Firmy, snižte si náklady díky našim vědcům
Vážení podnikatelé, vážené podnikatelky,
obracím se na Vás, protože Vám chci představit možnosti, kterých Vaše firma může využít pro svůj rozvoj, navýšení zisku a konkurenceschopnost. Velkou devizou pro Vás může být znalost, která zkvalitní Vaše výrobky, nebo sníží náklady. Máte výjimečnou šanci dosáhnout na takové know-how, a to na Univerzitě Palackého - pokladu Olomouckého kraje, který sice všichni jaksi registrujeme, ale jeho hodnotu a potenciál si stále neuvědomujeme.
Na univerzitě se vzdělává 23.000 studentů, kteří pracují na stovkách úkolů, které by i Vaši firmu mohly obohatit. Studentům můžete sami navrhnout téma pro výzkum, jehož výstupy můžete následně využít v praxi. Mimořádné aktivum představují sami vědci. Například docent Marián Hajdúch, profesor Radek Zbořil a profesor Ivo Frébort. Zdejší výzkumníci se řadí mezi nejcitovanější v Česku a přispívají do odborných časopisů vycházejících po celém světě. Publikují o tom, jak zvýšit efektivitu pěstování plodin, jak zmenšit polovodiče v elektronických přístrojích tak, že je ani lidské oko neuvidí, jak zpomalit stárnutí pokožky, jak využít nanočástice pro diagnostiku nemocí, pro čištění vod, pro voděodolné textilie, pro lepší izolaci, pro zlepšení antibakteriálních a antifungálních vlastností tkanin, nebo třeba pro optiku. Prodat jejich skvělé výstupy a využít skryté příležitosti pro komerční sféru zatím však moc neumíme.
Ráda bych v tomto dopise vyzdvihla to, co se olomoucké vědě daří zužitkovat ve firmách. Firmě Remachem působící v Prostějově se díky spolupráci se studenty podařilo vyvinout speciální průmyslový nepěnivý čisticí prostředek, který plně nahrazuje toxická a hořlavá odmašťovadla. Univerzita a její centra spolupracují i s firmou Nivea na kosmetice proti vráskám. Olomoucké know-how umí využít také Syngenta, firma nabízející přípravky na ochranu rostlin proti plevelu a houbovým chorobám a škůdcům. S našimi vědci pracuje také společnost BASF vyrábějící chemikálie, plasty a zušlechťující komponenty pro rostliny. Přála bych si, abych ve výčtu spolupracujících firem brzy našla i Vaši firmu.
Obrátit se můžete na Vědecko-technický park, případně rovnou na vědecká pracoviště univerzity, jako je Regionální centrumpokročilých technologií a materiálů, Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, nebo BIOMEDREG - ústav molekulární a translační medicíny. Tento dopis posílám také zahraničním obchodním komorám, které by know-how mohly nabídnout firmám ve svých zemích.
S pozdravem, Lenka Andrýsová, poslankyně za Olomoucký kraj
Lenka Andrýsová
Registr účtů zlevní práci úředníků a zkrátí formuláře a žádosti. Kdo ho prosadí v Česku?
Dánsko patří mezi špičky v oboru digitalizace veřejného sektoru a nabízí nám hodně inspirace. Jedním z prvních řešení, kterým Dánsko digitalizaci veřejného sektoru zahájilo, je registr účtů.
Lenka Andrýsová
Dánská cesta k menší administrativní zátěži
Dánsko má podle Světové banky nejlepší podnikatelské prostředí v Evropě a čtvrté nejlepší na světě. To prakticky znamená, že podnikatelé mohou velmi zadobře vyjít s veřejným sektorem a podnikání jim zjednodušují vstřícné zákony.
Lenka Andrýsová
Elektronické faktury šetří v Dánsku čas i peníze
Dánská e-Faktura je takový malý zázrak, který šetří spoustu nekreativní otrocké práce úřadům a firmám v zemi.
Lenka Andrýsová
Tajemství úspěchu dánského e-governmentu
Dánsko je opět podle OSN jedničkou v e-governmentu. Vyniká v tom, jak umožnuje svým občanům vyřizovat veřejnoprávní povinnosti online, ale také v tom, kolik procent Dánů těchto online služeb využívá.
Lenka Andrýsová
Proč teď Lotyšsko roste a proč se politici nemusí bát úspor
Lotyšsko. Země, kde se Škoda Octavie stala autem roku. Země, v jejímž hlavním městě jezdí české tramvaje. Země, kterou v roce 2008 otřásla pořádná krize. A to tak velká, že si s ní neporadilo Lotyšsko samo a muselo si vypůjčit 7,5
| Další články autora |
Jak dobrý máte přehled o hudbě 80. let?
Máte rádi osmdesátky? Byly načančané, trochu kýčovité, ale vlastně krásně pohodové. Otestujte si,...
Prahu čekají o víkendu výluky. Nepojede metro ani tramvaje pod Vyšehradem
Otevření zmodernizované stanice metra Českomoravská se blíží. Aby dopravní podnik stihl slibovaný...
Pozor, bude to zase klouzat! Ledovka a mlhy potrápí Česko také o víkendu
Zimní počasí bude v Česku pokračovat i během nadcházejícího víkendu. Po středě, kdy ranní teploty...
Česká klasika se vrací do hry. U Rozvařilů znovu otevřeli v Bílé labuti
Cinkající příbory dávají znát, že je čas oběda. Jsme v 5. patře obchodního domu Bílá labuť. Jídelna...
Zůstaly uvězněné pod vodou, přesto dál vozí cestující. Víte, jak poznat utopené soupravy metra?
Při srpnových povodních roku 2002 vtrhla velká voda i do metra a na dlouhé měsíce jej vyřadila z...
Uklouzaný led i změněné trasy. Musheři vyrazili za svitu pochodní na hřebeny hor
V Orlických horách začal v úterý večer 28. ročník závodů psích spřežení Šediváčkův long. Na...
Některé herny v Plzni nerespektují městskou vyhlášku a fungují dál
Od začátku roku neměl být v Plzni v provozu žádný podnik zaměřený na hazardní hry. Na tom byla...
Dvorecký most dnes čeká klíčový test. Jeho otevření se ale opět posunulo
Dvorecký most, který propojí Prahu 4 a Prahu 5, dnes čekají důležité zatěžovací zkoušky. Metropole...
Jihomoravští záchranáři za loňský rok evidují 116.764 výjezdů, dosud nejvíc
Jihomoravští záchranáři evidují za loňský rok 116.764 výjezdů, je to nejvíc v historii. Důvodem je...

Prodej bytu 2+kk v Humpolci - rezidence Kasalova pila
Lnářská, Humpolec, okres Pelhřimov
4 150 000 Kč



















