Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stručné dějiny architektury ve filozofických a politických souvislostech 1.

V lidském životě existují tři základní přístupy ke světu a realitě: přístup racionální a vědecký, citový a umělecký a užitný a praktický.

Jen málokdy jsou jednotlivé přístupy izolované. Na straně jedné ani vědec, pokud chce dosáhnout velkých hloubek poznání, se neobejde bez intuice a citu blízkého umělci. Na straně druhé i špičkový umělec často při své práci využívá nejmodernějších poznatků vědy.

Jedním z oborů, ve kterém se jednotlivé přístupy ke světu prolínají je architektura.

Podnětem k tomu, abych se věnoval tomuto tématu, se stal rozhovor s kamarádkou Katkou, kterou znají pravidelní čtenáři mého blogu z mé reportáže cesty po Egyptě. Katka je vystudovanou architektkou a obor vyučuje i na VŠ. Na prázdniny dostala úkol: vypracovat článek na vybrané architektonické téma. Z legrace, i z pocitu vlastního velikášství (umím přece vše, ne?), jsem jí nabídl, že článek napíši, samozřejmě za úplatu. Poté co mi však řekla, že článek musí splňovat určitá odborná kritéria, jsem si to nakonec přece jen rozmyslel. Myšlenka napsat sérii článků o architektuře mně však neopustila. A protože k mým povahovým rysům patří snaha uskutečnit to, co jsem si předsevzal, začínám psát sérií článků týkajících se architektury.

Jsem v architektuře  laik. Nicméně  se zajímám intenzivně o historii, politiku a filozofii, tedy obory které s architekturou velmi  těsně souvisí. A tak ve mně vznikla myšlenka zaměřit se na dějiny architektury ve filozofických a politických souvislostech.

Putování dějinami architektury jsem se rozhodl zahájit již v době, kdy na našem území bojovaly o své přežití tlupy lovců a sběračů žijících v jeskyních, zatímco na jiných místech vzkvétaly civilizace, jejichž existence současná mainstreamová věda stále zatvrzele popírá. Jen jednou z nich byla Atlantida.

 

Atlantida

Atlantida-mapa (wikipedie)

Příběh o Atlantidě je dnes považován většinou vědců za pouhý mýtus. Historie však ukazuje, že mnohé z toho, co jsme dříve považovali za pouhou pohádku, má pravdivý základ. Připomeňme třeba Troju, která byla dlouho považována jen za pouhý výmysl slepého básníka Homéra, než byla objevena na území dnešního Turecka.

Existenci Atlantidy zmiňuje Platon ve svých Dialozích. Informace čerpal od řeckého zákonodárce Solóna, který se s jejím příběhem seznámil při návštěvě egyptských kněží. Atlantida ležela v oblasti dnešního Atlantiku a zanikla před 12000 lety během velké katastrofy. Podle vyprávění, to byla ve své době velmi vyspělá civilizace, která v mnohém převyšovala tu naší. A to včetně rozvoje architektury.

Hlavním architektonickým prvkem Atlantidy byl kruh. Kruhový tvar mělo i hlavní město země. Jeho součástí byla soustava několika vodních kanálů ve tvaru soustředných kružnic, který skrze kanály byly propojeny s mořem. V centru města stál Poseidonův chrám obdelníkového tvaru pokrytý zlatem, stříbrem. V jeho středu byl umístěn velký krystal, který koncentroval jemnou kosmickou energii. Ke stavbám používali Atlanťané černého, červeného a bílého kamene.

V Atlantidě, stejně jako u jiných vyspělých kultur hrály klíčovou roli pyramidy. Jejich využití mimo jiné popsal slavný americký jasnovidec Edgar Cayce. Některé z nich sloužily k duchovním účelům, jako místa duchovních obřadů a zasvěcení adeptů. Jiné pyramidy měly technický význam a sloužily jako elektrárny. V jejich nitru byl umístěn krystal, který koncentroval energii slunečního světla, které bylo soustředěno v tunelech v úzkém paprsku a následně transformováno v energii, která se bezdrátově přenášela do zařízení jako byly lodě, či letadla, které energii využívaly pro svůj pohon.

Atlantští architekti čerpali inspiraci, stejně jako architekti indičtí či čínští, především z poznání přírodních zákonů. Chápali, že nejen všechny živé organismy vyzařují kolem sebe svůj vliv, ale že svůj vliv mají i „neživé“ objekty jako jsou předměty a stavby. Každá stavba je svým způsobem mikrokosmos, vesmír v malém. Má-li splnit všechny své funkce včetně povznesení lidské mysli, musí všechny tyto přírodní zákonitosti respektovat.

Za prvé je důležitý výběr místa stavby. Citliví lidé hovoří na jedné straně o místech síly jako pozitivních bodech země a o geopatogenních zónách jako místech negativních. Stavby pravěkých menhirů, egyptských, indických, čínských či většiny středověkých křesťanských chrámů toto poznání vždy zohledňovaly. Je dobře známo, že středověcí stavitelé stavěli křesťanské chrámy na bývalých keltských svatyních.

Za druhé je důležitý výběr stavebního materiálu, orientace, geometrické a rozměrové charakteristiky stavby. Jistě ne náhodou se v geometrických  proporcích řady tradičních staveb objevuje zlatý řez, platonská tělesa, fraktální formy a další prvky posvátné geometrie, které objevíme i při studiu stavby vesmíru a rozmístění kosmických těles.

Za třetí je významný i okamžik zahájení stavby, který vychází ze zákonitostí numerologie a astrologie. Z historie je dobře známo, jaký důraz na tyto záležitosti kladl například český král Karel IV., když zakládal základní stavby v Praze a Čechách. K tomu patřilo i provedení duchovního rituálu před zahájením stavby i při uvedení stavby do provozu, což mělo přinést štěstí a prosperitu těm, kteří stavbu později využívali.

Z výše uvedeného vyplývají i vysoké nároky na osobnost architekta. Zdaleka nešlo jen o úzce zaměřeného odborníka: umělce či technika, jak je často architekt vnímán dnes. V jednom ze staroindických textů Mayamata jsou požadavky na architekta shrnuty takto:

Musí to být prvotřídní muž, musí vědět, jak navrhovat budovy, a musí být zběhlý ve všech vědních oborech, musí být fyzicky dokonalý, věrný, soucitný, nezaujatý, nesmí závidět, nesmí mít žádnou slabost, musí být pohledný a musí znát matematiku, musí znát prastaré autory a musí být upřímný a ovládat své city, musí umět kreslit a znát celou zemi, musí být štědrý, a ne chamtivý, musí mít dobré zdraví, musí být pozorný a nesmí hřešit žádným ze sedmi hříchů ( pocházejících z hněvu a chtíče), musí nosit dobře zvolené jméno a musí být vytrvalý, a musí překročit oceán vědy o Architektuře“

Dávná Atlantida prošla jako všechny civilizace etapou vzestupu a vrcholu, i etapou úpadku a zániku. To se zajisté projevilo i ve sféře architektury. Zatímco v období zlatého věku slouží architektonické dílo hlavně k povznesení ducha, v období  temna se často stává vyjádřením moci a pýchy dekadentních vládců usilujících o nadvládu nad okolním světem.

Atlantida i se svými velkolepými stavbami byla během krátkého okamžiku pohřbena na dni moře. Její vědění díky diaspoře však alespoň zčásti přežilo její zánik. V egyptských a mayských pyramidách, chrámech v egyptském Karnaku a Luxoru, monumentech antického Řecka, či stavbách moderního neoklasicismu můžeme i dnes stále vidět střípky její dávné slávy a vznešenosti. Dnes již takřka nikdo neví, že krásně zdobené monumentální sloupy, tak typické pro egyptské a řecké chrámy mají svůj původ v ztracené Atlantidě.

Karnak-rekonstrukce sloupcové síně (wikipedie)

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Bajnar | pátek 12.7.2019 17:04 | karma článku: 13,02 | přečteno: 263x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 15x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 21x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

Minulý týden uplynuly dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajině. Z projevů které k výročí zazněly, nejvíce vzbudil pozornost projev slovenského premiéra Roberta Fica.

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,08 | Přečteno: 80x | Diskuse| Společnost

Petr Bajnar

Rok 2024: rok zásadních změn

Rok 2024 začal. Někteří lidé jej přivítali s nadějí, že půjde o lepší rok než 2023, jiní se do budoucna dívají s obavami.

1.1.2024 v 10:18 | Karma: 0 | Přečteno: 83x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15,  aktualizováno  22.5 9:26

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli v úterý dva lidé. Na...

Poslanci rozhodují o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55,  aktualizováno  9:01

Přímý přenos Sněmovna schvaluje zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky....

„Neviděli jsme od něj nic než dobro.“ Írán se loučí s Raísím, hrozí Izraeli

22. května 2024  8:57

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí zahájil ráno za účasti desítek tisíc lidí smuteční...

Orlům volavým hrozí vyhynutí, kvůli válce na Ukrajině změnili migrační trasy

22. května 2024  6:34

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 608
  • Celková karma 2,02
  • Průměrná čtenost 1391x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.