Měsíční krátery dělíme na čtyři hlavní podskupiny, valové roviny, kruhová pohoří, vlastní krátery a kráterové jamky. Valové roviny jsou velké krátery o průměru 60 – 300 km, zpravidla bohatě členěným, mohutným valem na mnoha místech narušeným menšími krátery, údolími a také sesuvy a plochým, tmavě zbarveným dnem. Kde můžeme spatřit malé krátery, pahorky, brázdy aj. Příklady valových rovin jsou Bailly, Clavius, Longomontanus, Plato, Archimedes a Ptolemaeus. Ptolemaeus má průměr 153 km a hloubku až 2400 m, takže poměr hloubky k průměru je 1 : 64, je to tedy velmi mělký útvar. Kruhová pohoří jsou asi nejhezčí a tvarově nejbohatší. Průměr kolem 20 – 100 km, zpravidla s terasovitě utvářeným kruhovým valem s ostrým okrajem (hřebenem) a s jedním nebo několika středovými (centrálními) vrcholky uvnitř kráteru. Vnitřní svahy jsou sráznější (sklon 20°-30°) a vnější pozvolnější (sklon 5°-15°). Dno je zpravidla níž než okolní terén vně valu a podle Schröterova pravidla platí, že objem valu nad úrovní okolí se rovná obsahu kráterové prohlubně. Příklady jsou Arzachel, Theophilus, Tycho, Copernicus, Aristarchus a Aristillus. U kráteru Copernicus je poměr hloubky k průměru 1 : 25, což je relativně mělká prohlubeň. Jako poslední snímek v dnešní části dávám snímek z Apolla 17 z oběžné dráhy kolem měsíce právě kráteru Copernicus, kde vynikne jeho „mělkost“ pří porovnání snímků pořízených pomocí mého malého dalekohledu. Vlastní krátery jsou většinou malých rozměrů o průměru 5 – 80 km, s jednoduchým pravidelným valem a s relativně ostrým okrajem bez teras na valu a bez středového kopce na dně. Příklady jsou Abulfeda, Abenezra, Herodotus, Picard , Bessel, Kepler a Hortensius, který má průměr 146 km a hloubku 2860 m (poměr 1 : 5). Kráterové jamky jsou nejmenší krátery, které většinou leží na hranici viditelnosti i větších dalekohledů, s nepatrným anebo zcela chybějícím valem. Průměry od několika set metrů až po pár kilometrů. Jejich hloubka je tak nepatrná, že již 24 hodin po východu Slunce obyčejně mizí.
Zlomy a údolí. Jeden z nejznámějších zlomů je asi Přímý zlom (lat. Rupes Recta) pozorovatelný i menšími dalekohledy o délce 110 km, výška 240 – 300 m a zdánlivé šířce 2,5 km. Není to tedy strmý sráz ale mírný svah. Dalším dobře viditelným je Altaiský zlom (lat. Rupes Altai) Dříve to bylo vnitrozemské pohoří , i když je spíše charakteru zlomu kde svahu spadají dovnitř kotliny o délce 480 km. Údolí je vlastně veliká průrva prostupující jinak velmi hornatou krajinou. Nejvýznačnějším a nejmohutnějším údolím na přivrácené straně Měsíci je Údolí Rheity („náš“ hvězdář Antonín Maria Šírek z Rheity 1597 – 1660),(lat. Vallis Rheita) široké průměrně 30 km a dlouhé asi 450 km. Dále Alpské údolí (lat. Vallis Alpes) široké 12 km a dlouhé 160 km. Obě jsou tak vhodné pro malé dalekohledy.
Naopak světelné pruhy a skvrny se dají pozorovat kolem úplňku. Jsou to například krátery Tycho, Copernicus, Kepler, Aristarchus a Herodotus.
Řetězců kráterů (což je vlastně řada kráterových jamek seřazených za sebou) se dá na povrchu Měsíce pozorovat hodně. Bohužel, z těch pojmenovaných (osm útvarů) jsem fotograficky zachytil jen jednu a navíc ta se na snímku jeví spíš jak nějaká brázda kde nejde rozpoznat jednotlivé krátery. Viz snímek se spodní částí Catena Abulfeda.
Zdroj:
Rükl Antonín Atlas Měsíce
Sadil Josef Cíl Měsíc
Sadil Josef Měsíc
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Copernicus_dall'Apollo_17.gif
Zajímavé stránky
http://www.jiast.cz/clanky/teleskopie/teleskopie-xxi-amaterske-pozorovani-mesicniho-povrchu
http://planetarynames.wr.usgs.gov/SearchResults;jsessionid=DF8450C1BB0A9CEEDBE4207B1B6FD144
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 6,66 Měsíčního dne

Snímky z videí pořízených Newtonem 114/900 a webkamerou ze dne 5. 5. 2014 v čase 21:51-22:13 hodin. Měsíc je tak ve stáří 6,66 dne. Selenografická poloha terminátoru je nyní + 10,6 °. Vlastně povídání o kráterech 6 dne, druhý díl. Nyní k vlastnímu pozorování povrchu Měsíce.
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 5,64 Měsíčního dne

Snímky z videí pořízených Newtonem 114/900 a webkamerou dne 4. 5. 2014 v čase 21:14 - 21:54 hod. Měsíc je tak ve stáří 5,64 dne. Selenografická poloha terminátoru je nyní + 22,8 °.
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 5. Měsíční den

Snímky z videí pořízených Newtonem 114 / 900 a webkamerou ze dne 4. 4. 2014 v čase 20:03 - 20:51 hod. Měsíc je tak ve stáří 5,08 dne. Terminátor postoupil o dalších asi 12° a jeho selenografická poloha je nyní + 30,0 °.
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 4. Měsíční den

Snímky z videí pořízených dne 3. 4. 2014 v čase 20:03 - 20:51hod. pomocí webové kamery a dalekohledu Newton 114 / 900. Přibližná selenografická délka terminátorů při nulové libraci v délce je + 41,2 °
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 3. Měsíční den

Dnes Měsíc ve stáří 3 dnů. Snímky jsou z 2. 4. 2014 z videí pořízených v 20:00 hod, nov byl před tímto datem 30. 3. 14 v 18:43 hod. Přibližná poloha terminátoru při nulové libraci v délce by tedy měla být + 53,4.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Při sjezdu řeky na Korsice zemřel Čech. Ostrov se potýká se silnými dešti
Dvaašedesátiletý český kajakář přišel o život ve čtvrtek odpoledne při sjíždění řeky Tavignano na...
Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách
Sledujeme online Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o záměru uzavřít dohodu o ukrajinských vzácných...
Europoslanec Kovařík končí v europarlamentu. Z rodinných důvodů, oznámil
„Z rodinných důvodů jsem se rozhodl ukončit po šesti letech své působení v pozici poslance...
KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty
Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...

Prostorný rodinný dům s hospodářskou budovou, Prostřední Bludovice
Horní Bludovice - Prostřední Bludovice, okres Karviná
3 450 000 Kč
- Počet článků 29
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 818x