Důvěryhodnost ČNB

Česká národní banka čelí v poslední době ostré kritice za svá rozhodnutí. A hodlá se kritikům bránit soudní cestou.

Nechci se příliš zaobírat rozhodnutím ČNB o boji proti devalvaci. Je zřejmé, že ani ekonomové a analytici nestojí se svým názorem v jednom šiku za ČNB. Spíše překvapeně krčí obočí. Což také o lecčems vypovídá. Pomíjím i fakt, že ekonomie jako věda je svým naturelem blíže spíše astrologii než exaktním vědám jako je matematika, fyzika, biologie. Zejména opakovatelnost měření a tedy i predikce ekonomického vývoje a chování trhu je velmi problematická. Což ráda potvrdí řada burzovních spekulantů. Zatím nikdo nedokáže předpovědět kurz akcie či státní měny. A těch pár šťastlivců, co se občas strefí, nevybočuje příliš z náhodného výběru a normálního rozdělení. Rovněž není mnoho vědních oborů, v nichž by byla Nobelova cena udělena za dva protichůdné, naprosto opačné a vzájemně se vylučující se názory. Koneckonců pro podobné rozpory uvnitř samotné ekonomie lze najít i řadu dalších příkladů jako fundamentální a technická analýzy a další a další.

ČNB není soukromá firma generující zisk svým majitelům. Je součást státního aparátu. Již její argumentace pro zásah ve mně vzbuzuje podiv. Vždyť cílem ČNB je "dosažení plánované inflace". Čili státní instituce plánuje svým občanům znehodnocení jejich úspor, snížení úroků, zvýšení reálné ceny zboží. Opravdu takovou instituci chci? No-možná že ano. Pokud tyto kroky zabrání ještě větším problémům. Lékař také bodne nepříjemnou injekci. A pacient mu důvěřuje. Věří, že to dělá proto, aby zabránil nebezpečné chorobě nebo infekci bolestivější než je "pouhé" bodnutí.

Je to otázky důvěry. A nemohu si proto nevzpomenut na jeden naprosto šílený a amatérský postup ČNB, který mou důvěru v tuto instituci notně podkopal. Týkal se naprosto triviálního případu. Banka nabízela zajímavou hypotéku. Známý prostudoval podmínky na webu a uzavřel smlouvu. Nic neobvyklého. Podmínky byly zveřejněny přímo na webu banky. Jednalo se navíc o jednu z "internetových" bank, s malým počtem poboček. Sázejících právě na internetové uživatele.

Pak se ale ukázalo, že existují podmínky nové. Kupodivu nebyly na webu v sekci "podmínky". Nebylo ani možné je na webu vyhledat pod názvem uvedeným ve smlouvě. Tedy vlastně bylo-ale všechny odkazy vedly ke starším "neplatným" podmínkám. A samozřejmě že ty nové byly mnohem nevýhodnější než ty předešlé. Pro klienta až o několik stovek tisíc. Snad to ani nebyl úmysl banky ale jen nepořádek na webu. Kdo ví...?

Cos tím? Soudní cesta. Kdo neví, co je to žalobní petit, nezná zákon o ochraně spotřebitele a nepsal 3-4 žaloby, se do podobné věci jistě nepustí sám. A právník je drahý. Soudy trvají dlouho... Naštěstí tu je ČNB. Ta má ze své podstaty a ze zákona přímou povinnost dohlížet na činnost bank. ČNB tedy obdržela stížnost i konkrétní doklady. A..???

Samozřejmě-nic. Dokonce hůře, než nic!

ČNB nebyla schopna ověřit odkazy na webové stránky banky. Nedokázala informace na webu porovnat s realitou ani ověřit jejich nepravost (či pravost).  Možná, že ani nemá připojení k internetu. Lhostejně přehlédla existenci všech webových odkazů na neplatné "Podmínky poskytován hypotéčních úvěrů" i neplatné marketingové materiály. A co hůře-vyžádala si vyjádření banky, čímž dala bance informaci o tom, co se děje a hlavně prostor pro úpravu webu. A banka tedy vše na webu uvedla postupně na pravou míru. A podala vysvětlení. A ČNB završila své šetření doporučením pečlivěji číst smlouvu a její podmínky. Škoda, že ČNB sama to v době internetu nedokáže. Jak asi dokáže analyzovat cokoli jiného...?

Pod tímto rozhodnutím se podepsala :
JUDr. Helena Kolmanová, ředitelka odboru SAO OS
Ing. Markéta Svatošová, zástupkyně ředitelky
Ing. Jana Báčová, CIA, ředitelka samostatného odboru interního auditu
David Skácelík

ČNB opravdu není lékař, od kterého bych si nechal píchnout injekci.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: František Novotný | sobota 7.12.2013 17:27 | karma článku: 28,70 | přečteno: 1248x