Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

DPH a můj starostlivý "táta"-Finančák

Blíží se 25.den v měsíci a tedy další z termínů odvodu DPH státu. Opět je zde radostný svátek všech podnikatelů.

S láskou ke svému druhému téměř "tátovi"-Finančnímu Úřadu-jsem se těšil až opět budu vyplňovat Přiznání k DPH a zejména mé milované "Kontrolní hlášení DPH". Mé nadšení neznalo mezí a hnedle po vyplnění formulářů jsem ještě posbíral zbytky sil abych se s vámi podělal o svou radost.

Vy, co se netrápíte detaily, vězte, že DPH je taková ta utajená daň, kterou platí konečný spotřebitel. Daň z příjmů si každý přečte v daňovém přiznání nebo na výplatní pásce. Ale kolik kdo z vás zaplatil za poslední rok na DPH to jen těžko dopočtete. Ona není dost dobře vidět. Což je fajn, protože lid potom neskuhrá o kolik ho stát obral.

Taky se říká, že DPH je daň ze spotřeby. Ten kdo je chudý, nakupuje málo. A také málo na DPH zaplatí. Ale ten kdo je  bohatý, má velikou spotřebu a kupuje si drahé věci, ten zaplatí na DPH mnohem víc.

Je také pravda, že ten kdo je bohatý má obvykle nějaké to sročko, akciovku či agrofert a nějaké to Porsche či Bentley protočí přes firmu. Takže ono DPH mu stát zase vrátí. Ale tím se nenechte znechutit.

Taky je dobré vidět jak velké jsou úniky a podvody s DPH a kolik peněz a práce stojí stát boj proti nim. Jestli se státu DPH vůbec rentuje. No ale kolem a kolem, když si vezmu třeba korunové dluhopisy Agrofertu, přeprodávání akcií mezi Agrofertem a Agrofert Holdingem, případně prodej firmy Promofrost, tak si říkám, že stát ta starost vlastně nic nestojí. Když se to nechává plavat.. 

Aby i zaměstnanci a neplátci DPH tušili o čem je řeč, nepíši o EET. To je jiná kapitola. Kontrolní hlášení DPH je několikastránkový formulář, kde uvádí podnikatel komu všemu vystavil fakturu. A od koho všeho faktury dostal. Je to vlastně kopie účetnictví s drobným zjednodušením: uvádí se jen částky nad 10 000 Kč. Ty menší se uvádí také ale jako jediné číslo v celkovém součtu.

Takže stát má jasný přehled kdo kdy komu co platil. Vůbec nechápu jak  se na těchto stránkách můžou objevit reportáže o fiktivních fakturách pana Kočky, když má stát vše tak perfektně promyšlené a propracované. A každou fakturu pomocí Kontrolního hlášení eviduje.

Poslední stránka Kontrolního hlášení DPH je dokonce shodná s formulářem přiznání k DPH. To je jednocuchý formulář obsahující jen součty vystavených a přijatých faktur. Vůbec mi není jasné proč tedy ještě přiznání k PDH podávám. Když tytéž údaje v detailu i v součtu jsou v Kontrolním hlášení. Ale čert vem mou neznalost. Taky nemusím vědět všechno..

Na obou přiznáních po mě finančák chce abych uvedl telefonní číslo a mail. Nikdy je nepoužil. I když jsme jej o to opakovaně písemně prosil. Při jakémkoliv  pochybení rád nakráčím svižným krokem na finančák a opravím, podepíšu, zaplatím co jsem zvrtal. Ihned a bez odkladu. Nejde to. Musím dostat doporučený dopis. Vzít si volno-utéct ze zakázky-a dojít si pro něj na poštu. Přečíst si jej. Připravit si  podklady. A pak znovu utéct ze zakázky a vyrazit do budovy finančáku, která je od pošty 30m přes ulici. Nikoho nezajímá, že mi to nikdo nezaplatí. Že musím být na poště před zavíračkou. A pak znovu abych se dostal na úřad. Protože úřad zavírá v 15:00 a v pátek ve 14:00. Představoval bych si telefonát nebo mail: "Máte tady chybu. Zastavte se, opravte to, doplaťte pokutu. Když to nestihnete do 2 dnů, budu vám to muset poslat oficiálně doporučeně..".

Zajímalo by mě kolik ty doporučené dopisy a neschopnost jiné komunikace vlastně stát stojí. Nehledě k ceně té neodvedené práce na mé zakázce. A daně z této ceny zaplacené.

Dneska mi cosi při vyplňování nezafungovalo jak mělo. A dovolím se proto s vámi podělit o jeden z mnoha gramatických skvostů našeho Ministerstva financí.

Rada pro řešení chyby: "... je třeba využít pro podepsání podání pomocí ZAREP (kvalifikovaný certifikát) uloženým v souboru PFX nebo P12, verzi prohlížeče Mozilla Firefox ESR."

Celé znění naleznete na http://epodpora.mfcr.cz/cs/seznam-okruhu/navody-a-nastaveni/instalace-mozilla-firefox-esr-4538>

 Už jen ten obrat: " ...je třeba využít pomocí ZAREP", natož: "..využít ZAREP uloženým..."

Čert vem, že kdo se v tom nepohybuje netuší co je ZAREP. Čert vem, že se tady motají pojmy "kvalifikovaný certifikát" a "elektronický podpis". Což jsou poněkud odlišné věci a těžko jim nějak řemeslník porozumí.

Takový text je opravdu potřeba přečte bedlivě obě očima pomocí přemýšlení. S využitím mozek uložená v hlavě.

Samozřejmě nikdo na stránkách nenajdete ucelený popis postupu. Udělejte A) pak B), C) a nakonec D). Pouze několik vět plné zkratek a s mnoha odkazy na desítky jiných vět. Takže po 30 minutách bloudění se dokonale zacyklíte a netušíte kde jste.

Kdysi se užíval pojem berně a vybíral je Berní úřad. Protože je stát bral.  Ale daně a Daňový úřad vzbuzuje mnohem větší nadšení, protože, jak již sám název říká, daně sami dáváme...

Tož jen jsem si tak chtěl postěžovat...

Autor: František Novotný | neděle 8.7.2018 20:14 | karma článku: 39,87 | přečteno: 2724x
  • Další články autora

František Novotný

Homosexualita není choroba

Homosexualita není choroba. Před mnoha lety byla vyšktnuta z mezinárodního seznamu chorob. Dlouho to téma nosín v hlavě. Nějak jsem si netroufal se do něj pustit. Nechtěl jsem se nikoho dotknout.

9.7.2022 v 8:00 | Karma: 23,20 | Přečteno: 933x | Diskuse| Společnost

František Novotný

Ivermektin? ...a ztráta soudnosti novináře Dandy

Zase jsem se (zbytečně?) rozčílil. Narazil jsem totiž na článek Oldřicha Dandy/Novinky.cz/Právo. A nedalo mi to abych v rozhořčení nehodil na papír pár svých výkřiků.

7.3.2021 v 22:30 | Karma: 19,65 | Přečteno: 839x | Diskuse| Kultura

František Novotný

Milá chvilka lhaní s Jaroslavem Duškem a velká s Forum24 a Johanou Hovorkovou

Vážená paní hlavní editorko Hovorková, vážený deníku www.forum24.cz, dovoluji si Vám zaslat tento dopis po přečtení Vašeho článku Milá chvilka lhaní s Jaroslavem Duškem.

7.6.2020 v 21:12 | Karma: 25,00 | Přečteno: 1698x | Diskuse| Média

František Novotný

Opozice se obává svržení vlády a jen předstírá...???

Tu a tam si poslechnu rádio. Nebopřečtuzprávy.Nejsem si jist jestli to není hřích. Opozice se prý obává svržení vlády a jen předstírá.

19.6.2019 v 23:40 | Karma: 17,56 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

František Novotný

Soud sprostil viny policistu, který zablokoval ujíždějícího motorkáře

Soudce Vlasák zprostil viny policistu Vaníčka, který zablokoval a zastavil ujíždějícího motorkáře. S potěšením jsem se dočetl, že soudce (chce se mi skoro napsat: "výjimečně") osvobodil policistu, který konal svou povinnost.

15.1.2019 v 23:15 | Karma: 13,19 | Přečteno: 516x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1433x
Osmý trpaslík se jmenoval Remcal.

Seznam rubrik