Proč nevěřím konspiračním teoriím

Je toho spousta. Občas mi připadá, že co Čech, to konspirační teoretik. Mrknete se na komentáře pod zprávami a už to jede. Listopad 89 v režii StB, Globální sionistické spiknutí, NWO, Zednáři, havlisté, 9/11 bylo dílem amerických tajných služeb, stejně jako Pearl Harbor, holocaust nebyl, ale bylo by dobré, kdyby byl a jiné více, či méně střelené, pošahané a stupidní řeči. Marně jsem celá léta čekal, kdy se objeví konečně ten mudrc, co bude tvrdit, že židé, zednáři, havlisté a estébáci inflitrovali už družinu Praotce Čecha na úsvitu naší národní historie. Zatím, s tím nikdo nepřišel, tak to do kánonu českého konspiračního žvanění doplňuji já. 

Především, a řekl jsem to už ve svém videu z cyklu Cesta nevěřícího, Cesta ateisty (zde), označení konspirační teorie je pro tuto činnost příliš vznešeným a naprosto neodpovídajícím názvem. Pokusím se vysvětlit, proč.
Teorie ve vědeckém slova smyslu je dobře opodstatněné vysvětlení určitého aspektu světa, které je získáno a formulováno prostřednictvím vědecké metody a ověřené dostatečným množstvím demonstrovatelných a ověřitelných skutečností. K takovým teoriím patří například teorie gravitace, kterou ve velkém využívá například astronomie, atomární teorie, na které staví chemie, či tolik propíraná evoluční teorie, kterou využívá současná biologie, genetika, paleontologie a příbuzné obory.

Ve všech zmiňovaných případech jde o teorie formulované na základě poznání získaného vědeckou metodou, kdy jsou na základě pozorovaných skutečností formulovány predikce, které jsou následně ověřovány a pokud se potrvdí, formulují se závěry. Tolik ve zkratce k vědeckým teoriím.
Formulovat teorii tímto způsobem znamená podniknout seriózní výzkum, nahromadit dostatečné množství dat o pozorováních, experimentech atd. a následně celou věc nabídnout k posouzení odboré veřejnosti, u které tato buď obstojí nebo neobstojí. V mnoha případech to znamená mnoho let intenzivní práce s nejistým výsledkem. 

Naproti tomu konspirační teorie jsou něco zcela jiného. Tam, kde věda vyžaduje ověřitelné skutečnosti, zdroje, hmatatelný doklad každé teze, si konspirační teoretici vystačí s neověřenými zdroji, spekulacemi, informacemi filtrovanými podle toho, co se hodí nebo nehodí do krámu, podle toho, jaký je předem formulovaný závěr. Tam kde věda formuluje teze a předkládá důkazy, si konspirační teorie vystačí s náznaky a otázkami. 

Konspirační teoretici předkládají velice často neověřená a neověřitelná tvrzení, neuvádějí původní zdroje, neobtěžují se s nějakým dokládáním toho, o čem hovoří, protože ve výsledku ani nic netvrdí, pouze naznačují a kladou otázky, jako kdyby bylo povinností jejich čtenářů si ověřovat a zjišťovat zda to, co tihle lidé naznačují a o čem spekulují, se zakládá na něčem pravdivém, nebo ne.

Neberu a nehodlám lidi jako Adam B. Bartoš, Petr Hájek, Pavel Kábrt a mnohé jiné brát vážně, protože jsou to oni, kdo přicházejí s nějakým tvrzením a tedy na jejich bedrech leží břemeno důkazu. Jsou to ve většině lidi, kteří jenom čarují se slovy, citují zdroje, které mnohdy sami ani neověřovali, mnohdy sami ani nečetli, nebo je záměrně citují překrouceně, a snaží se ostatním vnutit své názory, kterým věří, ačkoliv pro ně nemají v ruce nic, čím by je doložili. Že Židé jsou škůdci západního světa, že Václav Havel je služebníkem samotného ďábla, že člověk z opice nepochází, nebo že biblická potopa se fakt stala. Jsou to všechno jenom náznaky, spekulace, dohady, žvásty, kecy stojící na vodě, které si ani v nejmenším nezaslouží označení teorie. Je to jen celkem laciný a účinný způsob jak zaujmout důvěřivé čtenáře zklamané současným děním, případně si tím zajistit živobytí. 

Z mého skepticko-ateistického pohledu českým konspirátorům na důvěryhodnosti ubírá také skutečnost, že většinou také sami věří v existenci nadpřirozených bytostí jako je bůh či antikrist, pro kteroužto víru také nemají žádné opodstatnění a do dnešního dne mi nikdo z věřících nebyl schopen předložit jedinou věc, která by mě přiměla v otázce existence boha přehodnotit mé stanovisko. 

Konspirační teorie nejsou teorie. Těmi se mohou stát, až jejich atoři si dají tu práci a podloží svá tvrzení dostatečným množstvím ověřitelných a dostatečně přesvědčivých důkazů a nabídnou je k posouzení veřejnosti. Jak to řekl Carl Sagan: "Výjimečná tvrzení vyžadují výjimečné důkazy." Velmi však o tom pochybuji, protože by to znamenalo překonat svoji běžnou zaprděnou rutinu a skutečně vykonat důslednou a pečlivou práci na jejímž konci by se jejich předpojaté závěry nemusely potvrdit. Ostatně, sedět na zadku a vykládat planety je přece jenom pohodlnější.  

Autor: Lukáš Balabán | pondělí 28.4.2014 23:13 | karma článku: 15,77 | přečteno: 1162x
  • Další články autora

Lukáš Balabán

Jan Krýzl se vrací

28.5.2018 v 22:43 | Karma: 14,61

Lukáš Balabán

Jan Hus očima nevěřícího

19.7.2017 v 22:36 | Karma: 27,94

Lukáš Balabán

Saúdská nedotknutelnost

16.9.2016 v 13:14 | Karma: 46,77

Lukáš Balabán

Koncert pro Matku Terezu

12.9.2016 v 14:55 | Karma: 28,74