Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ruské angažmá v Sýrii je podvod (a geniální PR tah)

Vladimir Putin se celý minulý týden kasal, jak půjde vyřešit hrozbu Islámského státu jednou provždy a jak bude s džihádisty bojovat stejně odhodlaně, jako SSSR bojoval s nacisty. Jenže realita vypadá poněkud jinak.

Ruský prezident si samozřejmě během své PR kampaně neopomněl rýpnout do USA, coby do země, která, když už rovnou za IS nestojí, tak je přinejmenším neschopná nebezpečí od něj plynoucí řešit. Vzhledem k tomu, jak IS svými veřejně páchanými zvěrstvy a deklaracemi děsí půl planety, se tentokrát Putinovi podařilo prodat svůj obraz coby macha, který „se osobně postará“, nezvykle širokému obecenstvu. Bohužel, vypadá to, že jeho akce v Sýrii je něčím na způsob „objevení“ starověkých amfor – ruská letadla totiž Islámský stát nezasáhla. Ne, že by se „omylem netrefila“, střílela na území, které pod kontrolou IS prokazatelně není – letadla bombardovala území na sever od Homsu, které je pod kontrolou celé směsky rebelů a které je obklíčené Assadovými vojsky.

 

Ne, že by si fronta an-Nusrá nezasloužila vybombardovat do základů, přeci jen jde o milice al-Káidy, ale zároveň je potřeba si uvědomit, že al-Káida je nepřítelem, tyto dvě organizace spolu bojují a nejen na syrském válčišti, ale už (díky zásahům z dronů) i globálně jde o riziko menší, než jaké představuje Islámský stát a na něj napojené místní teroristické buňky mimo Blízký Východ, zejména pak v Africe. Jenže oni Rusové nestříleli jen na al-Káidu, ale i na pozice Národní koalice syrských revolučních a opozičních sil (SNC), což je sice poněkud neschopná, ale aspoň nějaká trochu rozumná alternativa k Assadovu režimu.

 

Proč bohatýr Vladimir nezasáhl IS ani symbolicky, když se tak kasal tím, jak s ním zatočí? Vysvětlení jsou teoreticky dvě. První, méně pravděpodobné, je, že nechává IS na starost Íráncům, pro které je IS horší nepřítel, než všechny ostatní strany v Sýrii bojující, už jen proto, že IS vyhrožuje šíitům vyhlazením, včetně jaderného holocaustu. Írán kampaň v Sýrii vede v zásadě po boku Ruska, takže je možné, že si Putin s Chameneím rozdělili cíle.

 

Možné je ovšem i druhé vysvětlení: Putinova mise nemá nic společného s Islámským státem, jakékoliv řeči o Islámském státu jsou z jeho strany jen PR mající za účel vylepšit obraz Ruska na Západě, obzvlášť poté, co Rusko provedlo na Ukrajině. Skutečným účelem ruských zásahů v Sýrii by tak spíš byla podpora Assadova režimu, na jehož existenci stojí ruská námořní základna v Latakíji.

 

Rusko se už dlouho snaží o to, aby byl obraz Bašára al-Assada na Západě pokud možno co nejlepší, ideálně coby někoho, díky komu byl a mohl by znovu být v Sýrii „klid“. Pokud jde o „klid“, ano, to Assad umí, ale za jakou cenu? Assadova vláda vyhovuje, s výjimkou Kurdů, všem menšinám; favorizuje šíity, alávity, alevity, drúzy i křesťany před sunnity, které utlačuje, jak může. Není divu, že vydržela tak dlouho – o Kurdy se dlouho na Západě nikdo moc nestaral, protože si je každý spojoval s PKK podobně, jako Basky s ETA či severoirské katolíky s IRA, takže spadali do kategorie „potížistů“, nad jejichž perzekucí se vždy oko přimknulo. Pokud jde o arabské sunnity, tak jejich osud sice dojímal naše „spojence“, tedy Saúdy a další arabské monarchie ze Zálivu, ale jejich potíže nás také nijak moc nepálily. Proto Assad nevadil.

 

Jenže problém je v tom, že každá diktatura jednou padne; vláda násilím má tendenci vytvářet protitlak, který se v dané zemi hromadí a který je utišován jen dalším násilím, které čím horší je, tím horší je pak „výbuch“ onoho tlaku proti autoritativní vládě v moment pádu režimu – to jsme viděli dobře například v postkomunistické Evropě, kdy v Praze se zvonilo klíči, ovšem Ceauşesca s jeho ženou zastřelili – a opravdu to nebylo tím, že by Rumuni byli o tolik jiní, než Češi nebo Slováci. Podpora Assadovy diktatury tak není ničím jiným, než odkládáním přesně toho, co vypuklo v Sýrii po Arabském jaru, na později. Jinak, než občanskou válkou totiž Assadova vláda skončit nemohla, a logika velí, že když už tam ta občanská válka je, tak měla-li by výsledkem být další Assadova vláda, znamenalo by to, že celá ta válka byla naprosto zbytečná, protože se beztak zopakuje ještě jednou.

 

Pokud jde o Islámský stát, tak ten je Assadovým nepřítelem číslo dva až tři; Assadovi jde zejména o zlomení nezávislé syrské opozice, protože nejenže ta hrozí teoreticky jeho pádem, ale zejména je živoucím usvědčením Assada ze lži, když říká, že bojuje proti džihádistům a teroristům. Podívejme se na rozbombardované Aleppo (pod kontrolou těchto rebelů) a srovnejme to s tím, jak rychle se Assad stáhl z Palmyry, když tam přišel IS. Vidíte ten nepoměr? Assadova armáda není jako irácká armáda, z níž vojáci dezertují ať už kvůli její zkorumpovanosti, či kvůli sledování jiných strategických zájmů, než má dotyčný voják (irácká armáda stojí na straně šíitského Íránu, ale měla v sobě plno vojáků z řad sunnitské menšiny). Assadova armáda je hodně loajální a rozhodně ukázala, že umí bojovat velmi tvrdě. Proč tedy Assad zvolil tak rychlý ústup z Palmyry?

 

Fakt je, že Assad IS potřebuje jako strašáka, jehož existence ho opravňuje k tomu, aby vraždil civilisty, jak se mu zlíbí, případně aby útočil na SNC pod pretextem „jdu proti rebelům a je mi jedno, co za rebely to je“. Podobně IS neútočí na Assadova vojska nijak zvlášť – strategií IS je zejména porazit konkurenční protirežimní skupiny, tedy kurdské milice (YPG a YPJ), al-Káidu a SNC, a na Assada hodlá zaútočit teprve, až bude v Sýrii jeho jediným protivníkem.

 

To je důležité si uvědomit při hodnocení ruského angažmá. Putin poslal do Sýrie letectvo – a dost možná pošle i pozemní vojsko – na Assadovo pozvání a na jeho ochranu, bude tedy sledovat jako svůj zájem Assadovo přežití, a tudíž bude stát i strategicky na Assadově straně. Nic proti tomu, Putin k tomu má dobrý důvod. Ale měli bychom si být tohoto jeho pravého úmyslu být vědomi, kdykoliv nás bude obelhávat líbivými řečmi o tom, jak jde do Sýrie zatočit s IS. Nic takového se totiž zatím nekoná a přinejmenším do porážky SNC se nic takového konat nebude.

Autor: Andrej Ruščák | čtvrtek 1.10.2015 9:20 | karma článku: 35,26 | přečteno: 5642x
  • Další články autora

Andrej Ruščák

Nizozemská životní inspirace aneb perfektní model pro 21. století

Bojíte se stárnoucí populace a s ní jdoucího mizení důchodů? Nevíte, z čeho budete žít ve stáří? Všechny „tradiční způsoby“ vypadají drahé a nedostupné? Mrkněte se, jak to dělají v Nizozemí.

25.2.2016 v 10:35 | Karma: 37,01 | Přečteno: 5285x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Barnevern přistižen soudem in flagranti při porušování lidských práv

Exkluzivně přináším svůj překlad článku z NRK, který vyšel v pátek 19. února 2016 a který odhaluje zásadní pochybení a porušení lidských práv ze strany Barnevernu v obci, kde byla před třemi lety odebrána Nikola Rybka.

19.2.2016 v 21:32 | Karma: 36,27 | Přečteno: 5432x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Proč se za změnu v Norsku angažují Češi?

Od zastánců Barnevernu čím dál častěji zaznívá údiv nad tím, že zrovna Češi mají takový zájem o to, co se děje v Norsku a považují to za nepochopitelné. Nepochopitelné to ovšem není, známe-li všechny okolnosti.

18.2.2016 v 9:30 | Karma: 39,95 | Přečteno: 4340x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Stojí za tzv. Pražskou zimou Rusko? Ne nutně.

Někteří publicisté, kteří hledají Vladimira Putina pomalu i v rybí konzervě, mají evidentně problém s logikou. Nahrává-li něco Rusku, Rusko samo za tím stát nemusí; tak spíš uvažují lidé, co neuznávají svobodnou vůli jednotlivce.

10.2.2016 v 12:30 | Karma: 32,89 | Přečteno: 1895x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Svoboda v nedokonalosti

Když už se tu kdekdo ohání křesťanskými hodnotami, není od věci připomenout dvě z nich, které po staletí pozitivně ovlivňovaly naši civilizaci: těmi hodnotami jsou touha po sebezdokonalování a pokora.

25.1.2016 v 11:10 | Karma: 37,19 | Přečteno: 3567x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 211
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6414x
Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***


');
//-->

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');