Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zápisky z cesty po Řecku I.

Zemi, kterou jsem si letos vybral, jako cíl dovolené se stalo Řecko, které je považováno za kolébku naší evropské civilizace.

Navštívil jsem jej v rámci 12 denního pobytově-poznávajícího zájezdu pořádaného několika CK, který kombinoval pobyt u moře na peloponéském letovisku Tolo s návštěvou nejznámějších antických památek.

Největší obavy ze zájezdu jsem měl z dlouhé cesty. První noc jsme strávili v autobuse přesunem z ČR do italského přístavu Ancona. Druhou pak na lodním trajektu do severořeckého města Igumenitsa. Poněkud překvapivou se pro mě stala velice důkladná kontrola našich zavazadel, před nástupem do lodi. Ti, kteří si chtěli pobyt v Řecku zpestřit domácím alkoholem, zde museli ponechat své láhve. Některým byly zabaveny i nože, které měly v kufru.

Plavba již byla klidná a příjemná. Noc pak strávená na polohovacím lehátku v místnosti připomínající kinosál. Plavba lodí je pro mě vždy krásným zážitkem. Pohled na otevřené moře ve mně vyvolává pocit velké svobody a zároveň klidu, který je přirozeně spojen s živlem vody. Jasné až polojasné počasí mi umožnilo pozorovat západ Slunce, i barevnou hru světel při rozbřesku, když jsme se již blížili vylodění v řeckém přístavu.

připlutí do Řecka

Kláštery Meteora

Po ranním vylodění jsme pokračovali dál autobusem na východ přes pohoří Pindos, jednou z nejchudších oblastí Řecka, až ke klášterům Meteora, postavených v 15-16.století na vrcholcích vysokých skal, kde již v dobách raného středověku osaměle žili a meditovali křesťanští poustevníci.

"létající" kláštery Meteora

Zdejší krajina a výhledy jsou vskutku fascinující. Jen v klášterech, v nichž některých dosud žijí mniši, se tlačilo až příliš mnoho turistů, což mi znemožnilo místo hlouběji vnímat. Zaujalo mně však zdobení zdejších pravoslavných kostelů ikonami, i symboly na stěnách, z nichž některé až nápadně připomínají obrazce pythagorejců, kteří ve starověku odhalili nejedno z esoterních tajemství.

symbol z kostela na Meteoře

První noc v Řecku jsme strávili v městě Kalambaka, které leží pod těmito skalními útvary. Měl jsem tak možnost alespoň večer si vyjít až k úpatí skal a pod skalním převisem zažít atmosféru soumraku v klidu, již nerušen okolními lidmi.

výhled na město Kalambaka

Delfy

Další den začal ještě za tmy snídaní a pak odjezdem na jih přes Thesalskou nížinu a další horské masivy, které skrz na skrz procházejí Řeckem a jejichž vrcholy převyšují často 2000 metrů.

Na úpatí hory Parnas, několik kilometrů od mořského pobřeží Korintského zálivu se nachází slavné Delfy, další místo našeho řeckého putování.

pohoří Parnas

Starými Řeky bylo označeno jako pupek světa, duchovní centrum řecké antické civilizace. Bylo to místo, kde podle starých antických bájí po potopě světa vystoupil z lodi-archy řecký Noe jménem Deukalion s ženou Pyrrhou a stal se pak praotcem Řeků. Bylo to i místo, které se již v mykénské době sloužilo jako centrum „věštění“ a jako takové se proslavilo v celém tehdejším světě. V dobách starověkého Řecka nebylo žádného významnějšího politického rozhodnutí, které by dříve nebylo konzultováno s delfskými věštci.

z Delf

Ač ze samotných velkých chrámů dnes zbyly spíše jen rozvaliny, Delfy na mně přesto hluboce zapůsobily. Poté, co jsem si prošel archeologický areál, sedl jsem si na jednu ze zdejších zdí a zadíval se do kraje. Najednou jsem měl pocit, jaký zažívá jogín nořící se do svého nitra nebo člověk pod vlivem sugescí hypnotizéra, kdy pozvolna přestává vnímat to, co se děje kolem něho děje ve vnějším světě. V mé mysli se pozvolna začalo vytvářet něco mezi fantazijní představou a vizí. Spatřil jsem obraz hory, pod kterou ležela hustá mlha a nad ní krásná azurová obloha.  Z ní vycházel obraz ženy, z níž vyzařovala krása a laskavost. Chvíli jsem v tomto stavu setrvával a pak se vydal pěšky dolů. Bylo zajímavé, že v následujících několika minutách se mi stálo něco, co jsem již nikde jinde v Řecku nezažil. Několik lidí nezávisle na sobě se mně ptalo, odkud jsem. Jakoby i na ně zapůsobil odlesk mého prožitku, za který stále děkuji „těm nahoře“.

vyhlídka Delfy

Poté jsem si ještě prohlédl zdejší muzeum plné nádherných antických soch, nastoupil jsem do autobusu a již mířil spolu s dalšími účastníky zájezdu dál na jih do letoviska Tolo. O několik dní později jsem si v knize „Esoterické Řecko“ přečetl kapitolu o Delfách. Bylo tam psáno, že poutníkům, kteří do Delf přicházeli z touhy po poznání, se pravidelně zjevovala bohyně matka Země. Té bylo původně místo zasvěceno. Až později, kdy zde byly vystaveny chrámy a další stavby zde započal vládnout kult slunečního boha Apolóna. Jeho kult v Řecku má jistě souvislost s vládou 2000 leté éry znamení berana která měla charakter ovlivněný živlem ohně a která se projevila například i tím, že v Egyptě tehdy byl silný kult slunečního boha Re.    

socha filozofa-muzeum Delfy

Mykény

Letovislo Tolo, na břehu Egejského moře, na východě Peloponésu je velice vhodným místem nejen na koupání, ale i pro výlety ke slavným starověkým památkám.

Asi nejznámějšími z nich jsou tajemné Mykény, město, které bylo centrem nejstarší dochované civilizace na území Řecka z 2.tisíciletí př.n.l. První věcí, která mně zaujala, byl ráz zdejší krajiny. Tato oblast Peloponésu je plná hor, které svým tvarem až nápadně připomínají pyramidy. Samotné Mykény jsou umístěny na pahorku přesně uprostřed dvou takovýchto hor.

z Mykén

Druhá věc, která mně zaujala, byl charakter některých zdejších staveb. Antičtí Řekové je označili jako kyklopské, podle jednookých obrů-kyklopů, kteří údajně kdysi obývali zemi. Stavby jsou tvořeny obřími kamennými bloky, které velmi přesně navazují jeden na druhý, takže mezi nimi není sebemenší mezera. Sami antičtí Řekové takové stavby již budovat nedokázali a i jejich mykénský původ je i pro nás pouze hypotetický, přímé důkazy nejsou.

ukázka "kyklopské architektury"

I přes pozoruhodnost místa, na mně Mykény nepůsobily nijak moc příznivě. Pociťoval jsem zde napětí, neklid. Mykény byly kdysi jedním z mocenských center tehdejšího světa. Žil zde král Agamemnón, který podnikl legendární, nakonec i vítězné tažení proti Tróji. Muž, který však byl zatížen i klatbou, která zasáhla i toto místo. Mimo to byly Mykény, stejně jako řada jiným míst Řecka a světa duchovně zatížena v minulosti prováděním zvířecích obětních rituálů, ve kterých tehdejší lidé z nevědomosti viděli službu Bohu, ač tím sloužili spíše jeho opaku. Jsem totiž toho názoru, že každá vražda člověka i zvířete, pokud není provedena v sebeobraně, se stává zlem.

Lví brána v Mykénách

Dnes žijeme v době, kdy se velmi obáváme hmotných infektů, jako jsou viry a bacily, ale zcela ignorujeme, či popíráme duchovní infekty. Ty však mohou být ještě nebezpečnější, zvláště proto, že je okem nevidíme a mají tedy dopad hlavně v rovině naší mysli. Proto bych osobně nikomu příliš nedoporučoval pobývat delší dobu na těchto problematických místech a hlavně se k nim mentálně ladit.

Ještě bych dodal jednu zajímavost z Mykén. Ve zdejším muzeu se nachází několik sošek lidí se zvednutýma rukama nad hlavou. Když jsem vyšel z muzea, zkusil jsem zvednout ruce nad hlavou také. Měl jsem pocit, že se mi na chvíli podařilo vymanit se zdejších problematických energií a vnímat zdejší přirozené zemské energie, které byly v minulosti jistě tou hlavní příčinou, která vedla tehdejší lidi se zde usadit. V knize Esoterické Řecko jsem našel výklad pozice rukou oněch sošek: zvednuté ruce představují dva sousední kopce a hlava uprostřed vlastní Mykénský pahorek. 

sošky z Mykén

---pokračování příště---

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Bajnar | sobota 23.9.2017 14:44 | karma článku: 17,09 | přečteno: 551x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 21x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 36x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

Minulý týden uplynuly dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajině. Z projevů které k výročí zazněly, nejvíce vzbudil pozornost projev slovenského premiéra Roberta Fica.

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,47 | Přečteno: 83x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Rok 2024: rok zásadních změn

Rok 2024 začal. Někteří lidé jej přivítali s nadějí, že půjde o lepší rok než 2023, jiní se do budoucna dívají s obavami.

1.1.2024 v 10:18 | Karma: 6,39 | Přečteno: 85x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

27. května 2024  18:25,  aktualizováno  22:46

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

  • Počet článků 608
  • Celková karma 2,12
  • Průměrná čtenost 1392x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.