Putování po Měsíci - Krátery
V další části putování po Měsíci s Newtonem 114//900 se podíváme na krátery, zlomy (lat. Rupes) a údolí (lat. Vallis). Dále pak světelným skvrnám , pruhům a řetězům kráterů (lat. Catena).
Nejtypičtějším útvarem na Měsíci jsou krátery, žádný z nich však není vidět na Měsíci při pozorování pouhým okem, proto před vynálezem dalekohledu o nich nebylo vůbec nic známo. Uvidíme je zřetelně (alespoň ty největší) při pozorování Měsíce triedrem minimálně 6 x zvětšujícím. Měsíční krátery dělíme na čtyři hlavní podskupiny, valové roviny, kruhová pohoří, vlastní krátery a kráterové jamky. Valové roviny jsou velké krátery o průměru 60 – 300 km, zpravidla bohatě členěným, mohutným valem na mnoha místech narušeným menšími krátery, údolími a také sesuvy a plochým, tmavě zbarveným dnem. Kde můžeme spatřit malé krátery, pahorky, brázdy aj. Příklady valových rovin jsou Bailly, Clavius, Longomontanus, Plato, Archimedes a Ptolemaeus. Ptolemaeus má průměr 153 km a hloubku až 2400 m, takže poměr hloubky k průměru je 1 : 64, je to tedy velmi mělký útvar. Kruhová pohoří jsou asi nejhezčí a tvarově nejbohatší. Průměr kolem 20 – 100 km, zpravidla s terasovitě utvářeným kruhovým valem s ostrým okrajem (hřebenem) a s jedním nebo několika středovými (centrálními) vrcholky uvnitř kráteru. Vnitřní svahy jsou sráznější (sklon 20°-30°) a vnější pozvolnější (sklon 5°-15°). Dno je zpravidla níž než okolní terén vně valu a podle Schröterova pravidla platí, že objem valu nad úrovní okolí se rovná obsahu kráterové prohlubně. Příklady jsou Arzachel, Theophilus, Tycho, Copernicus, Aristarchus a Aristillus. U kráteru Copernicus je poměr hloubky k průměru 1 : 25, což je relativně mělká prohlubeň. Jako poslední snímek v dnešní části dávám snímek z Apolla 17 z oběžné dráhy kolem měsíce právě kráteru Copernicus, kde vynikne jeho „mělkost“ pří porovnání snímků pořízených pomocí mého malého dalekohledu. Vlastní krátery jsou většinou malých rozměrů o průměru 5 – 80 km, s jednoduchým pravidelným valem a s relativně ostrým okrajem bez teras na valu a bez středového kopce na dně. Příklady jsou Abulfeda, Abenezra, Herodotus, Picard , Bessel, Kepler a Hortensius, který má průměr 146 km a hloubku 2860 m (poměr 1 : 5). Kráterové jamky jsou nejmenší krátery, které většinou leží na hranici viditelnosti i větších dalekohledů, s nepatrným anebo zcela chybějícím valem. Průměry od několika set metrů až po pár kilometrů. Jejich hloubka je tak nepatrná, že již 24 hodin po východu Slunce obyčejně mizí.
Zlomy a údolí. Jeden z nejznámějších zlomů je asi Přímý zlom (lat. Rupes Recta) pozorovatelný i menšími dalekohledy o délce 110 km, výška 240 – 300 m a zdánlivé šířce 2,5 km. Není to tedy strmý sráz ale mírný svah. Dalším dobře viditelným je Altaiský zlom (lat. Rupes Altai) Dříve to bylo vnitrozemské pohoří , i když je spíše charakteru zlomu kde svahu spadají dovnitř kotliny o délce 480 km. Údolí je vlastně veliká průrva prostupující jinak velmi hornatou krajinou. Nejvýznačnějším a nejmohutnějším údolím na přivrácené straně Měsíci je Údolí Rheity („náš“ hvězdář Antonín Maria Šírek z Rheity 1597 – 1660),(lat. Vallis Rheita) široké průměrně 30 km a dlouhé asi 450 km. Dále Alpské údolí (lat. Vallis Alpes) široké 12 km a dlouhé 160 km. Obě jsou tak vhodné pro malé dalekohledy.
Naopak světelné pruhy a skvrny se dají pozorovat kolem úplňku. Jsou to například krátery Tycho, Copernicus, Kepler, Aristarchus a Herodotus.
Řetězců kráterů (což je vlastně řada kráterových jamek seřazených za sebou) se dá na povrchu Měsíce pozorovat hodně. Bohužel, z těch pojmenovaných (osm útvarů) jsem fotograficky zachytil jen jednu a navíc ta se na snímku jeví spíš jak nějaká brázda kde nejde rozpoznat jednotlivé krátery. Viz snímek se spodní částí Catena Abulfeda.
Zdroj:
Rükl Antonín Atlas Měsíce
Sadil Josef Cíl Měsíc
Sadil Josef Měsíc
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Copernicus_dall'Apollo_17.gif
Zajímavé stránky
http://www.jiast.cz/clanky/teleskopie/teleskopie-xxi-amaterske-pozorovani-mesicniho-povrchu
http://planetarynames.wr.usgs.gov/SearchResults;jsessionid=DF8450C1BB0A9CEEDBE4207B1B6FD144
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 6,66 Měsíčního dne

Snímky z videí pořízených Newtonem 114/900 a webkamerou ze dne 5. 5. 2014 v čase 21:51-22:13 hodin. Měsíc je tak ve stáří 6,66 dne. Selenografická poloha terminátoru je nyní + 10,6 °. Vlastně povídání o kráterech 6 dne, druhý díl. Nyní k vlastnímu pozorování povrchu Měsíce.
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 5,64 Měsíčního dne

Snímky z videí pořízených Newtonem 114/900 a webkamerou dne 4. 5. 2014 v čase 21:14 - 21:54 hod. Měsíc je tak ve stáří 5,64 dne. Selenografická poloha terminátoru je nyní + 22,8 °.
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 5. Měsíční den

Snímky z videí pořízených Newtonem 114 / 900 a webkamerou ze dne 4. 4. 2014 v čase 20:03 - 20:51 hod. Měsíc je tak ve stáří 5,08 dne. Terminátor postoupil o dalších asi 12° a jeho selenografická poloha je nyní + 30,0 °.
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 4. Měsíční den

Snímky z videí pořízených dne 3. 4. 2014 v čase 20:03 - 20:51hod. pomocí webové kamery a dalekohledu Newton 114 / 900. Přibližná selenografická délka terminátorů při nulové libraci v délce je + 41,2 °
Josef Baranka
Průvodce po měsíčním povrchu – 3. Měsíční den

Dnes Měsíc ve stáří 3 dnů. Snímky jsou z 2. 4. 2014 z videí pořízených v 20:00 hod, nov byl před tímto datem 30. 3. 14 v 18:43 hod. Přibližná poloha terminátoru při nulové libraci v délce by tedy měla být + 53,4.
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem
Premium Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Při střelbě v Novém Mexiku zemřel nejméně jeden člověk, na místě je policie
Policie zasahovala v noci z pátku na sobotu u střelby v Las Cruces v Novém Mexiku v USA. Média...
SOCDEM po krachu námluv s KSČM ukáže své priority. Má tři varianty pro volby
Sociální demokracie jedná na programové konferenci v pražském hotelu Olšanka programových...
Islandská ministryně rezignovala. Provalilo se její těhotenství s nezletilým
Islandská ministryně pro záležitosti dětí Ásthildur Lóa Thórsdóttirová rezignovala na svou funkci...
Dohodářů je v Česku víc než milion. Až dvě třetiny v tom jsou nedobrovolně
Víc než milion lidí v Česku pracuje na dohodu. Loni ve druhém pololetí si takzvaní dohodáři...
- Počet článků 29
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 818x