Znáte „hraničáře?” A tím nemyslím strážce pohraničí...
Jízda světem nestabilních emocí. Hraniční porucha osobnosti (někdy nazývaná anglicky „borderline”) vzniká v raném věku, jako stěžejní se uvádí první až druhý rok života. Odborníci soudí, že je způsobena deficitem stálé citové vazby matky (nebo jiné referenční osoby) vůči dítěti. Dítě, které nemá jistotu co do stability vztahu u nejbližších osob, trpí velkou úzkostí a strachem. Pokud rodiče dítě odmítají nebo se mu vysmívají, a vzápětí mu říkají, že ho mají rádi, působí tím v křehké duši zmatek. Mezi další spouštěče patří citová deprivace, zneužívání, psychické i fyzické týrání apod. Někdy se uvádí, že za tuto poruchu může i přespříliš volná „bezhraniční výchova” bez řádu a pravidel. Také se tvrdí, že stejně zhoubně však může působit i úzkostná výchova, která dítěti nedovolí prožívat autonomii. Hraniční lidé pak celý život bojují o sebevymezení, o místo na tomto světě. Hraniční období ve svém životě prožil každý. Když je však tento proces poškozen, rozvine se porucha osobnosti. Každý z nás v sobě hraniční strukturu nosí, ale ne každý ji má pošramocenou. Jak tedy hraničáře poznat a jak s nimi jednat?
Jsou to lidé, kteří jednají velmi nestandardně. Hranice ve vztazích pro ně neexistují. Zkoušejí, co vše si mohou dovolit. Většinou rádi flirtují a nemají zábrany vést i několik paralelních vztahů najednou. Když se zamilují, tak naprosto vášnivě. Stejně tak ale dokážou nenávidět a odmítat. Navzdory svému vystupování si nikoho psychicky blízko nepustí. Mají strach ze zranění. Protože hraničáři nepoznali stabilní vztah a často ani rodičovskou lásku, v hloubi duše nevěří, že jsou lásky hodni. Mají často dojem, že na tento svět nepatří, že jim nikdo nerozumí a nikdo je nemiluje. Tuto nejistotu maskují novými milostnými avantýrami, protože si tak dokazují zájem o svou osobu. Přitahuje je vše, co je nestandardní a zakázané. Nosí v sobě hodně agrese, ať už navenek projevované nebo skryté. Jejich fantazie se mohou točit kolem násilných činů. Mnohdy překvapí svým silným cynismem a chladem, který může být střídán neobvyklým jemnocitem. Vnitřně hraničáři trpí velkými úzkostmi a strachem. Jsou enormně žárliví a vznětliví. Vzápětí se však dokážou propadnout do pocitů zmaru, beznaděje a deprese. U silných hraničářů najdeme i stopy po sebepoškozování nebo pokusy o sebevraždu. V partnerských vztazích jsou vášniví, ale dvojznační. Chtěli by mít partnera jenom pro sebe, protože z dětství si nesou silné pocity strachu z opuštění. Ovšem jim samotným věrnost příliš neříká...
Mnoho silných hraničářů (většinou ze sociálně slabšího prostředí) dovede jejich chování až do vězení. Neuznávají autority, logicky se tak dostávají do střetu se společností. Někdy více, jindy méně, záleží na tom, nakolik je osobnost determinuje a nakolik na sobě pracují.
Slabší hraničáři nežijí tak extrémně, ale přesto u nich při bedlivém zkoumání můžeme tuto strukturu nalézt. Na první pohled může takový člověk vypadat zajímavě. Je emocionální, v jeho jádru leží silná touha po harmonii a stabilitě. Díky tomu, že se v dětství naučil bravurně vnímat emoce druhých lidí (neboť na tom závisel jeho vztah k rodičům), je takový člověk většinou velmi sociálně inteligentní (to však neznamená, že všichni sociálně inteligentní lidé jsou hraničáři). Tato výhodná vlastnost však může v hraničním podání nepěkně vygradovat k tomu, že člověk svým okolím bezostyšně manipuluje a intrikuje. Hraničáři mají nejen druhou, ale často i třetí nebo čtvrtou tvář. Na rozdíl od hysteriků, kteří masky střídají a nejsou v nich autentičtí, hraničář je autentický v každé z těchto tváří. V jádru je totiž stále jeden - zraněný člověk, který pochybuje o tom, zdali má na světě místo, a který nadevše potřebuje stabilitu a pevný vztah. Pokud najde partnera, který ho bude přijímat v dobrém i zlém, a který se nelekne často temných a depresivních stavů, psychika hraničáře se bude zlepšovat. Obecně ale platí, že dlouhodobá a intenzivní psychoterapie je stěžejní. V extrémních případech je pak nutno nasadit farmakologickou a psychiatrickou léčbu. Mezi odborníky navíc stále panuje názor, že jako všechny poruchy osobnosti, ani hraniční porucha se nedá vyléčit zcela. Lze ji pouze zmírnit.
Jak tedy jednat s člověkem, na kterého pasuje výše uvedená charakteristika? Sám hraničář je ve svých citech zmaten, a poté, co se projeví agresivně a prudce, většinou cítí vinu a stud. Hraničáři velmi pomůže, když osoba naproti němu zůstává klidná a stabilní, když jeho emoce přijímá a neodsuzuje hraničáře jako člověka. Pokud máme hraničního partnera, vztah s ním může být velmi těžký a vyčerpávající. Charakteristickou větou hraničáře by mohlo být: „Miluju tě i nenávidím, ale opovaž se mě opustit!” Obrátit se na odborníka rozhodně není na škodu. Pomůže to nejen vám, ale i samotnému hraničářovi. Ten je totiž sám sebou nejvíc unaven, on sám se v sobě nevyzná. A přesto (nebo právě proto) potřebuje stabilní lásku a pochopení.
Uvádí se, že ze známých osobností trpí hraniční poruchou například herečka Angelina Jolie a připisuje se i Marilyn Monroe.
Andrea Novotná
Vzkaz chvilkařům, kteří mne chtějí obracet na svou víru
Článek z minulého čtvrtka Proč už nejsem chvilkařkou vyvolal bohatou diskuzi. Během týdne jsem se střetla s tolika názory, až z toho šla hlava kolem. Jednu věc se však potvrdila: Chvilky? Díky, raději rozum
Andrea Novotná
Proč už nejsem chvilkařkou
Tohle se mi nepíše snadno. Fakt ne. A jsem si vědoma, že určité lidi tím bodnu. Ale oni taky bodli mě... Vždy totiž zamrzí, když si nějaká skupina přivlastní právo na neomylnost a odsoudí a zavrhne ty, kdo mají jiný názor.
Andrea Novotná
Vánoční transformace
Vánoce máme spojeny s láskou, rodinou a blízkostí. Jak to ale taky může dopadnout, když trávíte nejkrásnější svátky v roce sami?
Andrea Novotná
O Mirkovi a zlatokopce
Aneb co všechno je chlap schopný udělat pro jednu ženskou... Tenhle příběh se stal mému kamarádovi.
Andrea Novotná
Černá labuť v nás
Možná jste ten film s Natalií Portman také viděli. Herečka za věrohodné ztvárnění hlavní role dostala Oscara...
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany
Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na...
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Prodejci před Vánocemi prodlužují časy nákupů. Nabírají sezonní pracovníky
Obchodní řetězce a online supermarkety se připravují na vrchol vánoční sezony, který nastává pár...
Zájezd za cenu letenky. Konkurence zlevnila exotiku na úroveň Řecka
Premium Zostřená konkurence mezi cestovními kancelářemi a ochladnutí poptávky po dovolených během...
Mnozí Číňané se na Trumpa těší, jiní mu ironicky říkají Čchuan Ťien-kuo
Premium Donald Trump nedá Číňanům spát. Hrozba, že zemi udusí cly, mnohým imponuje, líbí se jim jeho image...
Krutá bolest, náhlá smrt. Lékaři začnou hledat tikající bomby v tělech mužů
Premium Tisíce lidí, hlavně mužů, netuší, že v jejich těle tiká časovaná bomba. Jde o výduť aorty –...
- Počet článků 19
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 5045x
Zajímá mě svět, lidé, veřejné dění. Píšu, abych se podělila o názory, postřehy a dojmy.