Co vyvolalo moravské tornádo?

Hodnocení tornáda na jižní Moravě může být příležitostí k zamyšlení nad tím, jaké faktory ovlivňují počasí a tím i přírodní pohromy. 

Tak silná tornáda známe dobře z USA, ve střední Evropě jsou však velkou vzácností. Poslední tornádo s podobně ničivým účinkem je v Evropě datováno do roku 2001. A to je již dvacet let.

První co člověka může napadnout při pohledu na zkázu způsobenou moravským  tornádem je důsledek klimatické změny. Tornáda tady byla již za času Kosmy, četnost extrému však v posledních desetiletích narůstá. Globální oteplování je spojeno s větším množstvím energie v atmosféře a to logicky nese větší četnost podobných jevů i v oblastech, kde dříve nebývaly. Je dobré si všimnout i dalších extrémních počasových jevů ve světě ve stejném časovém období. Silná bouře a nepotvrzené tornádo zasáhlo Londýn jen den po pohromě moravské. Silná bouře s krupobitím paralyzovala i Moskvu. V Kanadě zatím byla naměřena teplota 49,5°C!. Přitom dosavadní teplotní rekord nepřesahoval 45 °C. K tomu je dobré ještě zmínit fakt, že na počátku června na severu Skandinávie teploty přesahovaly o 10°C  normál a bylo tepleji než ve stejný čas v Řecku. 

Jsou to ale ale jen přírodní procesy a zákony termodynamiky, které počasí ovlivňují? Již desítky let se provádějí výzkumy, jak ovlivnit počasí uměle. Spekuluje se zejména o systému HAARP, technologii která se dnes již nenachází jen na území USA, ale vlastní ji třeba i Rusko a Čína. Technologie by s využitím elektromagnetických vln určitého kmitočtu mohla ovlivnit nejen počasí a vytvořit tornádo, ale způsobit i zemětřesení a  na dálku ovlivnit i tělesný stav a mysl lidí. Třeba i dosud uspokojivě nevysvětlený náhlý hromadný kolaps několika studentů střední policejní školy v Sokolově.

Dále existuje i četná svědectví o vztahu mezi  počasím a společenským děním. Tedy, že mysl kolektivu, případně pouze jednotlivce je schopna ovlivnit počasí v určité oblasti. Několikrát jsem byl svědkem tohoto jak bylo počasí ovlivněno v kladném smyslu. Roky jsem jezdíval 30.3. na horu Říp. V několika případech panovalo škaredé deštivé počasí na celém území Čech. A několikrát se stalo, že těsně před duchovním obřadem ve 12.hodin přestalo pršet, rozešla se oblačnost a nad Řípem se vytvořil kruh modré oblohy se zářícím Sluncem. 

Jindy můžeme být svědky opačného procesu. Vzpomeňme jen počasí, které v Čechách panovalo 15.3.1939, kdy nás okupovali Němci. Z vyprávění znám také vyprávění o silných bouřích, které postihly místa, kde se v danou chvíli dělo něco nekalého, např. obřady černé magie.

O tom co konkrétně se vše podílelo na vzniku tornáda na jihu Moravy bych nechtěl spekulovat. Počasí se řídí zákony chaosu a tak zde zásadní vliv může mít i tak nepatrný děj jako je mávnutí motýlího křídla na opačném konci zeměkoule. Bezesporu ale i tato katastrofa je součásti osudovosti tohoto území a lidí zde žijících. V životě lidí ani územních celků se nic neděje náhodně. V minulosti bylo toto území centrem Velké Moravy. A ještě předtím šlo o jedno z míst, kde se na našem území usadili první Slované. Kdo ví, možná již před staletími se zde událo něco, co předznamenalo to, že právě tuto oblast Moravy postihlo 24.6.2021 ničivé tornádo?

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Bajnar | sobota 3.7.2021 10:16 | karma článku: 15,84 | přečteno: 505x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Atentát na Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,08