Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Putinovo "Supermanovské" PR

Že superhrdinové neexistují? Nebuďte bláhoví. Dokonce jsou i tací, kteří dokáží vše, a to doslova. Potřebují k tomu jen bandu takzvaných "snadnopodplatitelných". Samozřejmě taky slabomyslné civilisty, které mu ono divadlo spořádají i s navijákem. Zaručí mu do budoucna popularitu a ještě k tomu mu dají další typy na zviditelnění. Zadarmo a zcela nevědomě. Nakonec ale všichni dohromady vytváří image, která nemá ve světě obdoby.

Případ první: Putin rybářem

Na rybaření není moc co obdivovat. Každý si to alespoň jednou v životě zkusil, či toužil vyzkoušet. Rozdíl je teprve v tom, když se rybáři mezi sebou baví o úlovcích. Každý, kdo se v rybaření alespoň trochu vyzná, ví, že každý den není posvícení. Může se stát, že po probdělé noci, po všech možných zaříkávadlech a podobných hovadinách, má na prutu stejně "houby". To se ovšem stává pouze "amatérům". Putin vyrazí rybařit a hned se dostává do čela "lososového bodování", vytře zrak všem známým i neznámým rybářům a do světa posílá návod- "Jak na to". Aby se vše obešlo bez spekulací, má s sebou tým fotografů, kteří vše horlivě dokumentují. Takže v závěru jsou deníky po celém světe plné Putinova holého hrudníku. Soustředěný výraz v jeho tváři napovídá, že jsme svědky překonání rekordu v rychlosti chycení pomalu Lochneské příšery. V Rusku se tedy zvedne množství prodaného rybářského náčiní minimálně o třicet procent.

Případ druhý: Putin lovcem

Známe to z amerických filmů, kde indiáni ovládají způsoby lovu, které "bílé tváře" nikdy nepochopí. Stejné je to i s Putinem. Málokdo je schopen "ulovit" alespoň slepici, pokud ji tedy chová. Jestliže by se nějaký obyčejný člověk pustil sám nezkušen do lovu zajíce, bude ve své komunitě minimálně měsíc tématem číslo jedna. Na ostatní zvířata si ale normální jedinec netroufne. Je přece nejlepší a nejbezpěčnější si je pouze prohlížet. Na lov tygra se jistě Putinův štáb komparzistů připravoval měsíce. Nejprve vypůjčili tygra ze zoo. Musel samozřejmě vypadat děsivě a neupraveně, aby vyvolal dojem, že jeho život je pouze v divoké přírodě. Dále se muselo najít příhodné místo, kde byla vegetace natolik silná, že v pozorovateli vyvolá dojem neprobádaného světa. Zbývala zbraň. Samozřejmě ruské výroby. Putin si tématicky oblékl maskáče, nahodil vítězoslavný a trochu děsivý výraz a mohlo se jít fotit. Výsledkem byly snímky, které obletěly svět a zanechaly v běžných lidech pocit naprosté neschopnosti. Kdo z nás jede poprvé do džungle a hned uloví tygra? Teď už byl nejen schopný ulovit rybu, ale dokonce i opravdovou dravou šelmu. Všechno samozřejmě napoprvé.

Případ třetí: Putin archeologe

Všeuměl, jinak snad ani nelze ruského prezidenta nazvat. Jeho další vášní je prý potápění. Kdo by to řekl, že hned vyloví vzácné vázy, které byly pod vodou několik set let. Jednoduše. Opět se na scéně objevuje Putinův tým. Berou jednu z nejdražších jachet, jen na oko samozřejmě. K tomu ještě malý viklavý člun, aby se neřeklo. Jachta ze záběru mizí a fotky se zaměřují na loďku, která s ruským hrdinou brázdí neprobádané vody. Jen tak mimochodem se na jednom místě, o kterém se jistě ví, že je neprobádané, zastaví. Ideální doba na to, aby si pár podplacených potápěčů obléklo neoprén a pěčlivě uložil vázy z muzea pod hladinu. Na scénu poté přichází superhrdina, nyní již pod atakem fotografů, aby si jen tak z nudy prohlídl podvodní svět. Za dvacet minut se objevuje na hladině s úlovkem, který opravdu nikdo nečekal. Starobylé vázy, které mají nevyčíslitelnou hodnotu, spatřily světlo světa teprve tehdy, až se do toho vložil sám Putin. Rusko jasá, zbytek světa je zmatený. Nedokážou pochopit, jak je možné, že jeden trpaslík zabíjí tygry, loví jako Jakub Vágner a dělá práci za archeology.

Případ čtvrtý: Putin matkou

Máme zde počátek zimy. Teplota klesá a zvířata se chystají do teplých krajin. V tu chvíli Putinovi došlo, že fotek už bylo dost. Video je přece jen v dnešní době populárnější, rychleji se sdílí a navíc divák pociťuje silnější zážitek. Vzal si tedy sebou navíc i kameramany, které obeznámil s úkoly. Hejno hus, známé například z klasické ruské pohádky Mrazík, si prostě neumí cestu do teplých krajin najít samo. Příchází tedy dlouho očekávaný vůdce na rogalu, které naprosto vypadá jako husa a snaží se hejno nasměrovat do teplých krajin. Kousek se s nimi i proletí, ale uvědomí si, že Rusko ho nemůže dlouho postrádat. Tak tedy hejno v půlce opustí. Video se po zveřejnění stane světově známým. Kdo kdy viděl prezidenta navádět husy do teplých krajin. Tato "maminkovská" idea byla nepromyšlená v tom, že navenek začaly prosakovat informace o tom, že Putin husy tak zmátl, že nejspíše teplé kraje již nikdy neuvidí. Tato aktivita a následné spekulace po ní Putina natolik vyčepaly, že se odebral k zimnímu spánku taktéž a minimálně měsíc o něm nebylo slyšet.

Všechny tyto fakta ale hovoří jasně. Putin není jen politik, stratég a maniak. Je to také člověk, který si v průběhu života vybudoval tak neskutečnou image, že ostatní děsí. Vybudovat si ji trvá dlouho, chce to štěstí, znalosti, ale hlavně takzvané TLP. Teplý lidský příběh, který nám, normálním smrtelníkům dává pocit, že hrdinové existují.

Největším problémem zůstává, že nikdo není schopen určit, jestli je jeho image pozitivní či negativní. Jedno ale víme všichni a prezident Obama toho byl u Sýrie příkladem, máme strach, jen pořádně nevíme z čeho.

Superhrdinové totiž nemusí být vždy jen kladní...

Autor: Aneta Machová | pondělí 10.3.2014 23:03 | karma článku: 11,90 | přečteno: 457x
  • Další články autora

Aneta Machová

"Haló tady covid linka!" ale moc toho nevíme

"Dobrý den, u telefonu Martina na lince 1221, co si přejete?" tuhle větu slyším s obměnami jmen denně. Rutina v případě, že se staráte o testování zaměstnanců a řešíte Covid na denní bázi v práci. Jenže pomůže Vám taková Martina?

14.3.2021 v 16:20 | Karma: 28,61 | Přečteno: 930x | Diskuse | Politika

Aneta Machová

Já jsem taky vševědoucí!

Divná doba. Každý ví všechno nejlíp. Národ hokejových a fotbalových trenérů zklamal, změnil se, povýšil. Nastává nová éra samozvaných odborníků na VŠECHNO. Nejsi jedním z nich? Vítej v mé menšině...

21.2.2021 v 17:26 | Karma: 10,78 | Přečteno: 493x | Diskuse | Politika

Aneta Machová

Jak jsem byla zodpovědná (blbá)

Příběh o tom, jak jsem se nechala zavřít do karantény. Proč? Protože jsem chtěla jít příkladem. Jenže jsem tak zodpovědná, až jsem blbá...

9.9.2020 v 19:08 | Karma: 45,95 | Přečteno: 13362x | Diskuse | Politika

Aneta Machová

Opozice a její výkřiky (do tmy)

Pojďme se podívat, jak opozice promrhává příležitost? Pojďme se podívat, co by toto nešťastné jednání mohlo způsobit.

19.3.2020 v 14:42 | Karma: 33,40 | Přečteno: 1581x | Diskuse | Politika

Aneta Machová

Motýle Ti starší prostě nesbírají, podléhají PR a nevědí to

Jak je možné, že se v celé zemi protestuje proti Andrejovi a zatím poslední volební průzkumy říkají, že jeho náskok zůstává a v některých případech se i zvětšuje?

12.6.2019 v 8:00 | Karma: 37,37 | Přečteno: 5050x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

  • Počet článků 56
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1906x
Blog založený na subjektivních názorech o zdánlivě reálných věcech. 

Pokud se chcete na něco zeptat, napište: aneta-machova@email.cz. Upozornění - od jisté doby nediskutuji ve veřejné diskusi, pouze soukromě, díky za pochopení. 

Seznam rubrik