Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zápisky z cesty do Alp

Po několika letech, kdy se mé dovolené točily kolem moře, jsem letos zamířil pro změnu do vysokých hor. Rozhodl jsem se vydat za čtyřtisícovými vrcholy a tak jsem navštívil hornaté Švýcarsko, pyšnící se jejich největší četností. 

Zájezd se jmenoval „Turistika pod Matterhornem“ a pořádala ho jedna česká cestovka. Ráno ve středu 25. 7. jsem se sbalil a večer již z Prahy mířil autobusem přes Německo a Rakousko do Švýcarska.

Lucern a Pilatus

První zastávkou na cestě do Alp bylo město Lucern. Je vyhledáváno turisty zejména svou malebnou polohou. Nachází se na konci Luzernského jezera, z něhož vytéká řeka Reeus. Již kolem roku 750 byl na území budoucího města postaven benediktinský klášter. Symbolem města je však dodnes množství mostů přes řeku Reeus z nichž nejznámějším je malbami zdobený dřevěný kapličkový most původem ze 14.století. Ve městě mně mimo jiné zaujal pohled na dno řeky. Tekoucí voda zde byla dokonale průhledná a čistá.

Lucern-kapličkový most

Kousek od města se týčí majestátná hora Pilatus o nadmořské výšce okolo 2200 m. Je spojena s řadou legend. Podle některých byla domovem draků, jiné říkají, že zde zemřel a byl pochován Pilát Pontský, starověký římský správce Judee, který podepsal rozsudek smrti nad Ježíšem. Na horu jsme se vydali lanovkou a díky krásnému slunečnímu počasí se nám naskytla možnost z vrcholu pozorovat třetinu Švýcarska, jak to také  popisují turističtí průvodci. Hora Pilatus je dnes spojena s ještě jednou raritou. Dolů jsme se vydali zubačkou, která je ve vrcholných partiích vůbec nejstrmější kolejnicovou dráhou na světě.

výhled z hory Pilatus

Mont Blanc a Chamonix

Další den našeho zájezdu jsme si odskočili z místa našeho ubytování, kterým bylo město Sion do Francie. Cílem bylo absolvovat túru na protilehlém svahu k  4800 metru vysokém Mont Blancu „Bílé hoře“. Opět bylo krásné slunečné počasí (to je jistě příjemné pro turisty ale již méně pro přírodu- i zde jsou vidět jasné známky deficitu srážek a sucha)  a tak po celou dobu tury ve vysokohorském terénu jsme mohli obdivovat masiv tohoto a dalších sousedních sněhem a ledem pokrytých vrcholů.

Mont Blanck

Po několika hodinách tury jsme sestoupili hluboko dolů do údolí, kde se nachází město Chamonix, francouzská brána do Alp. Ve městě jsem obdivoval především osobitou architekturu zdejších domů a staveb.

Chamonix

Město Sion

Místo, kde jsme byli ubytováni, ve mně v první chvíli vzbudilo rozpaky. Náš hostel se nacházel v sousedství panelových domů, kousek od místního poměrně rušného nádraží. Rozčarování bylo však vystřídáno krásnými zážitky v historické části města. Jednak jsem mohl obdivovat památky města, považovaného za nejstarší město ve Švýcarsku svými kořeny sahající do římských dob a kochat se večerním,  pohledům na město z opevnění dvou zdejších středověkých hradů.  

večerní Sion

Ale také jsem byl svědkem unikátní kulturní akce, kdy pouštěná hudba slavného italského skladatele Vivaldiho byla doprovázen obrazovou projekcí promítanou na stěny a okna mohutné hradní pevnosti v čase kdy velká část města obdivovala úplné zatmění Měsíce, mimochodem z astrologického hlediska negativním jevem.

osvětlený hrad v Sionu

Saas Grund a Saas Fee

Dalším cílem našeho putování Alpami se stalo město Saas Grund (1562m), odkud jsme se lanovkou dostali poprvé nad výšku 3000 metrů a mohli se projít až k hraně jednoho z mnoha alpských ledovců. Ten pohled zblízka mně ale poněkud zklamal. Byla to taková směs ledu a špinavého štěrku. Stejně jako v Rakousku i ve Švýcarsku ledovce tají, jako jeden z projevů rychle postupující klimatické změny.

alpský ledovec

Z masivu hory jsme se vydali na dlouhý mnohahodinový pochod až do města Saas Fee (1800m), patřících k nejoblíbenějším horským střediskům ve Švýcarsku.  Během této cesty se poprvé a naposledy našeho zájezdu zatáhla obloha a začalo pršet. Nicméně na konci túry se mraky začaly rozpouštět a nám se opět otevřely pohledy na majestátné alpské vrcholy.

alpské vrcholy nad Saas Fe

Zermatt a Matterhorn

Závěrečným cílem našeho zájezdu se stala bezesporu nejpůsobivější hora v Alpách,  necelých 4500 metrů vysoký Matterhorn. Putování k úpatí hory začíná ve známé alpském středisku Zermatt. Dostat se do města vlastním autem či autobusem není možné. Kvůli ochraně ovzduší jsou možné jen dva způsoby dopravy. Jednak vlakem a pak elektricky poháněnými taxíky, jejichž služby jsme využili i my. Z města Zermattu pak vede lanovka, kterou je možno dostat se až do výše 2600 metrů.

Matterhorn

Z její horní stanice jsme se již pěšky vydali k úpatí hory. První část byla pohodlná jen s mírným stoupáním. Až závěrečná část cesty k chatě Hornli Hutte ve výšce 3260 metrů byla prudká. Vzhledem k tomu, že hora je velkým lákadlem pro turisty, závěrečné stoupání vypadalo jako na Václaváku. Ale i tak stálo za to dotknout se úpatí této hory ve tvaru trojbokého jehlanu a pozorovat zblízka nejen její vrchol, ale také okolní kopce. Během zdejšího hodinového pobytu jsem několikrát zaslechl silné dunění. Bylo způsobeno pády hromad kamenů uvolňujících se z tajícího ledu a sněhu. I proto je výstup na tuto čtyřtisícovku pro horolezce nebezpečný.

vrchol Matterhornu

Zpět do Zermattu jsem se jako jeden z mála účastníků zájezdu vrátil pěšky. Sestoupil jsem brzy z hlavní frekventované trasy a začal obdivovat klid a ticho vysokohorské přírody. Silně jsem vnímal to, co vede řadu filozofů a mystiků k rozhodnutí vydat se vysoko do hor a tam nerušeni okolními třeba i dobrými organickými vlivy rostlin vnímat co možná v největší hloubce duchovní realitu.

cesta z Matterhornu

Po několika hodinách jsem nakonec sestoupil až do Zermattu. Na konci jsem již notně spěchal, abych stihl domluvený čas odjezdu. Spěchal jsem zbytečně. Poslední účastníci zájezdu dorazili až hodinu po mně. Po celou túru i v těch nejvyšších polohách bylo teplo. A ač Zermatt leží ve výšce přes 1600metrů, i v podvečer tam byla na ukazateli teplota 29°C. Již notně unaveni, ale přesto spokojeni jsme se nakonec všichni ve zdraví bez úrazu „nalodili“ do autobusu a zamířili zpět do ČR.

Zermatt

Pár zajímavosti o Švýcarsku

Za rok vzniku Švýcarska je považován rok 1291, kdy se spojilo několik samostatných kantonů, původně nezávislých. Trvalá neutralita Švýcarska byla uznána velmocemi na Vídeňském kongrese v roce 1815.

Ve Švýcarsku jsou čtyři úřední jazyky: němčina, francouzština, italština a retorománština. Žije zde ale již i mnoho přistěhovalců. Když jsem se jeden večer vypravil na procházku do moderní části města, více než původních Švýcarů jsem viděl černošské a arabské obyvatele města. Podle statistik tvoří asi pětinu současných obyvatel země. Nicméně si Švýcarsko stále uchovává pověst země, kde je čisto a uklizeno. Jen výjimečně jsem spatřil ve městě místa s odpadky na zemi.

O Švýcarsku je všeobecně známo, že je tam hodně draho. Je přitom zajímavé, že třeba cena piva je stejná ve městě, jako na vysokohorské chatě ve výšce 3200 metrů ( mezi 7 až 10 franky, což je okolo 200Kč). Nejdražší jsou ale švýcarské hodinky. Ve výlohách jsem viděl i na první pohled běžné hodinky o ceně v přepočtu na naše koruny přesahující 300000Kč.

V řadě švýcarských kantonů platí přísná regulace sběru hub. V některých kantonech je povoleno mít v košíku jen jedno kilo hub na osobu, v jiných je vyhrazeno období od prvního do desátého každého měsíce, kdy se houby nesmějí sbírat, někde je sběr hub zakázán úplně. Pokuty za porušení zákazu jsou veliké a pohybují se na naše peníze okolo 30000Kč. Takže pro neznalého českého turistu může taková smaženice ve Švýcarsku přijít i velice draho.

 

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | středa 1.8.2018 11:42 | karma článku: 16,73 | přečteno: 456x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 21x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

16. července 2024  21:33

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali...

Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety

16. července 2024  20:59

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

Po tropické noci udeřily bouřky na Ostravsku, další vznikly na západě Čech

16. července 2024  7:38,  aktualizováno  20:07

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.